"Ucho pływaka" to potoczna nazwa zapalenia ucha zewnętrznego. Ta choroba infekcyjna może mieć różne podłoże. Bardzo często jest nim dostanie się wody do przewodu słuchowego oraz jej zaleganie w tym miejscu. Jesteśmy na nią szczególnie narażeni, kąpiąc się lub pływając w różnych zbiornikach wodnych zwłaszcza podczas pobytu w tropikach. Nie oznacza to jednak, że zakażenie to nie jest możliwe w naszej szerokości geograficznej. Ta choroba bakteryjna (rzadziej grzybicza) jest niezwykle częsta. Szacuje się, że u osób pływających regularnie występuje one 5 razy częściej niż u tych, które uprawiają ten sport jedynie sporadycznie.
Do najczęstszych początkowych objawów "ucha pływaka" należą świąd oraz ból ucha nasilający się przy pociągnięciu za płatek czy małżowinę lub w trakcie jedzenia. Nierzadko występuje też wyciek z ucha, zazwyczaj bezwonny i bezbarwny. Kanał słuchowy staje się nieco opuchnięty i zaczerwieniony, co może wiązać się z niedosłuchem oraz uczuciem pełności w uchu. Po zauważeniu takich objawów najlepiej jest jak najszybciej wybrać się do specjalisty. Jeśli leczenie zostanie wdrożone później, symptomy zaczynają wyraźnie się zaostrzać. Może pojawić się też ropna, gęsta wydzielina oraz podwyższona temperatura ciała. Charakterystyczne dla "ucha pływaka" jest rozwój pierwszych objawów w przeciągu 48 godzin, jednak może to nastąpić nawet 3 tygodnie po ostatnim pływaniu. Z tego względu pacjent może mieć trudności z połączeniem ze sobą tych dwóch wydarzeń. Objawy zapalenia ucha zewnętrznego najczęściej pojawiają się jednostronnie.
Jak wskazuje sama nazwa, "ucho pływaka" najczęściej występuje u osób spędzających wiele czasu w wodzie, nie jest to jednak jedyna przyczyna. Wśród pozostałych wymienia się:
Do najczęstszych patogenów wywołujących zapalenie ucha zewnętrznego zalicza się Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej) oraz Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty).
Choroby w obrębie ucha leczone są przez otolaryngologa. Na początku wizyty lekarz zbierze dokładny wywiad. Następnie może przeprowadzić wziernikowanie ucha, czyli tzw. otoskopię. Może też oczyścić ucho z nadmiaru wydzieliny, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dzięki temu może ocenić stopień zaawansowania stanu zapalnego w uchu. Niekiedy przed wdrożeniem leczenia konieczne jest pobranie wymazu. Następnie po ustaleniu patogenu oraz ocenie stanu ucha lekarz zaleci odpowiednią kurację.
Leczenie "ucha pływaka" zależeć będzie od kilku czynników takich jak stan zaawansowania stanu zapalnego oraz typ patogenu, który go wywołał. W większości przypadków zapalenie ucha zewnętrznego powodowane jest przez bakterie - w takich sytuacjach konieczne będzie wdrożenie antybiotykoterapii. Antybiotyk w formie kropli lub tabletek najczęściej podawany jest od 7 do 10 dni. Niekiedy lekarz może przepisać sterydy. Jeśli problem spowodowany był przez zakażenie grzybicze, zazwyczaj zaleca się stosowanie kropli z klotrimazolem. Bardzo często specjaliści polecają przyjmowanie leków przeciwbólowych w celu łagodzenia objawów. Mogą to być preparaty doustne lub podawane bezpośrednio do kanału słuchowego takie jak krople do uszu LIX. Wyrób medyczny LIX dzięki połączeniu glicerolu i lidokainy przynoszą ulgę nawet po 2 minutach od podania. Co więcej, można je podawać dzieciom już od 6. miesiąca życia.
Źródła:
LIX/14174/10/23
Informacje:
LIX krople do uszu
Wyrób medyczny
Przeznaczenie: Wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem, słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniająca przewód słuchowy zewnętrzny.
Wytwórca: EmergoPharm Sp. z o.o. sp.k.
Podmiot prowadzący reklamę: Adamed Pharma S.A.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.