REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2023.11.19 20:31 | aktualizacja: 2023.11.19 20:30

Ile warto wydać na samochód na tle uzyskiwanych zarobków?

Spora część osób myśląc o zakupie samochodu, bierze pod uwagę jedynie auta nowe, wprost z salonu. Jak wiadomo, ceny samochodów są coraz wyższe. To sprawia, że albo kupujemy auto za pokaźną kwotę w gotówce, lub korzystamy np. z kredytu. Dlaczego kupowanie za gotówkę nie jest najlepszą opcją?
Ile warto wydać na samochód na tle uzyskiwanych zarobków?

Planujesz kupić auto, ale masz liczne obawy co do tego ile wydać na samochód przy swoich zarobkach? Nie jesteś wyjątkiem. Zakup czterech kółek to poważna decyzja. Szczególnie że auto kupujemy z reguły na kilka lat, a trudno do końca przewidzieć co wydarzy się w tzw. międzyczasie. Dlatego też w poniższym tekście spróbujemy podpowiedzieć jak podejść do zakupu samochodu, aby był on udany, a przy okazji nie zrujnował naszego domowego budżetu. Zaczynajmy.

Kupując samochód należy brać pod uwagę nie tylko jego cenę, ale również:

- koszt ubezpieczenia,
- wydatki na paliwo,
- serwis,
- wymianę opon,
- naprawy.

Wszystkie powyższe czynniki mają wpływ na to, ile faktycznie kosztuje nas posiadanie i użytkowanie auta. Nie chodzi tylko o to, ile zapłacimy za niego w salonie lub komisie, ale również o to, ile będziemy musieli wydawać regularnie na jego utrzymanie i eksploatację. Może wydawać się to dość oczywiste, ale czy jest? Powiedzenie "Mierzyć siły na zamiary" jest idealną odpowiedzią na pytanie ile wydać na samochód?

Dlaczego nie należy pozbywać się wszystkich oszczędności na samochód?

Spora część osób myśląc o zakupie samochodu, bierze pod uwagę jedynie auta nowe, wprost z salonu. Jak wiadomo, ceny samochodów są coraz wyższe. To sprawia, że albo kupujemy auto za pokaźną kwotę w gotówce, lub korzystamy np. z kredytu. Dlaczego kupowanie za gotówkę nie jest najlepszą opcją? Przyjmijmy, że nasze upatrzone auto kosztuje 90 tys. zł. Jeśli mamy 100 tys. zł oszczędności wydanie ich na nowe cztery kółka jest ryzykowne. Oznacza bowiem, że w jednej chwili pozbywamy się rezerwy finansowej na wypadek choroby, utraty pracy lub innych nieprzewidzianych wydatków. Jedna z podstawowych zasad zdrowego budżetu domowego mówi o tym, aby mieć oszczędności pozwalające przeżyć bez pracy minimum 6 miesięcy.

Decydując się na nowe auto i posiadając oszczędności o wiele bezpieczniej i komfortowo będzie, jeśli skorzystamy z kredytu ze względnie wysoką wpłatą własną np. 20 tys. zł. W ten sposób obniżymy mocno comiesięczne raty, a także będziemy mieli szanse na uzyskanie korzystniejszego oprocentowania kredytu.
Będzie to zatem pewnego rodzaju złoty środek. Nie pozbędziemy się oszczędności, a zyskamy wymarzone auto.
Wróćmy do pytania ile wydać na samochód? W przypadku zakupu na kredyt to bank tak naprawdę zdecyduje o tym, jak wysoki kredyt otrzymamy na zakup. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż bank zawsze patrzy na naszą sytuację finansową z o wiele większą rezerwą niż my sami. Bank opiera się na tzw. zdolności kredytowej klienta i na jej podstawie ustala wysokość raty kredytu. Interesuje Cię ten wątek? Dowiedz się ile wydać na samochód w stosunku do zarobków, aby ułatwić sobie decyzję o zakupie.

Bardzo tani samochód może przynieść nam więcej wydatków niż oszczędności

W poprzednim punkcie braliśmy pod uwagę zakup nowego auta. Tymczasem bardzo dużą popularnością cieszą się również auta używane szczególnie 5-6-letnie, które są dużo tańsze niż nowe, a wciąż zachowują wysokie walory techniczne i estetyczne. Uważajmy jednak, aby nie popaść w skrajność i nie kupić auta bardzo starego. Wówczas początkowa okazja cenowa może być początkiem kłopotów w postaci niekończących się awarii, które nie dość, że skutecznie zniechęcą nas do auta, to jeszcze zniwelują całą korzyści finansową. W ostateczności przyjdzie nam skorzystać np. z użyczenia auta od kogoś z rodziny. Przeczytaj tutaj więcej szczegółów na ten temat.

Podsumowanie

Jak widać, planując zakup auta, należy brać pod uwagę nie tylko jego cenę zakupu, ale również koszty utrzymania i eksploatacji. Zdecydowanie nie warto pozbywać się wszystkich oszczędności na zakup czterech kółek. Zbyt drogie auto kusi, ale nie pozwólmy, aby uśpiło to naszą czujność i zdrowy rozsądek. Dobrą opcją wydaje się auto używane niezbyt stare, które nie będzie kosztowało tak dużo, jak nowe, a w pełni spełni swoją funkcję. Oszczędzanie za wszelką cenę i zakup bardzo starego pojazdu może być natomiast pułapką, która przez kolejne miesiące będzie wymagała od nas sięgania do kieszeni, aby pokryć koszty napraw. Kupuj samochód z głową, a nie z oczami. Wybierz model na miarę budżetu i zarobków. Nie daj się zwieść reklamom i opinii innych ludzi. Pamiętaj, że to Ty będziesz jeździł tym autem i płacił za niego. Nikt inny tego nie zrobi. Mamy nadzieję, że ten mini poradnik rzucił nowe światło na temat, a tym samym pomoże Ci wybrać najlepszy samochód na miarę potrzeb i możliwości.

Red.
Red. dodany 19 listopada 2023
 
Odsłon: 601

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w piątek, godzina 16:49 Tarnogród
Napad na kantor w Tarnogrodzie
Nieznany mężczyzna sterroryzował kobietę pracującą w kantorze, ukradł pieniądze i uciekł. Teraz poszukuje go policja. Do tego zdarzenia doszło w piątkowe popołudnie 1 grudnia, w Tarnogrodzie.
w poniedziałek, godzina 08:50 Obsza
Nowa droga skróci podroż na Podkarpacie
w poniedziałek, godzina 16:08 Biłgoraj
Jak pozbyć się śniegu z posesji? Władze Biłgoraja mają rozwiązanie
w piątek, godzina 14:12 Biłgoraj
Arion nadal będzie prowadzić biłgorajski szpital?
W piątek 1 grudnia, na stronie Starostwa Powiatowego w Biłgoraju pojawiła się informacja dotycząca działań realizowanych przez Zarząd Powiatu w zakresie zapewnienia mieszkańcom dostępu do szpitalnej opieki zdrowotnej. Starosta wyjaśnił też jakie są możliwości wypowiedzenia umowy dzierżawy zawartej pomiędzy powiatem a spółką Arion. Okazuje się, że zamierzone cele wcale nie muszą zostać zrealizowane.
dzisiaj, 08:26 Lekkoatletyka
Angelika Mach z minimum na igrzyska w Paryżu
dzisiaj, 11:08 Dereźnia
Św. Mikołaj odwiedził dzieci
w czwartek, godzina 19:37 Biłgoraj
Biłgoraj na podium
Ogłoszono wyniki VII edycji Rankingu Gmin Lubelszczyzny. W zestawieniu miasto Biłgoraj zajęło odpowiednio 2. miejsce w kategorii "Gminy miejskie" oraz 1. miejsce w kategorii "Gmina - lider powiatu biłgorajskiego".
w poniedziałek, godzina 15:49 Biłgoraj
Uruchomiono telefon alarmowy dla mieszkańców
w poniedziałek, godzina 11:19 Biłgoraj
Zmarł ks. kan. Józef Godzisz
22 listopada 2023 Powiat
Maszt w centrum Biłgoraja. Nie było sprzeciwu?
W centrum Biłgoraja powstaje instalacja radiokomunikacyjna BT 12925 Biłgoraj Różnówka wraz z infrastrukturą towarzyszącą wieży typu BOT-H2/54 dla operatora Towerlink Poland Sp. z o.o. Pozwolenie na budowę wydało Starostwo Powiatowe. Nie było żadnych sprzeciwów wobec wykonania inwestycji?
w poniedziałek, godzina 09:48 Rakówka
Zabawa andrzejkowa seniorów i pokaz mody
dzisiaj, 09:42 Gmina Biłgoraj
Ponad 1,3 mln zł na wymianę oświetlenia na terenie gminy Biłgoraj
dzisiaj, 09:05 Biłgoraj
Jan Pyznarski i Krzysztof Halicki wydali oświadczenie dot. biłgorajskich zapiekanek
W ostatnich tygodniach głośno zrobiło się zapiekankach, którymi od lat zajadają się mieszkańcy Biłgoraja i okolic. Okazuje się, że wokół tego produktu zrobiła się niemała afera. Właśnie dlatego wydane zostało oświadczenie.
w sobotę, godzina 08:41 Józefów
Nowa atrakcja stanęła na rynku
w poniedziałek, godzina 18:14 Biłgoraj
Biuro poselskie Marcina Romanowskiego otwarte
w sobotę, godzina 10:54 Lubelszczyzna
Jaka jest sytuacja na drogach Lubelszczyzny?
Od rana obserwujemy intensywne opady śniegu, a to oznacza, że warunki do jazdy nie należą do najlepszych. W całym województwie na drogach pracuje sprzęt, który ma za zadanie ułatwić podróżowanie. Wszystkie drogi są przejezdne?
23 listopada 2023 Józefów
Leśnicy będą mieć nowa siedzibę
dzisiaj, 07:56 Pływanie
Spartanie na podium w województwie
w piątek, godzina 08:34 Szarajówka
Znalezisko sprzed 4 tys. lat w powiecie
Tym razem do zamojskiej delegatury WUOZ Lublin trafiły znaleziska dwóch zabytków archeologicznych: siekierki krzemiennej z Szarajówki oraz fragmentu toporka kamiennego z Dereźni Solskiej. Oba zabytki archeologiczne były konsultowane z prof. dr hab. Jerzym Liberą z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie, w celu określenia ich chronologii, typologii i przynależności kulturowej.
w sobotę, godzina 09:03 Księżpol
Społeczność szkoły pożegnała wieloletnią dyrektor
w sobotę, godzina 11:38 Biłgoraj
Psy zginęły w pożarze
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika