Całoroczne połączenie na południu województwa
Oferta przewozowa oraz zmiany rozkładu jazdy zostały przygotowane jako odpowiedź na wpływające wnioski od mieszkańców (przy uwzględnieniu ankiety przeprowadzonej wśród podróżujących) oraz w odpowiedzi na większy ruch pasażerski na danych trasach. Odpowiednia analiza potrzeb przewozowych pozwoliła na wprowadzenie połączeń całorocznych na trasie Zamość-Bełżec, co ważne z piątkowo-niedzielnym wydłużeniem części z nich do Hrebennego.
- Założyliśmy kursowanie czterech par pociągów dziennie w relacji Zamość Wschód-Bełżec i z powrotem, z wydłużeniem w piątki i niedziele jednej pary do Hrebennego. Chodzi o zapewnienie dojazdów dla studentów z okolic Lubyczy Królewskiej i Hrebennego - mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Przez pierwsze dwa tygodnie kursowania nowych pociągów bilety będą dostępne w bardzo niskich cenach: podróż między Hrebennem a Zamościem będzie możliwa za 3, 5 lub 7 zł, w zależności od odległości podróży (w przypadku tej promocji nie będą miały zastosowania ulgi ustawowe).
W sezonie letnim zachowano układ wyjazdów z Lublina do Jarosławia i Bełżca oraz z Rzeszowa do Zamościa z zapewnieniem wahadła Zawada-Zamość Wschód-Zawada. Nowa oferta została ukierunkowana na dojazdy uczniów, studentów i pracowników do Zamościa na godzinę 8:00. W tym celu dodatkowo został uruchomiony także nowy pociąg Lublin Główny-Zamość Wschód. W relacji powrotnej zapewniać będzie wieczorne połączenie tego miasta ze stolicą regionu. W miarę możliwości, determinowanych ograniczoną przepustowością linii kolejowych na Zamojszczyźnie i Roztoczu, zostały zapewnione przesiadki w Zawadzie (na pociągi z Lublina oraz w kierunku Lublina).
- Oferta została przygotowana jako odpowiedź na wpływające w ubiegłych latach wnioski do Organizatora przewozów o wydłużenie kursowania pociągów poza sezon letni. Dogodna możliwość pojawiła się wraz z zakończeniem budowy nowych peronów dla pasażerów w Wólce Niedzieliskiej, Niedzieliskach Kolonii oraz Nowym Kącie - wyjaśnia wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa.
Warto dodać, że w celu poprawy dostosowania lokalizacji peronów, bliżej miasta został przeniesiony peron przystanku Szczebrzeszyn, a w Żurawnicy został zlokalizowany nowy przystanek.
Dodatkowe pociągi
Nowy rozkład jazdy zakłada również dodatkowe kursowanie pociągów z Lublina do Kraśnika i Szastarki. Nastąpi również wydłużenie o odcinek Lubartów-Parczew dwóch par pociągów, co oznacza, że dzięki tej decyzji Parczew zyskuje 6 par pociągów z Lublinem, z których jedna będzie kursować na jeszcze dłuższej trasie z Łukowa.
To nie wszystko, bo organizator przewozów zadbał także o dwa dodatkowe wieczorne pociągi. Pierwszy z nich, dzięki zakończonym pracom modernizacyjnym, będzie kursował z Terespola przez Białą Podlaską, Łuków, Dęblin, Puławy do Lublina. To przyspieszony kurs, który będzie ułatwiał powroty uczniom i studentom w niedziele (jego czas przejazdu porównywalny będzie z przejazdem samochodem, tj. 2 godz. 22 min). Drugi natomiast od poniedziałku do piątku obsługiwał będzie połączenie z Chełma do Lublina. Wprowadzona została również ważna zmiana dla pociągów obsługujących zakłady pracy na stacji Puławy Azoty, gdzie ograniczono postoje pociągów. Na tej stacji pociągi zatrzymają się tylko w godzinach zmian pracowniczych, dzięki czemu w pozostałych porach dnia podróż pociągiem między Lublinem a Dęblinem skróci się o kilka minut.
Wyszukaj połączenie
Zmiany rozkładu jazdy pociągów wynikają z większego zainteresowania tym rodzajem transportu publicznego przez mieszkańców.
- Chcemy, żeby mieszkańcy województwa mieli atrakcyjną ofertę rozkładu jazdy pociągów. Dlatego w ramach nowego rozkładu jazdy wspólnie z POLREGIO zwiększamy ilość tzw. pociągokilometrów o 15%, czyli z 3,02 mln w roku obecnym do 3,48 mln w roku przyszłym. Warto w tym miejscu podkreślić, że w 2018 roku w pociągach uruchamianych na zlecenie Województwa Lubelskiego zostało przewiezionych blisko 2,3 mln pasażerów, a w 2022 roku było ich już ponad 2,7 mln. To wzrost o 19%, a przypominam, że w tym czasie mieliśmy restrykcje związane z epidemią COVID-19 - wylicza marszałek Jarosław Stawiarski. - Cieszy nas, że w 2023 roku ta tendencja jest wzrostowa, bo w pociągach przewieziono już 2,5 mln pasażerów. A posługujemy się tutaj danymi od stycznia do końca października br.
Pierwsze zmiany w rozkładzie jazdy wejdą w życie 10 grudnia br. Natomiast rozszerzona oferta połączeń na Roztoczu wejdzie w życie od 2 stycznia 2024 r. Jeżeli są Państwo zainteresowani konkretnym połączeniem, to zachęcamy do skorzystania z darmowej wyszukiwarki połączeń, gdzie wszystkie zmiany są wprowadzane na bieżąco.