REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2024.02.22 18:10 | aktualizacja: 2024.02.22 18:11

Zrozumieć i wspierać: kluczowe role psychologa młodzieżowego w dzisiejszym świecie

Współczesna młodzież żyje w skomplikowanej rzeczywistości. Presja rówieśnicza, wyidealizowany obraz wykreowany przez social media oraz wygórowane oczekiwania ze strony rodziców lub opiekunów prawnych składają się na obraz nastolatka trawionego przez trudne i często sprzeczne emocje. Rolą psychologa jest wysłuchanie dziecka, zrozumienie sedna problemu i udzielenie wsparcia, by zapobiec groźnym powikłaniom utraty równowagi emocjonalnej.
Zrozumieć i wspierać: kluczowe role psychologa młodzieżowego w dzisiejszym świecie

Czy młodzież potrzebuje psychologa?

Wyobraź sobie, że wracasz, po całym dniu ciężkiej pracy i marzysz tylko o tym, aby położyć, się i odpocząć. Zamiast spokoju spotykasz się narzekaniem na Twoje lenistwo. Wyobraź sobie, że jesteś ofiarą molestowania lub mobbingu w pracy, lecz każda próba opowiedzenia o tych doświadczeniach, spotyka się z lekceważeniem. To przykre i budzi opór. Niestety tak przykre doświadczenia nie oszczędzają młodzieży.

Dzieci nierzadko słyszą komentarze: "Gdy byłam w Twoim wieku, po szkole pomagałam rodzicom w gospodarstwie do wieczora" albo "Za moich czasów za pyskowanie nauczycielowi dostawało się linijka po rękach".

Jak wynika z raportu "Młode Głowy" Fundacji Unaweza z 2023 r. - codzienność młodzieży przepełnia samotność, niska samoocena oraz brak poczucia sprawczości. Czasami doprowadza to do tak poważnego kryzysu psychicznego, że pojawią się myśli samobójcze.

Psycholog młodzieżowy jest tym specjalistą, do którego powinni zwrócić się rodzice z prośbą o pomoc dziecku. Samodzielne udzielanie wsparcia to droga donikąd, ponieważ często to właśnie sytuacja w domu jest powodem kryzysu psychicznego młodego człowieka.

Dowiedz się, w jak psychoterapeuta dla młodzieży może pomóc Twojemu dziecku: https://www.twojpsycholog.online/nasze-specjalizacje/psycholog-dla-mlodziezy-online.

Po czym poznać, że Twoje dziecko potrzebuje konsultacji z psychologiem?

O okresie dojrzewania i tzw. buntu młodzieżowego mowa jest zwykle w negatywnym świetle. Całą uwagę poświęca się trudnościom wychowawczym, z jakimi zmagają się rodzice. Tymczasem to na problemach dzieci należy się skupić. Ich zachowanie jest wołaniem o pomoc, a nie złośliwością wobec dorosłych i stworzonego przez nich świata.

O ile coraz więcej rodziców ma świadomość, że furia kilkulatka to nauka radzenia sobie z emocjami, których dziecko nie rozumie, o tyle większość z nich zapomina o tej zasadzie w przypadku dziecka nastoletniego. A przecież to wówczas zachodzą olbrzymie zmiany psychiczne i fizyczne w ciele, które młodemu człowiekowi trudno jest pojąć.

Sygnałami świadczącymi o tym, że dziecku potrzebna jest terapia dla młodzieży, są m.in.:

  • wycofanie się dziecka z kontaktów z rówieśnikami,
  • wagarowanie,
  • niechęć do opuszczania domu (a niekiedy nawet własnego pokoju),
  • agresja,
  • zaburzenia odżywiania (kompulsywne objadanie się albo unikanie jedzenia),
  • wyraźne lęki,
  • sięganie po substancje psychoaktywne,
  • pogorszenie wyników w nauce,
  • niskie poczucie własnej wartości i brak wiary w swoje możliwości.

Jak przebiegają konsultacje z psychologiem młodzieżowym?

Jak to możliwe, że zaledwie 5% nastolatków wyraża wolę skorzystania ze wsparcia psychologa w razie potrzeby, skoro, jak wynika z raportu Unaweza, aż 32,5% nie akceptuje tego, kim jest, u 29,3% podejrzewa się depresję, a 28% z nich nie chce żyć?

Nie chodzi tylko o obawę, że specjalista nie dochowa tajemnicy oraz że nie zależy mu na przyszłości dziecka. Młodzież żyje pod permanentną obserwacją rówieśniczą. Dlatego pojawia się lęk, że gdy "wyjdzie na jaw", że psycholog młodzieżowy udziela im wsparcia, pojawią się ze strony kolegów i koleżanek przykre komentarze: "Jesteś czubkiem", "Nie zadajemy się z nienormalnymi".

Aby oszczędzić dziecku tego stresu i pozwolić, by terapia dla młodzieży była skuteczna - warto skorzystać ze wsparcia online. (Sesje z psychologiem online można umówić np. tutaj: https://www.twojpsycholog.online/) Sesje odbywają się w formie wideorozmowy, podczas której psycholog może obserwować dziecko i odczytać ukrytą treść - tę nie tylko zaszyfrowaną w zdaniach, ale też w przerwach między nimi oraz w mimice.

Red.
Red. dodany 22 lutego 2024
 
Odsłon: 612

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w poniedziałek, godzina 00:20 Biłgoraj
Wojciech Gleń nowym burmistrzem Biłgoraja [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Są już oficjalne wyniki drugiej tury wyborów samorządowych. Według informacji przekazanych przez PKW Wojciech Gleń uzyskał prawie 53% głosów. Jak głosowali mieszkańcy Biłgoraja?
dzisiaj, 13:08 Biłgoraj
Janusz Rosłan żegna się ze stanowiskiem burmistrza i dziękuje mieszkańcom
11 kwietnia 2024 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
w niedzielę, godzina 22:12 Biłgoraj
Nieoficjalne wyniki drugiej tury w Biłgoraju
W niedzielę 21 kwietnia odbyła się druga tura wyborów samorządowych. O najważniejsze stanowisko w Biłgoraju walczyli dotychczasowy burmistrz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
w środę, godzina 10:07 Józefów
Leśnicy sprzedają URSUSA 4514
w poniedziałek, godzina 10:03 Frampol
Powstaje nowa nawierzchnia na DW 835
w niedzielę, godzina 23:11 Gmina Biłgoraj
Dariusz Świerczyński wójtem gminy Biłgoraj [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Są już oficjalne wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Według danych ze wszystkich obwodów wyborczych w głosowaniu zwyciężył Dariusz Świerczyński. Jakie uzyskał poparcie?
w niedzielę, godzina 14:15 Biłgoraj
Frekwencja w drugiej turze wyborów [AKTUALIZACJA]
w piątek, godzina 11:17 Biłgoraj
Wolne etaty w starostwie
w niedzielę, godzina 22:14 Gmina Biłgoraj
Nieoficjalne wyniki drugiej tury w gminie Biłgoraj
Mieszkańcy gminy Biłgoraj zdecydowali kto będzie zarządzać gminą przez następne 5 lat. W drugiej turze wyborów o fotel wójta ubiegali się Wojciech Dziduch i Dariusz Świerczyński.
w niedzielę, godzina 08:37 Biłgoraj
5 miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj
dzisiaj, 09:10 Biłgoraj
Trwa plebiscyt #SuperDzielnicowy. Zwycięzca zdobędzie rolę w serialu
w niedzielę, godzina 23:21 Aleksandrów
Zmiana na stanowisku wójta gminy Aleksandrów [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Poznaliśmy oficjalne wyniki drugiej tury wyborów samorządowych w gminie Aleksandrów. Z danych przekazanych przez PKW wynika, że wójtem został Andrzej Borowiec.
dzisiaj, 10:21 Wyścigi samochodowe
Obiecujący start sezonu w wykonaniu Karola Kręta
w niedzielę, godzina 14:04 Biłgoraj
Marsz życia i wprowadzenie relikwii bł. Rodziny Ulmów w Biłgoraju
w poniedziałek, godzina 00:04 Goraj
W Goraju bez zmian [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Według oficjalnych informacji przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą mieszkańcy miasta i gminy Goraj nie chcieli zmian. W drugiej turze wyborów większością głosów burmistrzem został Antoni Łukasik. Jakie poparcie uzyskał?
dzisiaj, 08:38 Biłgoraj
To najbardziej innowacyjna szkoła w mieście
w poniedziałek, godzina 15:19 Luchów Dolny
Nieszczęśliwy wypadek podczas wycinki. Mężczyzna trafił do szpitala
10 kwietnia 2024 Roztocze
Powstaje dokumentacja projektowa nowych atrakcji turystycznych na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy rozstrzygnął przetarg na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej dwóch nowych atrakcji turystycznych. Inwestycje, które mają być zrealizowane, mają na celu nie tylko wzbogacenie oferty turystycznej regionu, ale także podnoszenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie turystów do odkrywania i cieszenia się przyrodą.
w sobotę, godzina 12:12 Józefów
Ofensywa inwestycyjna w Józefowie
w sobotę, godzina 16:01 Frampol
Frampol stolicą tańca towarzyskiego
w niedzielę, godzina 22:26 Goraj
Kto burmistrzem Goraja?
W drugiej turze wyborów o fotel burmistrza Goraja ubiegali się dotychczasowy włodarz Antoni Łukasik oraz Piotr Kiełbasa. PKW podała dane z 66,66% obwodów wyborczych.
w niedzielę, godzina 10:43 Biłgoraj
Sezon rowerowy rozpoczęty [NOWE ZDJĘCIA]
w poniedziałek, godzina 10:57 Korytków Duży
Nowa łąka kwietna w gminie
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika