W poniedziałek 4 marca w Biłgoraju zorganizowano konsultacje ws. rządowego programu Maluch+. W spotkaniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Aleksandra Gajewska, dyrektor Departamentu Polityki Rodzinnej Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Tomasz Pactwa, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej z powiatu biłgorajskiego oraz dyrektorzy żłobków i przedszkoli.
Spotkanie dotyczyło opieki żłobkowej i usług społecznych ukierunkowanych do różnych grup wiekowych, do osób z niepełnosprawnościami, czy seniorów.
- Obserwujemy niedobór miejsc w żłobkach. Naszym celem jest stworzenie warunków, w których matki mogą spokojnie kontynuować swoją karierę zawodową, a jednocześnie zapewnić odpowiednią opiekę ich dzieciom. Problem dotyczy również obszarów wiejskich, gdzie niektóre gminy są tzw. białymi plamami, a więc opieka żłobkowa nie funkcjonuje w ogóle. Widzimy potrzebę organizacji takich miejsc - mówiła poseł Małgorzata Gromadzka.
- Ważne jest, aby każdy rodzic mógł mieć pewność, że w jego gminie istnieje dostęp do instytucjonalnej opieki wczesnodziecięcej dla jego dziecka. Zapewnienie takiej opieki ma ogromny wpływ na decyzje o posiadaniu potomstwa. Z badań wynika, że brak dostępu do opieki wczesnodziecięcej jest jednym z głównych powodów, dla których ludzie rezygnują z decyzji o posiadaniu dzieci. Dlatego wspólnie z samorządami, administracją rządową i parlamentarzystami podejmujemy to kluczowe wyzwanie - mówiła wiceminister Aleksandra Gajewska i dodała, że według danych na Lubelszczyźnie mieszkańcy aż 142 gmin nie mają dostępu do opieki żłobkowej.
- Naszym celem jest zapewnienie dostępu do opieki żłobkowej w każdej gminie, zwłaszcza tam, gdzie obecnie ta możliwość jest ograniczona. Program Maluch jest naszą odpowiedzią na to wyzwanie, ale zdajemy sobie sprawę, że dotychczasowe podejście było niewystarczające. Dlatego planujemy zmiany, uwzględniając potrzeby zgłaszane przez samorządy. Zwiększymy finansowanie programu do 57 proc. i zmniejszymy wymóg dotyczący gotowości przyjęcia dzieci do żłobków z 80 proc. na 60 proc. Nasze działania będą skoncentrowane na realnych potrzebach społeczności lokalnych - zaznaczyła wiceminister Gajewska.
Drakkar | 0
|