Ułatwienia w załatwianiu spraw podatkowych niosą zmienione przepisy, które stanowią, że PESEL będzie równorzędnym z NIP identyfikatorem podatkowym dla pewnej grupy osób. - Nie będzie potrzebował już NIP-u podatnik posiadający Pesel i nieprowadzący działalności gospodarczej oraz niebędący czynnym podatnikiem VAT, a także niebędący płatnikiem podatków lub składek ubezpieczeniowych - informuje Krystyna Gozdecka, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju.
Od 1 września 2011 roku urzędnicy nie będą już mogli żądać od nich podania NIP, chyba że obowiązek przedstawienia go wynika z przepisów prawa. Natomiast od 1 styczna 2011 roku NIP nie będzie takim osobom przyznawany. Od przyszłego roku osoby, dla których jedynym identyfikatorem stanie się Pesel, nie będą musiały składać w urzędzie skarbowym zgłoszeń ze swoimi danymi osobowymi: ani identyfikacyjnych, ani aktualizacyjnych. Będzie to zbędne, gdyż urzędnicy będą mieli dostęp do danych zgromadzonych w Centralnym Rejestrze Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników CRP KEP.
- Nie oznacza to całkowitej rezygnacji z obowiązku informowania o zmianach. Niektóre trzeba będzie zgłosić samodzielnie. Rejestr Pesel nie zawiera bowiem wszystkich danych wymaganych w kontaktach z urzędem - dodaje Naczelnik Gozdecka.
Chodzi przede wszystkim o adres zamieszkania inny niż adres zameldowania.
Od przyszłego roku aktualny adres zamieszkania będzie podawało się w składanej deklaracji lub innym dokumencie związanym z obowiązkiem podatkowym np. w zeznaniu podatkowym. Jeżeli jednak podatnik będzie chciał to zgłosić wcześniej, będzie miał taką możliwość. Aktualizacji dokona na formularzu ZAP. W ten sam sposób podatnicy zgłoszą numer rachunku bankowego, na który mają dostać np. zwrot nadpłaty podatku dochodowego.
~ k | 0
Podając adres zamieszkan
Poza tym fajnie wiedzieć, że cały cyrk z NIP-ami przez tyle lat był zupełnie zbędny. |