REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2024.03.24 13:43

Dzi¶ Niedziela Palmowa

Dzi¶ (24 marca) Niedziela Palmowa, zwana również Niedziel± Męki Pańskiej, która jest wstępem do Wielkiego Tygodnia i wprowadzeniem w atmosferę Wielkanocy. Na pami±tkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy we wszystkich ko¶ciołach ¶więci się palmy.
Dzi¶ Niedziela Palmowa

Juz za tydzień uroczysto¶ć Zmartwychwstania Pańskiego, najważniejsze ¶więto w całym roku liturgicznym. Na siedem dni przed Wielkanoc± zgodnie z tradycj± wypada Niedziela Palmowa, ustanowiona na pami±tkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Tego dnia podczas uroczystych mszy ¶więtych ¶więci się palmy, które symbolizuj± triumf Chrystusa. To palmowymi gał±zkami witano Jezusa, oddaj±c Mu hołd.

Niedziela Palmowa jest wstępem do Wielkiego Tygodnia i wprowadzeniem w atmosferę Wielkanocy. Stanowi zapowiedĽ męki, ¶mierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Obrzęd ¶więcenia palm podczas liturgii sięga XI wieku, ale ta tradycja jest kontynuowana do dzisiaj. Dawniej wierzono, że po¶więcona palma chroni gospodarstwo i domowników przez cały rok.

Red.
Red. dodany 24 marca 2024
 
Odsłon: 3849

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustaw± o ¶wiadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który ¶wiadczy usługi okre¶lone w art. 12-14, nie jest obowi±zany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶ć wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczaj±ce wypowiedzi naruszaj±ce prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mog± ponie¶ć z tego tytułu odpowiedzialno¶ć karn± lub cywiln±.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
6 maja 2024 Biłgoraj
Jest nowy Zarz±d Powiatu
W poniedziałek 6 maja poznali¶my nazwisko gospodarza powiatu biłgorajskiego. Podczas pierwszej w tej kadencji sesji radni wybrali również zastępcę starosty oraz członków zarz±du.
5 maja 2024 Tereszpol
Zatwierdzono cenę za wywóz i utylizację osadów z przydomowych oczyszczalni
11 maja 2024 Biłgoraj
Zarz±d Powiatu podzielił się władz±
6 maja 2024 Biłgoraj
Poznali¶my przewodnicz±cego Rady Miasta Biłgoraja
Do Rady Miasta Biłgoraj wybrano 21 radnych, reprezentuj±cych trzy komitety wyborcze. Podczas inauguracyjnej sesji Rady Miasta, która odbyła się w poniedziałek 6 maja, wybrano prezydium rady, czyli przewodnicz±cego i jego zastępców.
w czwartek, godzina 15:47 Biłgoraj
Jest program Dni Biłgoraja
w pi±tek, godzina 16:33 Biłgoraj
Zlot food trucków w Biłgoraju
5 maja 2024 Sokołówka
Potrójny jubileusz jednostek OSP
W niedzielę 5 maja w Sokołówce odbyły się uroczysto¶ci jubileuszowe z okazji 100-lecia jednostek OSP Radzięcin, Sokołówka i Wola Radzięcka, poł±czone z obchodami Gminnego Dnia Strażaka. W ¶więcie uczestniczyli druhowie strażacy z całej gminy Frampol, mieszkańcy oraz liczni zaproszeni go¶cie.
w pi±tek, godzina 09:35 Majdan Stary
Pożar stolarni. 38 strażaków w akcji
w pi±tek, godzina 10:39 Biłgoraj
Policjant z biłgorajskiej jednostki w¶ród najlepszych
8 maja 2024 Biłgoraj
Oficjalne otwarcie nowego basenu
Za kilka godzin, dokładnie od godz. 16.00, będzie można korzystać z nowej czę¶ci basenu w Biłgoraju. Uroczyste otwarcie obiektu, z udziałem władz samorz±dowych, zorganizowano w ¶rodę 8 maja.
w czwartek, godzina 11:15 Biłgoraj
Mieszkanka Biłgoraja otrzymuje najniższ± emeryturę w kraju
w pi±tek, godzina 09:08 Biłgoraj
Kompletnie pijany kierowca zatrzymany dzięki reakcji ¶wiadka
6 maja 2024 Księżpol
Większo¶ć radnych nie przyszła na inauguracyjn± sesję
W poniedziałek 6 maja miała się odbyć inauguracyjna sesja Rady Gminy Księżpol. Do posiedzenia jednak nie doszło. Na sesji nie pojawiła się większo¶ć radnych. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w Polsce.
w ¶rodę, godzina 08:01 Rogale
Aneta przegrała walkę z chorob±
w ¶rodę, godzina 13:57 Biłgoraj
Potr±cenie na przej¶ciu. Piesza trafiła do szpitala
6 maja 2024 Biłgoraj
Wybrano prezydium Rady Powiatu
W poniedziałkowe przedpołudnie 6 maja odbyła się pierwsza w tej kadencji sesja Rady Powiatu w Biłgoraju. W programie obrad znalazł się wybór prezydium rady, czyli przewodnicz±cego oraz dwóch zastępców.
we wtorek, godzina 16:50 Korczów-Majdan Nowy
Dwie kolizje w ci±gu kilkudziesięciu minut
w ¶rodę, godzina 12:12 Biłgoraj
Wakat w starostwie
w czwartek, godzina 13:57 Gmina Biłgoraj
Edyta Sarzyńska zastępc± wójta gminy Biłgoraj
Jest pierwsza decyzja personalna wójta gminy Biłgoraj Dariusza ¦wierczyńskiego. Na stanowisko zastępy wójta powołana została Edyta Sarzyńska, wieloletni pracownik gminy Biłgoraj.
10 maja 2024 Potok Górny
Sensacyjne znalezisko z połowy 3 tysi±clecia przed nasz± er±
w pi±tek, godzina 08:16 Gmina Biłgoraj
Radni podzielili obowi±zki
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatno¶ci RODO Kontakt
Fotowoltaika