REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2024.06.13 20:36 | aktualizacja: 2024.06.13 20:35

Czego unikać na diecie wegetariańskiej?

Dieta wegetariańska kojarzy się głównie z eliminacją mięsa. Rzeczywiście, wegetarianie nie spożywają produktów mięsnych, ale okazuje się, że unikają nie tylko ich. Wszystko zależy w dużej mierze od rodzaju wegetarianizmu, których jest kilka. Czego jeszcze unikać na diecie wegetariańskiej? Jakich produktów i zwyczajów unikać?
Czego unikać na diecie wegetariańskiej?

Kiełbasa i inne wyroby mięsne

Mięso to nie tylko kotlet, czy pieczony kurczak. Kiełbasa, czyli zmielone mięso lub podroby z dodatkiem ziół i przypraw to coś, czego wegetarianie nie jedzą. Nie spożywają też wędlin, pasztetów i konserw, w których znajdują się choćby śladowe ilości mięsa.

Produkty odzwierzęce

Niektórzy wegetarianie, tacy jak weganie wykluczają ze swojej diety wszelkie produkty, które pochodzą od zwierząt. Na ich zakazanej liście znaleźć można jajka, mleko, jogurty i inne przetwory na bazie mleka.

Smalec

Smalcu wegetarianie unikają jak ognia, bo jest wytwarzany najczęściej z boczku lub ze słoniny wieprzowej. Osoby niejedzące mięsa zwykle smażą swoje potrawy na oleju roślinnym, np. rzepakowym lub kokosowym.

Braku suplementacji

Decyzja o niebraniu suplementów będąc na diecie wegetariańskiej, nie należy do odpowiedzialnych. Warto wiedzieć, że choćby znana wszystkim witamina B 12, która odpowiada za sprawną pracę mięśni, jest obecna tylko w mięsie. Nie spożywając mięsa przez dłuższy czas, można nabawić się niedoborów, dlatego suplementacja jest niezwykle istotna.

Przypadkowy dobór produktów

Będąc na diecie wegetariańskiej, nie wystarczy unikać jedzenia produktów mięsnych. Jak podaje Fit Szef, firma oferująca catering dietetyczny, która codziennie komponuje odpowiednio zbilansowane posiłki dla osób na diecie wegetariańskiej, to, co kładziemy na talerz, należy dobierać świadomie, biorąc pod uwagę m.in. liczbę kalorii. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza w przypadku osób, które nie planują tracić wagi. Spożywając wyłącznie produkty roślinne i robiąc to rzadko, można szybko opaść z sił, a chyba nie o to chodzi, prawda?

Mała ilość wody i innych płynów

Na tej diecie, jak i każdej innej, należy unikać zapominania o piciu wody. Odpowiednia podaż płynów jest kluczowa dla zachowania zdrowia i sprawności organizmu. Dieta wegetariańska ma to do siebie, że zawiera sporo błonnika, a ten jak wiadomo, potrzebuje wody, aby nie powodować np. problemów z wypróżnianiem.

Niewystarczająca ilość białka

Jajka, mleko i mięso dostarczają ludziom białka. Jeśli ktoś jest na diecie, która wyklucza ich spożycie, może nabawić się niedoborów tego składnika. Dlatego weganie kładą na swoim stole duże ilości roślin strączkowych, które są dla nich źródłem białka.

Zbyt mała ilość kwasów Omega 3

Kwasy omega 3 wspierają pracę serca, mózgu i układu nerwowego. Są też pomocne w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cholesterolu. Na szczęście dieta wegetariańska nie jest ich całkowicie pozbawiona. Znaleźć je można choćby w oleju roślinnym, czy popularnych, używanych do wymyślnych deserów nasionach chia, uważanych za superfoods.

Dobrze jednak wiedzieć, że kwasy Omega 3 znajdują się też w mięsie. Jeśli ktoś go unika, automatycznie spożywa ich mniej, niż powinien. Z tego powodu warto suplementować również te kwasy.

Red.
Red. dodany 13 czerwca 2024
 
Odsłon: 388

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
we wtorek, godzina 08:06 Panasówka
Spór o planowaną atrakcję turystyczną na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy planuje budowę wieży widokowej na Wzgórzu Polak w Panasówce. Projekt, który jest częścią szerszej rozbudowy bazy edukacyjno-turystycznej parku, budzi zarówno entuzjazm, jak i sprzeciw wśród lokalnej społeczności. Koszt całego przedsięwzięcia to 50 milionów złotych, z czego 16 milionów złotych przeznaczono na budowę samej wieży. Planowany termin zakończenia inwestycji to 2028 rok.
w niedzielę, godzina 14:20 Biłgoraj
Dziesięć miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj
w środę, godzina 13:20 Stary Lubliniec
Kierujący ciągnikiem poniesie konsekwencje
9 lipca 2024 Powiat
Znamy wyniki matur. Jak wypadli nasi uczniowie?
Wraz z końcem maja zakończył się też maturalny maraton. Uczniowie ostatnich klas szkół średnich właśnie poznali wyniki swojej pracy. Dane przekazała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie.
w sobotę, godzina 08:23 Wola Obszańska
Festyn na granicy województw
12 lipca 2024 Józefów
Wilki w józefowskich lasach
w piątek, godzina 18:04 Tarnowola
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej [AKTUALIZACJA]
W piątkowe popołudnie na drodze wojewódzkiej nr 853 miedzy Aleksandrowem a Józefowem doszło do zderzenia dwóch osobówek. Na miejscu interweniowały służby ratunkowe. Podczas prowadzonych działań droga była zablokowana.
w niedzielę, godzina 19:15 Wola Obszańska
Zabawa na pograniczu Lubelszczyzny i Podkarpacia
dzisiaj, 09:26 Chłopków
Dojazdówka gotowa
w czwartek, godzina 11:38 Biłgoraj
Milionerzy w powiecie
W 2023 roku w województwie lubelskim zmniejszyła się liczba osób deklarujących dochód powyżej miliona złotych. Liczba milionerów spadła o 87 osób, z 1357 w 2022 roku do 1270 w 2023 roku. Najwięcej milionerów wybrało deklarację PIT-36L (1119 osób), a popularny PIT-37 wybrało 75 milionerów. Ilu milionerów rozliczyło się w biłgorajskiej skarbówce?
dzisiaj, 11:17 Biłgoraj
Tak wyglądała XIII Biłgorajska Pielgrzymka Rowerowa
dzisiaj, 09:41 Powiat
Piraci drogowi ukarani
8 lipca 2024 Biłgoraj
Nowe bloki w Biłgoraju. Wybrano wykonawcę inwestycji
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. rozstrzygnęło przetarg na budowę bloków ogrzewanych pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Inwestycja powstanie przy ulicy Ks. Stanisława Matrasia w Biłgoraju.
w piątek, godzina 10:45 Harasiuki
121 km/h na liczniku w terenie zabudowanym
w piątek, godzina 16:06 Józefów
Czerwona flaga nad zalewem
13 lipca 2024 Józefów
Nowa siedziba nadleśnictwa coraz bliżej
Leśnicy z Józefowa doczekają się nowej siedziby. W ostatnich dniach czerwca ogłoszono przetarg na budowę budynku administracyjnego Nadleśnictwa Józefów wraz z towarzyszącą infrastrukturą.
w sobotę, godzina 09:59 Biłgoraj
Mieszkaniec powiatu zatrzymany przez "łowców głów"
w piątek, godzina 12:33 Bukowina
Martyna Łuszczek wśród 50 najlepszych studentów na świecie
14 lipca 2024 Region
Przedstawiciele powiatu na odsłonięciu pomnika w Domostawie
W niedzielę 14 lipca w Domostawie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatu biłgorajskiego, m.in. prezydium Rady Powiatu.
14 lipca 2024 Józefów
Gmina stawia na fotowoltaikę z magazynami energii
w niedzielę, godzina 18:31 Biłgoraj
Piknik parafialny w Biłgoraju
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika