Zgodnie z Art. 67 Kodeksu pracy, praca zdalna polega na wykonywaniu obowiązków całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika. Jak czytamy na portalu gov.pl, aktualnie obowiązujące przepisy przewidują zarówno pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową (wykonywaną częściowo w domu, częściowo w firmie), stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy.
Praca zdalna coraz częściej staje się normą w wielu branżach, takich jak IT, marketing czy obsługa klienta. Z perspektywy pracowników taka forma wykonywania obowiązków zapewnia poczucie wolności, większą elastyczność w kształtowaniu swojego harmonogramu oraz oszczędność czasu i pieniędzy wynikającą z braku potrzeby dojazdu do biura. Z kolei dla pracodawców oznacza to m.in. zwiększenie wydajności pracy, rozszerzenie zasięgu rekrutacji dzięki możliwości poszukiwania talentów bez ograniczeń geograficznych , redukcję kosztów operacyjnych związanych z utrzymaniem biura, a także ograniczenie absencji pracowników (np. z powodu konieczności pozostania w domu z uwagi na chorobę dzieci).
Tradycyjny model pracy stacjonarnej opiera się na wykonywaniu obowiązków służbowych w ściśle określonych godzinach i miejscu, najczęściej w siedzibie firmy lub innym miejscu wskazanym przez pracodawcę. Taki sposób zapewnia kierownictwu bezpośredni nadzór nad pracownikami oraz większą kontrolę nad środowiskiem pracy. Ułatwia to również szybszą i efektywniejszą komunikację w zespole, a także możliwość lepszej organizacji biura.
Jeśli chodzi o pracowników, model pracy stacjonarnej może być korzystny ze względu na to, że wyraźnie oddziela życie zawodowe od osobistego. Po opuszczeniu biura możemy łatwiej odciąć się od obowiązków i skutecznie zrelaksować. Wspólne środowisko pracy sprzyja także budowaniu relacji z kolegami z zespołu oraz szybkiemu rozwiązywaniu problemów.
Choć obydwie opisane formy pracy mają wiele zalet, każda z nich niesie ze sobą specyficzne wyzwania. Jedną z największych wad pracy zdalnej dla pracodawcy jest brak możliwości stałego nadzoru nad prowadzonymi działaniami. Natomiast z perspektywy pracownika praca z domu może prowadzić do zaburzenia jasnego podziału między życiem zawodowym a prywatnym.
Z kolei praca stacjonarna wiąże się z wyższymi kosztami dla pracodawcy związanymi z utrzymaniem biura oraz wydatkami na wyposażenie i energię. To również konieczność codziennych dojazdów na miejsce pracy, które są czasochłonne i stresujące. Niektórzy nie lubią także pracować w grupie.
Aby lepiej zrozumieć, jak różne formy pracy wpływają na atmosferę i warunki pracy w poszczególnych firmach, warto sprawdzić opinie o pracodawcach na portalach typu GoWork: https://www.gowork.pl/opinie/lublin;l. Ten krok pomoże uniknąć rozczarowań i wielu nieprzyjemnych sytuacji.