Piątkową konferencję zainaugurowała Katarzyna Kidaj z Biłgorajskiej Rady Kobiet. Następnie głos zabrała aspirant Joanna Klimek, rzecznik prasowa KPP w Biłgoraju, która przedstawiła statystyki dotyczące przemocy w powiecie biłgorajskim.
Grażyna Ferra-Kopocińska, ekspertka ds. bezpieczeństwa kobiet, była funkcjonariuszka i żołnierz, a także instruktorka samoobrony i wyszkolenia strzeleckiego w swojej prelekcji podkreśliła, jak istotne jest budowanie świadomości zagrożeń, z którymi mogą się spotkać kobiety w dzisiejszym świecie.
- Świadomość zagrożeń i realiów, w których żyjemy, to jeden z najważniejszych tematów dzisiejszych czasów. Musimy pamiętać, że za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. W obliczu zagrożenia kobieta często zostaje sama, stąd też hasło 'Sama się obronię'. Kobieta musi zadbać o siebie, o swój dom i o swoją rodzinę - wyjaśniała Grażyna Ferra-Kopocińska.
Ekspertka zwróciła uwagę na konieczność posiadania przez kobiety środków ochrony osobistej, które mogą zwiększyć ich poczucie bezpieczeństwa.
- Fizycznie kobiecie trudno obronić się przed mężczyzną, ponieważ mężczyźni mają przewagę siłową. Dlatego kobieta powinna mieć coś, co doda jej siły - na przykład gaz pieprzowy lub alarm osobisty, który wydaje głośny dźwięk i sygnalizuje zagrożenie - dodała.
Podczas konferencji omówiono szereg kluczowych kwestii związanych z bezpieczeństwem kobiet, w tym jak unikać niebezpiecznych sytuacji, jak oceniać otoczenie oraz jakie procedury stosować w przypadku zagrożenia. Uczestniczki miały okazję nie tylko słuchać, ale także aktywnie uczestniczyć, zadając pytania i dzieląc się własnymi doświadczeniami.
Wydarzenie będzie kontynuowane w sobotę, 31 sierpnia, kiedy to na terenie OSiR w Biłgoraju odbędą się warsztaty z elementami samoobrony. Warsztaty, również prowadzone przez Grażynę Ferra-Kopocińską, pozwolą uczestniczkom na praktyczne przyswojenie technik obrony przed napaścią oraz na zdobycie wiedzy z zakresu psychologii reakcji na zagrożenia.
Konferencja i warsztaty to wyjątkowa okazja dla kobiet, aby wzmocnić swoją pewność siebie oraz zdobyć praktyczne umiejętności niezbędne w codziennym życiu.
Projekt dofinansowano ze środków: Programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej i Gminę Miasto Biłgoraj.
Drakkar | Oceniano 2 razy 0
|