Przedsiębiorcy będą mogli raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek na ubezpieczenia społeczne. Nowa ulga przysługuje mikroprzedsiębiorcom i komornikom sądowym. ZUS szacuje, że w tym roku może otrzymać nawet około 2 milionów wniosków w tej sprawie. W województwie lubelskim potencjalna liczba uprawnionych to 81,5 tys.
Wakacje składkowe obejmują składki na własne obowiązkowe ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. W czasie ulgi przedsiębiorca musi natomiast opłacać składkę zdrowotną i składki za zatrudniane przez siebie osoby.
Za każdy miesiąc takiej ulgi składki na ubezpieczenia przedsiębiorcy sfinansuje budżet państwa. Będą więc liczyć się do przyszłej emerytury czy ewentualnej renty. Podczas wakacji składkowych przedsiębiorca może prowadzić firmę, uzyskiwać przychody i wystawiać faktury.
W 2024 roku przedsiębiorca może zrobić sobie przerwę tylko od składek za grudzień, które standardowo opłacałby w styczniu. Wniosek do ZUS musi złożyć w miesiącu poprzedzającym wakacje składkowe. To znaczy, że o ulgę na grudzień trzeba wystąpić w listopadzie.
Wniosek o nowe zwolnienie ze składek (RWS) będzie elektroniczny. Przedsiębiorca lub jego pełnomocnik złoży go na Platformie Usług Elektronicznych ZUS - z konta płatnika. O zwolnienie z opłacania składek mogą ubiegać się również wspólnicy spółek cywilnych. Ważne, by wniosek złożyli ze swojego konta płatnika na PUE, a nie z konta spółki. ZUS będzie rozpatrywać zgłoszenia automatycznie, a wszelkie informacje w ich sprawie udostępni na koncie płatnika na PUE.
Z wakacji składkowych skorzystają osoby, które spełniają łącznie kilka warunków. Po pierwsze: ulga dotyczy przedsiębiorców wpisanych do rejestru CEIDG oraz komorników sądowych. Po drugie: w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku przedsiębiorca podlegał ubezpieczeniom społecznym z działalności przez co najmniej jeden dzień, a liczba osób, które zgłaszał do ubezpieczeń społecznych lub zdrowotnego nie przekraczała 10 osób (łącznie z nim samym). Po trzecie: nie wyczerpał jeszcze limitu dostępnej pomocy de minimis.
Są też sytuacje, które wykluczają przedsiębiorcę z wakacji składkowych. Nie skorzysta z ulgi, jeśli w roku złożenia wniosku i roku poprzednim świadczył usługi na rzecz byłego pracodawcy. Wakacji od składek nie otrzyma też płatnik, który w dwóch latach poprzedzających złożenie wniosku osiągnął przychody z działalności powyżej 2 milionów euro rocznie.