Jesteś właścicielem lub zarządcą budynku? Powinieneś wiedzieć, że 28 kwietnia 2023 roku weszła w życie nowelizacja ustawy, która nakłada na Ciebie obowiązek posiadania świadectwa energetycznego. Jest to dokument, który jak podaje newbridge.com.pl zawiera informacje o tym, jakie zapotrzebowanie na energię ma konkretny budynek.
Chodzi o wykorzystanie energii, która jest niezbędna do ogrzania poszczególnych pomieszczeń, jak i wykorzystywana jest podczas oświetlenia, czy podgrzewania wody. Powinieneś mieć świadomość, że świadectwo to jest konieczne, gdy chcesz dany budynek sprzedać, wynająć albo dopiero wybudowałeś nową nieruchomość.
Nie ma znaczenia, czy chcesz uzyskać świadectwo energetyczne dla domu, który odkupiłeś od wcześniejszego właściciela albo odziedziczyłeś, czy dla nowej inwestycji, którą dopiero budujesz. Z pewnością wiesz, że niektóre rzeczy, takie jak np. przyłącze prądu od skrzynki do domu , czy podłączenie instalacji elektrycznej, należy zostawić specjalistom, posiadającym odpowiednie uprawnienia i sprzęt.
Tak samo jest w przypadku przeprowadzenia audytu i wydania świadectwa energetycznego. Zanim jednak skorzystasz z konkretnych usług, sprawdź, czy wybrana firma znajduje się w rejestrze i czy posiada niezbędne uprawnienia do wykonywania takich prac. Co więcej, nim podejmiesz jakiekolwiek działania, sprawdź, czy dana nieruchomość nie posiada już takiego świadectwa.
Możesz to zrobić, wchodząc na stronę Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i podając adres nieruchomości. Jeśli taki dokument został wydany, znajdziesz tam datę złożenia deklaracji, jak również wszystkie niezbędne informacje. Nie został wystawiony? Należy zamówić jego wydanie, pamiętając, że co kilka lat powinny być wykonywane kontrole ogrzewania, aby sprawdzić, czy system działa efektywnie i ekologicznie.
Chcesz wynająć lub sprzedać nieruchomość? Przyszli nabywcy mają prawo wiedzieć, jakich kosztów powinni się spodziewać, jeśli chodzi o ogrzewanie, podgrzanie wody i oświetlenie, dlatego uzyskanie takiego świadectwa jest niezbędne. Zastanawiasz się, ile będzie Cię to kosztowało? Na końcową cenę wpływ ma m.in. lokalizacja, stopień skomplikowania struktury budynku, zastosowana instalacja, jak i wielkość nieruchomości. Dlatego ostateczna cena może się wahać od kilkuset złotych do nawet 1000 zł.
Taka ocena wystawiona przez certyfikowanego audytora jest ważna przez 10 lat i zapisana jest w centralnym rejestrze, z którego bez problemów można ją pobrać. Co, jednak jeśli nie zlecisz takiego audytu? Wówczas musisz się liczyć z nałożeniem kary finansowej sięgającej nawet kilku tysięcy złotych. Czy jednak każdy musi mieć takie świadectwo? Nie, jeśli nie planujesz sprzedawać czy wynajmować nieruchomości, a korzystasz z niej wyłącznie na własny użytek.