Główne zasady korzystania z rusztowań. Zwiększ bezpieczeństwo na placu budowy!
Przed rozpoczęciem prac na rusztowaniu, należy upewnić się co do kwestii stabilności konstrukcji. Rusztowanie powinno być dokładnie zabezpieczone oraz wyważone, zaś fundament powinien być równy oraz mocny - dobrze jest sprawdzić wszystkie elementy rusztowania, a zwłaszcza rury, łączniki oraz platformy. Należy także sprawdzić wszystkie niezbędne mocowania, a także dokonać szczegółowej oceny platform roboczych pod kątem ich bezpieczeństwa. Platfomy powinny być solidne, bez otworów czy innych uszkodzeń, zaś sama powierzchnia być czysta i sucha, wolna od olejów oraz innych, śliskich substancji. Przed rozpoczęciem pracy na rusztowaniu należy również sprawdzić warunki atmosferyczne - silny wiatr, deszcz, śnieg czy oblodzenia mogą znacznie zmniejszyć poziom bezpieczeństwa korzystania z rusztowania.
W trakcie używania konstrukcji należy zachować szczególną ostrożność - przede wszystkim powstrzymać się od gwałtownych ruchów, jakie mogłyby destabilizować całą konstrukcję, a także upewnić się, że zalecane limity oraz obciążenia rusztowania są przestrzegane; platforma powinna być wolna od zbędnych narzędzi oraz materiałów, gdyż zwiększają one ryzyko potknięcia się czy upadku przedmiotów. Prace na wysokości powinny być zawsze związane z korzystaniem z odpowiedniego sprzętu ochronnego jak kaski, rękawice robocze czy buty z ochronnymi noskami. W przypadku prac wykonywanych na dużej wysokości, konieczne jest uwzględnienie odpowiednich środków ochronnych, do których zaliczyć możemy między innymi uprzęże czy barierki ochronne. Sprzęt to jednak nie wszystko; także zachowanie osób przebywających na rusztowaniu ma znaczenie; efektywna komunikacja z innymi pracownikami jest kluczowa, gdyż zapewnia bezpieczne i efektywne środowisko pracy.
Zakończenie pracy na rusztowaniu powinno wiązać się ze sprawdzeniem, czy wszystkie narzędzia, materiały oraz sprzęt zostały zdjęcie z konstrukcji; pozostawienie zbędnych przedmiotów może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji w trakcie demontażu rusztowania. Sam demontaż powinien być natomiast dokładnie zaplanowany i przeprowadzony w odpowiedniej kolejności, od górnych poziomów w dół , zapewniając w te sposób stabilność struktury podczas całego procesu. Do demontażu rusztowania powinno się używać odpowiednich narzędzi, a po jego dokonaniu sprawdzić wszystkie części pod kątem potencjalnych uszkodzeń, jakie mogły pojawić się w trakcie użytkowania. Rusztowanie powinno być przechowywane w odpowiednim ku temu miejscu, z dala d źródeł ciepła oraz substancji chemicznych, jakie mogłyby wpłynąć na trwałość rusztowania.
Wybieraj wyłącznie rusztowania dobrej jakości!
O funkcjonalności rusztowań decyduje bardzo wiele czynników - nie tylko różnorodność zastosowań. Najważniejszym aspektem jest bowiem bezpieczeństwo. Z tego powodu dobrze jest wybierać rusztowania, które spełniają rygorystyczne normy oraz przepisy, zapewniając tym samym stabilną konstrukcję, odporną na różnego rodzaju warunki atmosferyczne. Solidnie zabezpieczenia, barierki oraz poręcze stanowią nieodłączne elementy, które mają za zadanie chronić pracowników przed potencjalnymi zagrożeniami. Warto decydować się na zakup wyłącznie jakościowych rusztowań, które pochodzą od sprawdzonych producentów. Takie konstrukcje oferuje między innymi firma AWEX, która na swojej stronie - sklep.rusztowania-drabiny.pl/rusztowania-faraone-c-72_93.html - prezentuje szeroki asortyment różnego typu rusztowań, które znajdują swoje zastosowanie między innymi na placach budowy. Prace wykończeniowe na wysokości są niemożliwe bez dobrego sprzętu. Zadbaj o wysoki poziom bezpieczeństwa na placu budowy, korzystając wyłącznie ze sprawdzonych rozwiązań.