Piątkowe powołanie do służby w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej przyciągnęło 132 nowych ochotników z Lubelszczyzny, w tym 26 kobiet, a średnia wieku wynosi 33 lata. 87 z nich po raz pierwszy założy mundur żołnierza Wojska Polskiego i dopiero rozpocznie swoją przygodę z armią. Przed nimi 16-dniowe szkolenie podstawowe zakończone uroczystą przysięgą wojskową. Z kolei 45 kandydatów to żołnierze rezerwy, którzy postanowili wrócić do służby wojskowej w ramach Terytorialnej Służby Wojskowej w 2 LBOT. Oni odbędą 8-dniowe szkolenie wyrównawcze, które ma na celu odświeżenie posiadanych już umiejętności i wiedzy wojskowej oraz wdrożenie szkolenia właściwego dla pododdziałów lekkiej piechoty.
Szesnastodniowe szkolenie podstawowe to sprawdzian kondycji fizycznej, charakteru jak i motywacji kandydatów. Pierwszy dzień "szesnastki", tzw. wcielenie, upływa pod znakiem spraw formalnych i testów sprawnościowych. Następne dni, to już wyłącznie zajęcia praktyczne, organizowane na terenie jednostki, pasach taktycznych i strzelnicach, podczas których ochotnicy mają okazję zapoznać się z podstawami wojskowości tj. strzelectwem, taktyką, topografią, łącznością i pierwszą pomocą medyczną. Podsumowaniem szkolenia będzie tzw. "pętla taktyczna", czyli sprawdzian zdobytych umiejętności. Szkolenie zwieńczy uroczysta przysięga wojskowa, która tym razem odbędzie się w 24 maja br. na Rynku Wielkim w Zamościu.
Osoby, które chcą wstąpić w szeregi 2 Lubelskiej Brygady OT mają w tym roku do wyboru jeszcze kilka terminów. Szkolenia podstawowe dla osób, które nigdy nie były w wojsku odbędą się w terminach: 4-19.07, 5-20.09 i 14-29.11. Z kolei żołnierze rezerwy, będą mogli odbyć szkolenie wyrównawcze w terminach: 4-11.07 i 5-12.09. Zainteresowani pierwsze kroki powinni kierować do jednego z Wojskowych Centrów Rekrutacji - w Lublinie, Puławach, Białej Podlaskiej lub Zamościu. Informacji na temat rekrutacji, służby, szkoleń, a także korzyści udzielają również rekruterzy 2 LBOT, do których kontakty dostępne są na stronie: https://re