Podczas wyjazdu opiekę nad uczestnikami warsztatów naukowych sprawowali nauczyciele z LO im. ONZ: Elżbieta Ciryt, Agnieszka Jamroz, Jadwiga Oleszek, Jadwiga Rataj oraz Magdalena Żurawicz. Lubelskim opiekunem biłgorajskiej grupy był profesor Dariusz Chemperek. Dla młodzieży kontakt z profesorem był tym bardziej znaczący, że jest on autorem podręczników do języka polskiego.
Pierwszy punkt programu stanowił wykład poświęcony Panoramie Teatralnej Lublina, który wygłosił dr Jarosław Cymerman - członek Polskiego Towarzystwa Historyków Teatru. Gościem specjalnym był Paweł Passini - reżyser teatru, muzyk i dramaturg. Jest on uznawany za jedną z najciekawszych osobowości teatralnych. W swoim dorobku ma kilkanaście spektakli zrealizowanych zarówno w teatrach zawodowych, jak i alternatywnych. W 2007 roku razem ze Stowarzyszeniem Teatralnym "Chorea" stworzył pierwszy w Europie teatr internetowy. Passini jest laureatem wielu prestiżowych nagród, między innymi Złotej Maski czy też nagrody otrzymanej w 2011 roku w Edynburgu, określanej mianem Nobla reżyserskiego.
Oprócz możliwości poznania Pawła Passiniego, młodzież obejrzała również przedstawienie teatralne pt. "Zły". Spektakl w dosadny sposób pokazywał gorzkie oblicze życia i bezwzględne zachowania ludzkie, niezmieniające się mimo upływu czasu i innych realiów. Głównym przesłaniem spektaklu było wyeksponowanie prawdy o naturze ludzkiej, która wyraża się nie tylko w pięknie, ale również i w brzydocie.
A oto refleksje Angeliki Komornik, jednej z uczestniczek warsztatów teatralnych: "Paweł Passini to osoba z pewnością niezwykle utalentowana i charyzmatyczna. Jego swoboda, naturalność oraz niesamowita inteligencja sprawiają, iż można rzec, że jest to człowiek o wielkim potencjale twórczym. Natomiast sztuka < >, na pewno jest wstrząsająca i pouczająca".
Na zakończenie spotkania licealiści uczestniczyli w warsztatach teatralnych grupy artystycznej "No potatoes". Aktorzy zaproponowali uczniom dziesięć różnych sposobów doskonalenia umiejętności aktorskich. Warsztaty teatralne przygotowane przez grupę "No potatoes" pozwoliły biłgorajskiej młodzieży wejść w rolę aktora i doświadczyć trudnej sztuki wyrażania emocji.
Bardzo cieszy fakt, że Liceum Ogólnokształcące ONZ, dbając o edukację młodzieży, nawiązało kontakt i ciągle zacieśnia współpracę z Instytutem Filologii Polskiej UMCS w Lublinie. Niewątpliwie, warsztaty odbywające się na wyższej uczelni, stanowią impuls, zachęcający uczniów już w szkole średniej do snucia rozważań na temat swojej przyszłości naukowej.
~ niedoszły talent | Oceniano 3 razy +3
Nie przejmujci
|
~ kjsklaxaxZ | Oceniano 4 razy +4
OMG I d wymiata;d
|
~ humanistka z onz ;p | Oceniano 5 razy +5
jestem z klasy I d jakbyś się interesowa
|
~ Uczennica | Oceniano 3 razy +1
pojechali tylko uczniowie klas pierwszych i drugich . jak nie wiesz to sie nie wtrącaj!
|
~ humanistka z onz ;p | Oceniano 6 razy +6
wbrew pozorom onz nie ma za zadanie tworzyc armii obkutych robotów, które wygrały milion konkursów, tylko rozwijać -.- szkoła ma nie tylko przygotowa
|
~ Troll | Oceniano 9 razy +9
Oh oh, budowlanka czy elektryk?
ONZ is Haters gonna hate. |
~ oh oh | Oceniano 10 razy -8
Bardzo mnie zastanawia dlaczego uczniowie z ONZ pojechali do Lublina. Przecież powinni w tym czasie uczyć się do matury. To spotkanie to nie był przecież konkurs, za sprawą którego można coś osiągnąć dla siebie, a przede wszystkim dla szkoły. Od pierwszego dnia szkoły w ONZ mówi się o tym, że niedługo matura, a tu taki nietakt - wyjazd, który nie przyniósł punktów do Złotej tarczy szkole.
|