REKLAMA
Pełna wersja
GMINA BIŁGORAJ Dyskusja podczas sesji Rady Gminy
2012.03.19 17:27 | aktualizacja: 2012.03.20 10:17

Decyzja jest, wątpliwości też

W połowie ubiegłego tygodnia informowaliśmy państwa o powołaniu do życia stowarzyszenia, które będzie miało za zadanie poprowadzenie kilku szkół w Gminie Biłgoraj. Przekazanie placówek nastąpiło podczas ostatniej sesji Rady Gminy. Ale nie wszyscy radni bezkrytycznie poparli ten pomysł.
Decyzja jest, wątpliwości też

Na ubiegłotygodniowej sesji Rady Gminy przedstawione zostały uchwały, zgodnie z którymi Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych (pisaliśmy o nim w artykule Wójt ujawnia prezesa stowarzyszenia) przejęło pięć szkół podstawowych: w Korczowie, Smólsku, Woli Dereźniańskiej, Starym Bidaczowie i Bukowej oraz dwóch gimnazjów: w Bukowej i Korczowie. Po kilku głosowaniach radni uznali, że muszą dopytać o szczegóły zarówno dotyczące funkcjonowania stowarzyszenia, jak również personaliów osób, które wejdą w skład zarządu.
- Mamy podjąć decyzję o przekazaniu szkół stowarzyszeniu, którego praktycznie nie znamy. Nie wiem ile osób, które związane są ze stowarzyszeniem ma pojęcie o sprawach oświaty, nie jestem przeciwny samej idei stowarzyszenia ale nic o nim nie wiemy. Dlaczego Wójt boi się powiedzieć coś o ty, to jakaś tajemnica? - pytał podczas sesji radny Stanisław Ciosmak.
Wystąpienie radnego Ciosmaka poparł radny Przytuła, który stwierdził, że chciałby poznać osoby reprezentujące stowarzyszenie. - Podejmujemy uchwałę w sprawie przekazania szkół podstawowych i gimnazjów organizacji, której przedstawicieli nie ma wśród nas. Nie mieliśmy okazji poznania tych osób. Chciałbym zobaczyć chociaż jak wyglądają ich twarze - dodał Leszek Przytuła.
Na te argumenty zmuszony był odpowiedzieć wójt Wiesław Różyński. Nie krył zaskoczenia prezentowanym stanowiskiem radnych, gdyż jak zaznaczył sprawy związane z powołaniem Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych, jak również z kwestiami personalnymi były dyskutowane podczas spotkań komisji. - Na komisji przedstawiłem skład zarządu, statut zarządu, a gdyby nie zdarzenie losowe pani prezes na pewno uczestniczyłaby w obradach Rady Gminy. Podkreślam cały zarząd stowarzyszenia to osoby odpowiedzialne, stawiamy na ludzi sprawdzonych. Dziwię się, że padają takie słowa z ust radnych, bo pytałem czy wszystko jest zrozumiałe, a teraz okazuje się, że jednak są wątpliwości - mówił wójt Różyńsk i i dodał, że bierze na siebie pełną odpowiedzialność za funkcjonowanie szkół prowadzonych przez stowarzyszenie. - Albo zamykamy szkoły, albo je ratujemy - grzmiał wójt.
Głos zabrała także radna Krystyna Strzałka, która powiedziała: - Nie jesteśmy przeciwko stowarzyszeniom, ale musimy wiedzieć więcej, wszyscy wiemy, że coś trzeba zrobić.
Zanim Rada Gminy przeszła do dalszej części głosowania, dyskusję podsumował radny Henryk Cios, który zaznaczył, że efekty pracy organizacji będzie można ocenić dopiero po pewnym czasie, a to czy radni zobaczą panią prezes nie ma większego znaczenia.
Atmosferę próbował ostudzić przewodniczący Rady Gminy Wiesław Grabias i tuż po serii pytań zarządził głosowanie nad przygotowanymi uchwałami. Ostatecznie większością głosów radni przekazali szkoły Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych.
Przypomnijmy: Od pewnego czasu władze Gminy Biłgoraj borykały się z problemem ogromnych nakładów na szkolnictwo. Tylko w ubiegłym roku na edukację przeznaczona została kwota ponad 5 mln zł. Samorządu nie było stać na utrzymanie status quo, dlatego też zrodził się pomysł, by prowadzenie szkół przekazać specjalnie w tym celu powołanemu stowarzyszeniu. Uchwały intencyjne w tej sprawie zostały podjęte pod koniec stycznia, z początkiem września br. nauczyciele zatrudnieni w placówkach rozpoczną pracę na zasadach Kodeksu Pracy, z pominięciem Karty Nauczyciela.

red.
red. dodany 19 marca 2012
 
Odsłon: 8917

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (12)

~ znawca tematu
Oceniano 8 razy  -2
do Amadeus,
Człowieku Ty masz jakis problem? Już nie można czytać tych Twoich bredni. Nie masz zielonego pojęcia o funkcjonowaniu szkoły, a wypwowiadasz się na publicznym forum. Idź do najbliższej szkoły dowiedz się jak działa szkoła, zapoznaj się ze statutem, przeczytaj kartę nauczyciela ze wszystkimi zmianami i wtedy merytorycznie komentuj.
~ Amadeus
Oceniano 5 razy  +1
Nauczyciel z kartą nauczyciela jest jak żubr pod ochroną...
~ Amadeus
Oceniano 5 razy  -1
Zaznaczę jeszcze, że dla nauczycieli etat jest równy z 18 godzinami tygodniowo, czyli licząc pod poniedziałku do piątku mają po 3-4 lekcje (lekcja czyli 45 minut a nie 60 min).
Piszę to, ponieważ mój pierwszy komentarz spotyka się z sprzeciwem... chyba samych nauczycieli.
~ mrw
Oceniano 1 raz  -1
nie ma to jak najpierw zagłosować, a póżniej zadawać pytania o zasady działania i władze stowarzyszenia. Ale co tam zawsze mozna powiedziec ze ktos wprowadził w błąd albo nie do końca się wiedziało za czym sie głosuje. Nie ma na szkoły nie ma na szpitale, ale jest na pałace urzędów i wojnę w Afganistanie.
Pora by cos zmienic
~ Miastowy
Oceniano 3 razy  -1
Biłgoraj ma ok.28tys. mieszkańców i 4 podstawówki a gmina Biłgoraj ok.13tyc. mieszkańców i 11 podstawówek !!!- myślę że stanowczo za dużo. Jeśli na miejscu Róźyńskiego byłby Rosłan to zobaczylibyście ile pozostało by szkół góra 4!!! Więc przestańcie narzekać na swojego Wójta bo mogło Wam się trafić gorzej.
~ uczeń szkoły
Oceniano 8 razy  -2
No to ładnie ta cała rada z wójtem na czele postąpiła, od września będę już pod stowarzyszeniem, ciekawe czy poziom nauczania się nie zmieni, nauczyciele pewnie wyłożą la... na uczniów za marne grosze, jeżeli jeszcze zostaną, a na dalszą edukację to już nie liczę, chyba że zawodówka! Dzięki wam nasi radni, podziękuję wam na następnych wyborach, oj zrobię wam reklamę za to...
~ Amadeus
Oceniano 14 razy  +2
No przepraszam, ale który inny zawód pozwala mieć ponad 3 miesiące wolnego w ciągu roku ? (ponad 2 miesiące wakacji, ferie zimowe, Święta Bożego Narodzenia, Święta Wielkanocne,...)
Nie wspomnę już o urlopach zdrowotnych itp...
~ bezrobotny robotnik drogowy z Biłgoraja
Oceniano 5 razy  -1
...zawsze są wątpliwości gdy chodzi o pracę nauczycieli i wypłacaną za nią kasę...
~ Amadeus
Oceniano 8 razy  -4
Brawo dla nauczycieli, którzy głosowali na PO bo Donald obiecywał podniesienie poborów, owszem podniósł ale teraz macie wręcz zamykana szkoły...
kto jak kto, ale nauczyciele mają dobrze jak mało która aktualnie grupa zawodowa.
mac
Oceniano 14 razy  +6
Na szkoły kasy nie ma, ale na opłacanie nauki religi jest. Ciekawe czy jest jeszcze jakiś " swiecki" kraj który płaci za nauke religi w szkołach publicznych i podpisuje umowe ( konkordat) z innym państwem, przekazuje olbrzymie pieniadze na wspólnote zależną od innego państwa ( watykan) i pozbywa sie suwerenności( według konkordatu na każdą uchwałe dotyczącą kościoła ksieża muszą wyrazić zgode)
~ Żonka
Oceniano 7 razy  +1
To niezły numer jeśli to prawda - wpis poniżej.
~ Forester
Oceniano 10 razy  +4
Ta pani prezes na pewno jest w czymś dobra. Zna to Wójt.....
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
3 lipca 2024 Biłgoraj
Rodzinna tragedia w Biłgoraju. Nie żyje kobieta
W środowe popołudnie w Biłgoraju doszło do rodzinnej tragedii. W jednym z domów ujawniono zwłoki kobiety. Na miejscu pod nadzorem prokuratora pracują policjanci.
w piątek, godzina 11:36 Józefów
Wilki w józefowskich lasach
w niedzielę, godzina 08:34 Józefów
Gmina stawia na fotowoltaikę z magazynami energii
3 lipca 2024 Zagumnie
W gminie Biłgoraj doszło do zabójstwa?
Biłgorajscy policjanci prowadzą czynności w związku z podejrzeniem zabójstwa i usiłowania zabójstwa, do którego miało dojść na terenie gminy Biłgoraj. Sprawę nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Biłgoraju, a na miejscu trwają działania śledcze.
w niedzielę, godzina 08:55 Biłgoraj
Wielki festyn charytatywny w Biłgoraju
w niedzielę, godzina 18:20 Biszcza
Dzień Miodu i Pieroga 2024
5 lipca 2024 Biłgoraj
Śledczy podali szczegóły tragicznych wydarzeń w Biłgoraju
W środę 3 lipca w jednym z domów przy ulicy Kościuszki w Biłgoraju ujawniono zwłoki 57-letniej mieszkanki miasta. Prokuratura podała szczegóły tragedii.
w niedzielę, godzina 11:30 Biłgoraj
Garażówka cieszy się popularnością
w sobotę, godzina 08:52 Potok Górny
Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego przechodzi na emeryturę
we wtorek, godzina 10:33 Powiat
Znamy wyniki matur. Jak wypadli nasi uczniowie?
Wraz z końcem maja zakończył się też maturalny maraton. Uczniowie ostatnich klas szkół średnich właśnie poznali wyniki swojej pracy. Dane przekazała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie.
w piątek, godzina 11:04 Biłgoraj
Zderzenie trzech pojazdów na ulicy Sikorskiego [AKTUALIZACJA]
we wtorek, godzina 09:41 Biszcza
Wielkie święto miodu i pieroga nad zalewem
w niedzielę, godzina 21:56 Region
Przedstawiciele powiatu na odsłonięciu pomnika w Domostawie
W niedzielę 14 lipca w Domostawie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatu biłgorajskiego, m.in. prezydium Rady Powiatu.
w sobotę, godzina 12:04 Powiat
Podwójny alert dla powiatu
w czwartek, godzina 08:01 Biłgoraj
Tak wygląda postęp prac przy budowie największego toru wyścigowego w regionie
w sobotę, godzina 11:20 Józefów
Nowa siedziba nadleśnictwa coraz bliżej
Leśnicy z Józefowa doczekają się nowej siedziby. W ostatnich dniach czerwca ogłoszono przetarg na budowę budynku administracyjnego Nadleśnictwa Józefów wraz z towarzyszącą infrastrukturą.
w piątek, godzina 12:20 Huta Turobińska
Łoś nie przeżył zderzenia z autem
w sobotę, godzina 19:01 Obsza
Konkurs kulinarny na granicy województw
8 lipca 2024 Biłgoraj
Nowe bloki w Biłgoraju. Wybrano wykonawcę inwestycji
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. rozstrzygnęło przetarg na budowę bloków ogrzewanych pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Inwestycja powstanie przy ulicy Ks. Stanisława Matrasia w Biłgoraju.
8 lipca 2024 Potok Górny
KGW z powiatu na podium
w piątek, godzina 09:11 Biłgoraj
Przetarg na nowe miejsce rekreacji
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika