REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ Akcja pożarnicza strażaków
2012.05.17 09:11

Pożar sadzy w kominie

Strażacy z biłgorajskiej komendy odebrali wczoraj zgłoszenie o pożarze na poddaszu. Fakty okazały się jednak inne.
Pożar sadzy w kominie

Do pożaru wysłano trzy jednostki. Jak informuje dyżurny KP PSP w Biłgoraju na miejscu okazało się zapaleniu uległa sadza w kominie.

Sadza w kominie może być bardzo niebezpieczna. Pamiętajmy, że oprócz regularnego czyszczenia, w piecach nie należy palić mokrym drewnem. Strażacy przypominają, że to na właścicielu budynku ciąży obowiązek wzywania firmy kominiarskiej. W przypadku pieców na paliwa stałe przewody kominowe powinny być czyszczone cztery razy w roku.
Zapalony komin może być bardzo niebezpieczny. Stwarza ryzyko zapalenia się przylegających do niego części budynku oraz połaci dachu.
Palenisko powinno zostać wygaszone poprzez wygarnięcie żaru lub zasypanie go piaskiem i szczelne zamknięcie pieca. W żadnym wypadku nie należy gasić paleniska wodą ani wlewać jej do przewodu kominowego - powstająca para może spowodować rozsadzenie komina.
Jeśli mamy taką możliwość warto zainwestować w czujniki dymu i czadu. Te małe urządzenia mogą uratować życie.

Red.
Red. dodany 17 maja 2012
 
Odsłon: 16204

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (4)

~ bezrobotny Kominiarz
Oceniano 6 razy  0
Do robotnika .
Szanowny panie po pierwsze trzeba nauczyć się palić w piecu !!!!!
Pracowałem za kominiarza i wiem jak to wygląda .Ledwie ktoś zapali a już tłamsi i przydusza ogień myśląć, że przyoszczędzi na węglu .
Absolutnie tak nie wolno robić .Wpierw musi się dobrze rozpalić i wtedy dopiero można ,zresztą jest od tego prawidłowo wyregulowany czujnik ciągu /takie coś z łańcuszkiem/.
Sadza w takim nieprawidłowo palonym piecu w kominie i w samym piecu wygląda jak szkło i jest twarda jak szkło jak szyba.Ja się zapali to cegły potrafią wylatywać na pokoje .
Podobne zjawiska występują w kominku gdy się pali mokrym drzewem.
CHYTRUS I DUSIGROSZ TAK ROBI !!!
~ STRAŻAK OSP - bezrobotny robotnik drogowy z Biłgoraja
Oceniano 9 razy  +1
"POŻAR" SADZY W KOMINIE NALEŻY W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI ZGŁOSIĆ DO STRAŻY POŻARNEJ. W TAKIM PRZYPADKU, KOMIN PRZYKRYWA SIĘ MOKRĄ SZMATĄ. NASTĘPNIE MOŻNA UŻYĆ GAŚNICY PROSZKOWEJ LUB SOLI KUCHENNEJ ALBO PIASKU. NIE STOSOWAĆ WODY. NA RYNKU JEST KILKA ŚRODKÓW CHEMICZNYCH, KTÓRE PRZECIWDZIAŁAJĄ POWSTAWANIU SADZY W KOMINIE.
~ lp
Oceniano 8 razy  -4
a może raz na dwa tygodnie, raz na miesiąc zastosować SADPAL- środek chemiczny do usuwania sadzy z kominów. Ja tak robię i dużo pomaga. (Koszt 18 zł za 10 saszetek)
~ w temacie
Oceniano 8 razy  -4
Pożar sadzy w kominie.Jeśli ktoś pali drewnem mokrym,smolnym.W kominie osadza się warstwa sadzy.Komin się dokładnie oblepia warstwą,sadzy.Czyszczenie nic nie,daje.Ktoś nieświadomie podpala sadzę.Sadza się wypala od,dołu.Komin się nagrzewa w zależności od grubości,sadzy.Tego ognia nie da się w żaden sposób, zadusić.Komin nagrzany pęka dym ogień wydostaje się na zewnątrz.Na co należy zwracać.Jak wypalać to co roku lub raz na dwa,lata.Jak komin jest zrobiony,solidnie.Lub najlepiej nie wypalać,wcale.Ale jak się wytworzy przez lata gruba warstwa w kominie sadzy-smoły.I się samo zapali to kominowi,biada.Takie moje,zdanie.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w czwartek, godzina 16:02 Biłgoraj
Niszczenie i zasłanianie plakatów wyborczych. Wszystkie chwyty dozwolone?
Wybory parlamentarne odbędą się dokładnie za 23 dni. To ostatni chwile na przekonanie do siebie wyborców. A kandydaci robią to na różne sposoby. Niestety dochodzi też do sytuacji, które wykraczają poza dobre obyczaje, ale i przepisy prawa. Sami kandydaci informują o przypadkach niszczenia, czy zasłaniania plakatów wyborczych.
w czwartek, godzina 10:21 Biłgoraj
Miała prawie 2 promile. Twierdziła, że wypiła tylko jedno piwo
14 września 2023 Biłgoraj
"Wydrapał" 200 tys. zł
10 września 2023 Lipiny Górne-Borowina
100-lecie Lasów Państwowych. Uroczystości w Lipinach
W tym roku Lasy Państwowe świętują 100-lecie istnienia. Z tej okazji odbywają się uroczystości, mające na celu podkreślenie wagi wydarzenia. W niedzielę 10 września świętowano w powiecie biłgorajskim.
we wtorek, godzina 19:22 Biłgoraj
Zbiórka na sprowadzenie ciała
w środę, godzina 07:50 Lekkoatletyka
RCEZ na 3. miejscu w kraju
w czwartek, godzina 15:46 Biłgoraj
Promesy wręczone. Do powiatu trafiły miliony zł
W czwartkowe popołudnie 21 września, w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbędzie się wręczenie promes z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych edycja VI skierowana do samorządów, w których działały PGR-y.
15 września 2023 Biłgoraj
Zmiana organizacji ruchu w Biłgoraju. Sypią się mandaty
w sobotę, godzina 09:04 Biłgoraj
Koncert przy fontannie. Zagrają młodzi muzycy z Biłgoraja
w poniedziałek, godzina 08:31 Region
Utrudnienia na DK nr 74 za Frampolem
Kierowcy podróżujący "krajówką" za Frampolem muszą przygotować się na utrudnienia. Rozpoczęły się prace związane z budową pierwszej w regionie drogi w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.
w czwartek, godzina 10:58 Biłgoraj
Bezpłatne treningi na terenie OSiR
8 września 2023 Biłgoraj
11 nauczycieli odebrało awanse zawodowe
w poniedziałek, godzina 16:41 Powiat
Miliony na renowację kościołów w powiecie
W poniedziałek 18 września, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z terenu powiatu biłgorajskiego oraz beneficjentów dotacji, którzy otrzymali dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Łącznie do naszego powiatu trafią środki w wysokości ponad 13 mln zł.
w niedzielę, godzina 08:43 Lubelszczyzna
Pociągi pojadą z Biłgoraja do Lublina - podpisano umowę na projekt linii
we wtorek, godzina 15:40 Biłgoraj
Marcin Daniec wystąpi w Biłgoraju [NOWY TERMIN]
w środę, godzina 16:09 Biłgoraj
"Jedynka" ma nowy sztandar
20 września to wyjątkowy dzień dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju. W związku z beatyfikacją patrona, kardynała Stefana Wyszyńskiego, tego dnia odbyła się uroczystość nadania placówce nowego sztandaru.
15 września 2023 Olszanka
53-letni mężczyzna zmarł przygnieciony przez ciągnik
w środę, godzina 12:22 Wola Dereźniańska
Wielkie sprzątanie już w sobotę
w niedzielę, godzina 20:54 Biłgoraj
Koncert przy fontannie przyciągnął prawdziwe tłumy
W niedzielny wieczór 17 września grupa biłgorajskich muzyków zaprosiła na nietypowe wydarzenie. Zaproponowano koncert przy fontannie na placu Wolności. "Alejki" wypełniły się publicznością.
w środę, godzina 09:23 Biłgoraj
Będą zbierać baterie na ulicach Biłgoraja
we wtorek, godzina 08:21 Biłgoraj
Biłgorajska Drużyna K wyróżniona
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika