- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ma obowiązek przedłożenia sprawozdania z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny do końca marca każdego roku. Wynika to z zapisów ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - wyjaśniła Anna Dziadosz, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Biłgoraju.
MOPS ma za zadanie zapewnienia wsparcia rodzinom mającym trudności w wypełnianiu zadań opiekuńczo - wychowawczych. Działania podejmowane w ramach tego systemu powinny zapewnić rodzinie taką pomoc, aby w jej efekcie wyeliminowane zostało zagrożenie odebrania dziecka z rodziny lub w przypadku dziecka, które z uwagi na swoje dobro zostało umieszczone poza rodziną, zapewnić szybki do niej powrót.
Wsparcie rodzinom zostało udzielone w różnych formach tj. praca z rodziną, jak również pomoc w opiece i wychowaniu dziecka.
Głównym celem tych działań jest przywrócenie rodzinie zdolności wypełniania funkcji opiekuńczo - wychowawczej. - Chodzi o rodziny, dla których ustanowiony został kurator lub gdzie została ograniczona władza rodzicielska. Jeżeli rodzina nie wypełnia tych funkcji, kolejnym etapem jest odebranie jej praw do dzieci i umieszczenie ich w pieczy zastępczej. MOPS na terenie Biłgoraja zdiagnozował 18 takich rodzin, udzieliliśmy stosowanego wsparcia - mówi kierownik Dziadosz.
Zadania ośrodka polegały m.in. na prowadzeniu interdyscyplinarnego monitoringu sytuacji dziecka, poprzez działania pracowników socjalnych, policjantów, pedagogów szkolnych, kuratorów sądowych, psychologów oraz terapeutów.
Wszystkie te rodziny skorzystały z konsultacji i poradnictwa specjalistycznego, ale także terapii. Dwóm rodzinom przeżywającym trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo - wychowawczej zostały przyznane usługi opiekuńcze. Z pomocy prawnej skorzystało natomiast 10 rodzin.
- W 2012r. realizowaliśmy także ustawowy obowiązek współfinansowania pobytu dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej. Był to koszt 8,5 tys. zł - dodała Anna Dziadosz.
Ale to nie wszystko. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej podjął działania w kierunku utworzenia placówki wsparcia dziennego dla dzieci, a na miejsce jej funkcjonowania wskazano budynek przy ul. Lubelskiej 16. Z placówki najmłodsi mogą korzystać od 1 marca br., w godzinach od 15 do 19, znajdą tam nie tylko opiekę, ale także pomoc chociażby przy odrabianiu lekcji. W czasie wakacji dzieci będą mogły przebywać w placówce od godz. 10 do 14.
- Wszystkie nasze zadania staraliśmy się realizować w jak najlepszy sposób, żeby pomóc wszystkim rodzinom wymagającym naszego wsparcia - podsumowała kierownik Anna Dziadosz.
~ aaa | Oceniano 3 razy +1
Jak zaczyna sie od plodzenia dzieci a nie od ustabilizo
|
~ do aaa | Oceniano 3 razy +1
Widac jesteś człowiekie
|
~ aaa | Oceniano 6 razy +2
roszczenio
|
~ dsdfd | Oceniano 7 razy +1
Jak pracodawcy zmuszają ludzi żeby kradli to będzie więcej takich sytuacji,b
|