Swoim nieodpowiedzialnym działaniem podpalacze są sprawcami takich zdarzeń jak wypadki i kolizje drogowe.
Z uwagi na szybkie rozprzestrzenianie się pożary traw bardzo często stwarzają duże zagrożenie dla mienia takiego jak budynki, ogrodzenia posesji, plantacje i uprawy, a także środowiska naturalnego: lasów, siedlisk zwierzyny oraz dzikich ptaków. W pożarach traw giną m.in. pszczoły i inne pożyteczne dla ekosystemu owady. Do atmosfery przedostaje się bardzo dużo toksycznych substancji niebezpiecznych dla wszystkich zarówno zwierząt jak i ludzi. Pożary traw z uwagi na ich charakter wymagają zaangażowania większej ilości sprzętu i ludzi do ich ugaszenia, co ma wpływ na czas reakcji straży pożarnej na inne zagrożenia związane np. z wypadkami drogowymi.
Apelujemy do społeczeństwa powiatu biłgorajskiego o zaniechanie stosowania praktyki wypalania traw, za którą grożą poważne sankcje karne przewidziane prawem - ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. nr 92, poz. 8), art. 124. "Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów". Art. 131: "Kto (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary (...) - podlega karze aresztu albo grzywny". Sprawcy grozi grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia,jest przewidziana kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.
kpt. Albert Kloc
Rzecznik KP PSP w Biłgoraju
Z-ca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w KP PSP w Biłgoraju
~ ch | Oceniano 1 raz +1
kur... tych wsiurów nie nauczy co roku te same akcjenie nie wypalac traw dalej to samo... ja pier...
|
~ Teresa BARTYS, Sopot | Oceniano 1 raz +1
.
__________ Nich Ktoś wyjaśni jaki jest biologiczn Może jakiś naukowiec z branży ekologiczn P. S. Apele Straży Pożarnej są oczywiście słuszne, ale dlaczego te trawy corocznie są wypalane?! __________ |