REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ List Starosty
2013.07.24 13:30 | aktualizacja: 2013.07.25 02:25

Starosta odpowiada posłowi

Starosta Marian Tokarski odpowiada na list posła Sławomira Zawiślaka zamieszczony na portalu bilgorajska.pl Poseł krytykuje Starostę odpowiadając także na zadane pytania.
Starosta odpowiada posłowi

Starosta Marian Tokarski

Szanowny Panie Pośle

Pełni Pan funkcję Posła RP nieprzerwanie od 2005 roku, czyli jest to już Pana 8 rok w polskim parlamencie. Z przykrością muszę jednak stwierdzić, że przez te lata nie był Pan posłem pomocnym dla Ziemi Biłgorajskiej. Trudno doszukać się Pana zaangażowania i udzielania pomocy w rozwiązywaniu problemów samorządu powiatowego. Natomiast mamy wiele przykładów pomocy i wsparcia oraz konkretnego działania, które otrzymaliśmy od naszych parlamentarzystów przy realizacji wielu zadań naszego powiatu np. z zakresu infrastruktury drogowej.

Sytuacja samorządów nie tylko powiatowych, ale i gminnych na Zamojszczyźnie jest skomplikowana. Samorządy mają coraz więcej zadań, na które brak jest zabezpieczenia finansowego. Tak jest nie tylko z drogami, o które Pan pyta, ale i z oświatą czy pomocą społeczną. Tymczasem Pańska działalność nakierowana jest na promocję własnej osoby i służy wprowadzeniu niepokoju wśród mieszkańców naszego powiatu. Ten list otwarty, ma na celu chyba tylko rozgłos wokół Pana osoby i wydaje się być elementem kampanii wyborczej. Mimo to odpowiadamy na wszystkie postawione przez Pana pytania.

W odniesieniu do pytań o drogi powiatowe informuję:

Powiat Biłgorajski utrzymuje około 600 km dróg, 34 mosty i ponad 600 przepustów. Administrujemy 5,7% dróg województwa lubelskiego. W latach 2011-2012 nowe nawierzchnie bitumiczne powstały na 35 km dróg powiatowych i jest to drugi najlepszy wynik w całym województwie, gdzie wyprzedza nas tylko powiat lubelski.

Remonty dróg powiatowych (całoroczne) wykonywane są tylko i wyłącznie z budżetu powiatu. Wykonują je firmy zewnętrzne (wyłonione w drodze przetargu) jak również pracownicy Zarządu Dróg Powiatowych w Biłgoraju. Gminy nie udzielają Powiatowi pomocy na ten cel. Remontami cząstkowymi objęte są wszystkie ciągi drogowe.

Na terenie gminy Biszcza remonty cząstkowe wykonywane są co roku, tak jak na terenie innych gmin naszego powiatu (w tym także gminy Księżpol i Łukowa). Są to nakłady średnio około 2 tys. zł na km. Całkowity koszt remontów cząstkowych na terenie powiatu biłgorajskiego realizowanych na drogach o kategorii powiatowych przez ZDP w Biłgoraju wynosi ponad 1 mln zł.

Oprócz remontów cząstkowych Powiat ponosi znaczne koszty na remonty przepustów, mostów, poboczy i rowów, oznakowanie poziome i pionowe w zależności od bieżących potrzeb w danym roku. Znaczące środki, w tym roku 1,2 mln zł, przeznaczone są również na kilkumiesięczne utrzymanie zimowe wszystkich dróg (sezon zimowy 2012/2013r. trwał 5 miesięcy).

Oprócz szerokiego zakresu robót utrzymaniowych w okresie letnim i zimowym powiat prowadzi również zadania inwestycyjne oraz remontowo - wzmocnieniowe (nowe nawierzchnie asfaltowe). Z roku na rok nakłady te rosną średnio o kilkanaście procent. Dla zachowania zrównoważonego rozwoju środki finansowe dzielone są na gminy w zależności od ilości kilometrów dróg na terenie danej gminy. Gminy mają możliwość udzielenia pomocy finansowej i rzeczowej na zadania wspólnie uzgodnione, wówczas zakres zadania może być o wiele szerszy. Pomoc taka odbywa się zgodnie z ustawą o finansach publicznych i nie jest żadnym "haraczem". Dzięki współpracy z gminami powstało wiele nowych nawierzchni bitumicznych:

- w roku 2011 - ok. 16 km

- w roku 2012 - ok. 19 km.

- w roku 2013 - planuje się ok. 20 km.

Pomoc finansowa gmin w roku bieżącym wynosi około 3 mln zł. Z budżetu powiatu przeznaczono nakłady w wysokości ok. 8 mln zł. Planuje się pozyskać środki z funduszy zewnętrznych w kwocie ok. 2 mln zł.

Problem utrzymania dróg przez samorządy jest tematem wielu debat i konferencji. Potrzeby drogowe znacznie przekraczają możliwości finansowe samorządów. Wspólnie ze starostwami naszego województwa wystąpiliśmy do Zarządu Województwa Lubelskiego o zabezpieczenie środków unijnych w okresie programowania 2014 - 2020. Projekt zbiorczy wszystkich powiatów sięga kwoty ok. 1 mld zł.

W odniesieniu do pytań o budżet Powiatu Biłgorajskiego informuję:

Roczny koszt utrzymania administracji powiatowej (Starostwa Powiatowego) wynosi 7.317.029 zł. W obecnym budżecie środki na utrzymanie administracji (Starostwa Powiatowego) stanowią 7,5% budżetu. Dla porównania podam, iż wydatki na infrastrukturę i utrzymanie dróg wynoszą 13.385.618 zł, co stanowi 13,81% wydatków budżetu. Wydatki inwestycyjne na drogi w 2013 roku wynoszą 7.046.900 zł, co stanowi 52,91% wszystkich wydatków majątkowych (inwestycyjnych) powiatu. Według rankingu czasopisma Wspólnota za 2012 rok, samorząd Powiatu Biłgorajskiego znajduje się na trzecim miejscu w województwie lubelskim pod względem najniższych wydatków bieżących na administrację w przeliczeniu na mieszkańca jako powiat powyżej 75 tys. mieszkańców.

Koszty inwestycyjne adaptacji i przebudowy budynku przy ul Kościuszki 94 na siedzibę Starostwa Powiatowego wraz z wyposażeniem w latach 2007-2012 wyniosły 8 mln zł. Udział procentowy przebudowy w latach 2007-2012 wyniósł 13,22% wydatków inwestycyjnych powiatu.

Szkoda, że Pan Poseł nie dostrzega, w działalności samorządu powiatowego w Biłgoraju, realizacji szeregu zadań inwestycyjnych mających wpływ na poziom życia mieszkańców powiatu. Jako przykład podam:

- oddłużenie szpitala w Biłgoraju na 60 mln zł,

- szereg inwestycji drogowych - 35 km nowych nawierzchni dróg powiatowych w latach 2011-2012, a tym roku realizowana m.in. droga, tzw. schetynówka (7,4 km) przez 3 gminy naszego powiatu za 2,4 mln zł.

- remonty i termomodernizacje bazy oświatowej - trwa termomodernizacja ZSBiO w Biłgoraju za 1,9 mln zł,

- termomodernizacja obiektów działalności społecznej - termomodernizacja DPS w Teodorówce za 1,6 mln zł.

Panie Pośle. Dziękuję za troskę i wyrażam nadzieję na pozytywną współpracę w przyszłości.

Z poważaniem

Starosta Biłgorajski

Marian Tokarski

Red.
Red. dodany 24 lipca 2013
 
Odsłon: 4160

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (13)

Najwyżej oceniane komentarze
~ Imperator
Oceniano 26 razy  +22
Zawiślaku Zawiślaku ty pętaku co urodziłeś się na wraku i wrakiem zostałeś kiedy taksówkarzem byłeś i żonę w taksówce zdradziłeś a później łbem w kierownice waliłeś i głupotą krwawiłeś. Posłem ***** zostałeś ale się sytuacją Mulawy sikuta załamałeś wiec na Biłgorajskie struktury go popchaleś.Zawiślaku Hetmańcu ***** wynocha z Biłgoraja ty i cała twoja Hetmanska zgraja
~ Biszcza
Oceniano 24 razy  +20
Tokarski to najwiekszy zlodiej w powiecie, raz chwalił sie przy wódce znajomemu ile juz zarobił na lewo na byciu starosta i jak znajomych po urzedach ustawił. Zwykłych ludi to on ma w dalekim powazaniu.
~ Kamil
Oceniano 24 razy  +20
Pogonić tego hetmańca z naszego powiatu, mam propozycje jak się gdzieś pojawi to powinien być wybuczany i wygwizdany.
Wszystkie komentarze
~ josek
  0
A ta odpowiedź to reklama rządów pani wójt !! z wójta na jewropejskie salony - daleka droga !! Pan marian niech pilnuje stołka a nie reklamuje rządy tuska i jego watahy !!
~ ak
Oceniano 2 razy  0
- w śmietnikach ? A kto widział jak dwóch meneli trafi na siebie i dawaj wykrzykuje jeden na drugiego, że mu wlazł w rejon .
Ale kiedyś miałem okazję przyjrzeć się ich rozkładowi dnia oraz elitom z tej dolnej półki społecznej.
Miałem pracę w oknie kilka dni z widokiem na dość oddalony śmietnik otoczony żywopłotami w dość spokojnej i czystej dzielnicy.
No i zaobserwowałem,że ruch w interesie dopiero zaczyna być od godz 9:30" .
No to sobie pomyślałem ,że oto mają dogodne godziny pracy ,wysypiają się i zanim nastąpi południowy skwar mają robotę w przyjemnym chłodku a i czas na walniecie browara w spokojności.
Ale w tym zawodzie są też ,,elity " no bo jak gostek podjechał na rowerze ze sprytną malutką przyczepką i jak nie siadł z mordą na ,,niezmotoryzowanego" piechociarza śmietnikowego to wymiana zdań była dość polsko brzmiącymi słowami mocno ukwiecona.
W każdym interesie leniuchowanie mści się widać na człowieku.
W końcu i mnie nudzi te latanie helikopterem i doglądanie interesu.
~ ak
Oceniano 2 razy  0
-a po toże jak jedna ma okres i jest zmierzła to żeby z drugiej miał pożytek ,jak jedną boli głowa to drugą nie i przez to wzrasta mu współczynnik skuteczności .
Podobnie jak król Salomon miał setki żon .Ale mnie to go osobiście żal.No bo 1/4 miała okres, 1/4 bolała głowa,1/4 była w ciąży i 1/4 była zmierzła to nie dziwota że mu obrzydły te wstrętne poganki ,potwory,modliszki równe potworowi kłamliwej pociotce Chmiela z firmy co kryje przestępców kolejnymi przestępstwami/ten potwór zamieszkuje i oszukuje ludzi w Biszczy a straszy też ludzi w brwsa zwolnieniem jak nie będą łgali na jej kopyto/.
To mnie osobiście szkoda tego gościa przy kobietach a raczej ich paranormalnych ponadprzeciętnych umiejętnościach z nadrzewidywalnością w widzeniu cudów niewidów włącznie.
Skutecznośc może Mu i wzrasta ale ryzykuje większym stopniem omamienia.
Miłego dnia i wzrostu poziomu humoru czytającym ,w końcu nie ma to jak zapowiedź dobrego humoru.
~ JOŁ
Oceniano 1 raz  +1
jest diss POSEŁ VS STAROSTA...tak jak w rapie...ćek dis szit bicz!!!1
~ h
Oceniano 3 razy  +3
a kto to jest ten tokarsk? u żuka na na tokrarce toczy?
~ prawiehistoryk
Oceniano 9 razy  +3
co za bełkot! propaganda sukcesu rodem z prl-u. ale przecież w prl-u tkwią korzenie kolegi zsl-owca tokarskiego. 2007-2012 - tyle lat na przebudowę d.szpitala w tę budę zwaną starostwem, wywalenie na to takiej kasy - czym się chwalić. toż to sromota prawdziwa.
~ Biszcza
Oceniano 24 razy  +20
Tokarski to najwiekszy zlodiej w powiecie, raz chwalił sie przy wódce znajomemu ile juz zarobił na lewo na byciu starosta i jak znajomych po urzedach ustawił. Zwykłych ludi to on ma w dalekim powazaniu.
~ HK
Oceniano 21 razy  +19
Niech odpowie Tokarski po co mu dwie sekretarki.
~ Imperator
Oceniano 26 razy  +22
Zawiślaku Zawiślaku ty pętaku co urodziłeś się na wraku i wrakiem zostałeś kiedy taksówkarzem byłeś i żonę w taksówce zdradziłeś a później łbem w kierownice waliłeś i głupotą krwawiłeś. Posłem ***** zostałeś ale się sytuacją Mulawy sikuta załamałeś wiec na Biłgorajskie struktury go popchaleś.Zawiślaku Hetmańcu ***** wynocha z Biłgoraja ty i cała twoja Hetmanska zgraja
~ Kamil
Oceniano 24 razy  +20
Pogonić tego hetmańca z naszego powiatu, mam propozycje jak się gdzieś pojawi to powinien być wybuczany i wygwizdany.
~ k
Oceniano 9 razy  +9
A kogo obchodzą ich listy jak ludzie w śmietnikach grzebią
~ x
Oceniano 11 razy  +9
PROPAGANDA SUKCESU . ŻENUJĄCE :-(
~ gl
Oceniano 19 razy  +19
Po co nam 2 starostów?Tylko dodatkowa wypłata sekretarki i koszty limuzyny na dwóch, nie można zwolnić jednego taniej by było
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w poniedziałek, godzina 14:52 Diecezja
Zmiany w parafiach
W poniedziałek 27 czerwca, podczas Dnia Kapłańskiego w Sanktuarium w Krasnobrodzie, biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek ogłosił następujące decyzje personalne dotyczące kapłanów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
dzisiaj, 11:32 Powiat
Nowy pełnomocnik PiS w powiecie biłgorajskim
dzisiaj, 18:36 Biłgoraj
Spotkanie z wicemarszałek Sejmu
w niedzielę, godzina 17:07 Osuchy
78. rocznica największej bitwy partyzanckiej
Bitwa pod Osuchami była największą i najbardziej krwawą bitwą partyzancką II wojny światowej. W niedzielę 26 czerwca na cmentarzu partyzanckim zorganizowano uroczystości upamiętniające 78. rocznicę tych tragicznych wydarzeń. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.
dzisiaj, 09:28 Biłgoraj
Radni Rady Seniorów odebrali nominacje
we wtorek, godzina 09:19 Zawada
Motocyklista wyprzedzał ciąg pojazdów. Doprowadził do wypadku
21 czerwca 2022 Biłgoraj
Powiatowy Dzień Olimpijczyka
We wtorek 21 czerwca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego zorganizowano Powiatowy Dzień Olimpijczyka. Uczniowie, którzy wyróżnili się osiągnięciami w nauce, odebrali z rąk starosty Andrzeja Szarlipa, okolicznościowe dyplomy i karty podarunkowe.
w poniedziałek, godzina 11:33 Gromada
36-latka mając ponad 2,5 promila wiozła pasażerkę z 4 promilami
21 czerwca 2022 Gmina Biłgoraj
Pobrali się w 1971r. Dziś obchodzą jubileusz 50-lecia małżeństwa
20 czerwca 2022 Biłgoraj
Ruch na ul. Nadstawnej będzie zamknięty
Już jutro rozpoczną się prace bitumiczne na ul. Nadstawnej w Biłgoraju. Droga będzie zamknięta dla ruchu kołowego.
w poniedziałek, godzina 17:33 Obsza
Przerwy w dostawie wody z powodu upałów
dzisiaj, 08:05 Biłgoraj
Susza hydrologiczna na obszarze powiatu
dzisiaj, 20:09 Biłgoraj
Wyjątkowo mało pieniędzy wydano na inwestycje w mieście. Radni podjęli decyzję dot. absolutorium
W środowe popołudnie 29 czerwca odbyła się absolutoryjna sesja Rady Miasta Biłgoraja. Podczas obrad radni dyskutowali nie tylko nad udzieleniem absolutorium, ale także wotum zaufania dla burmistrza Janusza Rosłana. Przyjęto też sprawozdanie finansowe. - Kwota przeznaczona na inwestycje w 2021r. nie była przeogromna w porównaniu do lat ubiegłych - mówił burmistrz Janusz Rosłan.
we wtorek, godzina 10:27 Olszanka
Sarna wbiegła pod motocykl
w czwartek, godzina 08:39 Biłgoraj
"Praktyczna pani" na sprzedaż
w piątek, godzina 16:59 Biłgoraj
Prawie 28 mln zł zadłużenia. Zarząd Powiatu dostał absolutorium?
W piątkowe popołudnie 24 czerwca, odbyła się najważniejsza w całym roku sesja Rady Powiatu Biłgorajskiego. Podczas obrad radni udzielili wotum zaufania Zarządowi Powiatu, głosowali też nad absolutorium, czyli przyjęciem sprawozdania z wykonania budżetu za ubiegły rok. Jakie decyzje podjęli?
w sobotę, godzina 23:02 Frampol
Festiwal Muzyki Tanecznej we Frampolu
19 czerwca 2022 Gromada
Zawody strażackie w Gromadzie [WYNIKI]
21 czerwca 2022 Tarnogród
Będą nowe obwodnice w województwie lubelskim, w tym obwodnica Tarnogrodu
Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz wicemarszałek Michał Mulawa, podpisali w poniedziałkowe przedpołudnie 20 czerwca umowy o dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg budowy trzech obwodnic w ciągu dróg wojewódzkich. Jedną z nich jest obwodnica Tarnogrodu.
w piątek, godzina 18:38 Biłgoraj
Sztandar dla szkoły i przedszkola
we wtorek, godzina 12:51 Powiat
Są wyniki badań wody w zalewach
w niedzielę, godzina 09:18 Biłgoraj
Prawie 10 tys. hospitalizacji, ponad 4,5 tys. udzielonych porad w 2021 roku
Podczas piątkowych obrad Rady Powiatu w Biłgoraju radni wysłuchali sprawozdania z działalności szpitala powiatowego. W ubiegłym roku liczba hospitalizacji (wraz z ruchem międzyoddziałowym) wyniosła prawie 10 tys. Na którym oddziale było najwięcej pacjentów?
w sobotę, godzina 08:10 Powiat niżański
Pijany kierowca busa przewoził pasażerów, jeden z nich wezwał policję
w sobotę, godzina 20:59 Biłgoraj
Eleni zaśpiewała w Biłgoraju
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika Biłgoraj