Tu realizowany jest projekt "Roztańczona Bukowina"
Projekt dofinansowany został kwotą 35350,50 zł przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Celem projektu jest wyrównanie szans w dostępie do kultury dzieci i młodzieży z terenu wsi Bukowina. Projekt realizowany jest od maja do grudnia 2013 r. na terenie wsi Bukowina. Skierowany jest do dzieci i młodzieży (zarówno dziewczynek jak i chłopców) oraz do grupy rodziców dzieci. Uczestnictwo w projekcie stanowi dla beneficjentów możliwość zdobycia nowych doświadczeń i nowej wiedzy z zakresu lokalnej kultury, a w szczególności tańca towarzyskiego i tańca ludowego. Dzięki doświadczonym osobom prowadzimy cykl warsztatów.
Realizacja projektu przyczyni się do pogłębienia poczucia własnej wartości uczestników poprzez udział we wspólnych warsztatach zajęciowych, wymianę doświadczeń, poznanie nowych metod artystycznych i promowanie współpracy, co pomoże w pogłębieniu więzi rodzinnych i porozumienia pokoleń. Istotnym elementem naszych działań są zajęcia świetlicowe, podczas których uczestnicy mogą poznać historię i spuściznę kulturalną Bukowiny, wykonać projekty strojów i scenografii oraz skorzystać z pomocy przy odrabianiu lekcji, jak również mają możliwość nadrobienia zaległości. Zajęcia te prowadzi doświadczony pedagog, pomoc w opiece nad dziećmi sprawują rodzice dzieci uczestniczących w projekcie jako wolontariusze. Zespół taneczny wystąpił na V Spotkaniach Akademickich, organizowanych przez nasze stowarzyszenie oraz na dożynkach parafialno-gminnych. Projekt zakończy turniej tańca, podczas którego zespół dziecięcy będzie rywalizował z zespołem dorosłych. W projekcie przewidziany jest także wyjazd uczestników zajęć do siedziby zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze w Karolinie, połączony ze zwiedzaniem Warszawy i Centrum Nauki Kopernik. Istotnym elementem projektu jest też zakup strojów, szaf oraz odtwarzacza i materiałów do scenografii i zajęć w świetlicy.
Potrzeba realizacji projektu wynika z wyartykułowanych potrzeb społeczności lokalnej i jest ich inicjatywą. Podczas licznych spotkań z mieszkańcami Bukowiny oraz przedstawicielami środowisk kulturotwórczych, zdiagnozowano problem dotyczący braku możliwości edukacji kulturalnej na nieco szerszym poziomie. Wyartykułowane potrzeby mieszkańców koncentrują się w szczególności na potrzebie przeprowadzenia zajęć podczas których ich pociechy mogłyby zająć się czymkolwiek innym niż siedzenie przy komputerze i telewizorze. Także zagospodarowanie wolnego czasu wakacyjnego to jeden z podstawowych problemów, z którymi borykają się rodzice w okresie letnim. Nadmiar pracy mieszkańców, sprawia iż dorośli głownie koncentrują się na zaspokajaniu własnych potrzeb, zaś uniemożliwienie dostępu do dorobku kulturalnego, czy organizacja wyjazdu na wypoczynek letni schodzi na drugi plan. Często brakuje rodzicom świadomości o potrzebie edukacji kulturalnej dzieci. W dzisiejszej dobie bardzo ciężko jest trafić z ofertą do młodego odbiorcy, ponieważ wszelkie próby zaangażowani dzieci i młodzieży nie cieszą się dużą skutecznością. Nie podjęcie działań, które pozwolą dzieciom i młodzieży na zapoznanie się chociaż w stopniu podstawowym z możliwościami jakie niesie edukacja kulturalna, może wpłynąć negatywnie na ich start w dorosłe życie. Młodzież nasza może potem mieć zaniżone poczucie własnej wartości i poczuć się uboższa w doświadczenia od młodzieży z wielkich miast.
Nasz projekt dotyczy organizacji zajęć dla 30 dzieci i młodzieży oraz 15 osobowej grupy rodziców z terenu wsi Bukowina. Osoby te jako nieliczne jednostki interesują się działaniami naszego stowarzyszenia, podejmowanymi na rzecz dzieci i młodzieży, chętnie w nich uczestniczą i są gotowi do podjęcia rywalizacji i współpracy z dziećmi oraz do pomocy przy realizacji projektu jako wolontariusze.
Celem, który chcemy osiągnąć jest wyrównanie szans w dostępie do kultury dzieci i młodzieży z Bukowiny. Chcielibyśmy, żeby nasze warsztaty stworzyły im możliwość poznania sposobów aktywnego uczestnictwa w kulturze, były inspiracją do powstania trwałych grup młodzieżowych, które po zakończeniu projektu podejmą własne inicjatywy kulturalne, będące alternatywą dla dotychczasowej bezczynności. Stawiamy na promowanie twórczych postaw wobec kultury poprzez innowacyjne łączenie tradycji i nowoczesności, zmianę postaw dotyczącą celowego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Przez cykl zajęć warsztatowych powstaną nowatorskie, inspirujące i zachęcające do dalszego działania programy edukacyjne wraz z materiałami dydaktycznymi, które będą dostępne nie tylko dla uczestników projektu. Innym celem projektu będzie wsparcie rozwoju talentów dzieci i młodzieży o mniejszych szansach w dostępie do dorobku kulturalnego. Realizacja projektu przyczyni się do pogłębiania poczucia własnej wartości uczestników poprzez udział we wspólnych warsztatach zajęciowych, wymianę doświadczeń, poznanie nowych metod artystycznych i promowanie współpracy. Poprzez wspólne wyjazdy i wycieczki uczestnicy projektu poznają ciekawe miejsca na terenie swojej gminy, nawiążą nowe znajomości, które zaowocują współpracą na dłużej, nauczą pożytecznych umiejętności, współpracy i działania w grupie. Wspólne przedsięwzięcia rozwiną wyobraźnię, przyczynią się do twórczego myślenia, dadzą możliwość stworzenia zintegrowanej grupy i odpowiedzialnego zespołu, a także pozwolą na produktywne zagospodarowanie wolnego czasu i miłego spędzenia go w grupie swoich rówieśników.