REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2014.09.17 13:37 | aktualizacja: 2014.09.17 20:42

Tylko guziki świadkami zbrodni

Pisał Zbigniew Herbert w wierszu o zbrodni katyńskiej - "Tylko guziki nieugięte przetrwały śmierć - świadkowie zbrodni". Dziś tj. 17 września delegacje władz miasta i powiatu, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, politycznych oraz młodzież biłgorajskich szkół, zgromadzili się na części wojskowej cmentarza przy ul. Lubelskiej, aby uczcić pamięć tamtych wydarzeń.
Tylko guziki świadkami zbrodni

Z punktu widzenia prawa międzynarodowego wejście Armii Czerwonej stanowiło agresję łamiącą postanowienia polsko-sowieckiego układu o nieagresji oraz obowiązującą Polskę i ZSRR konwencję z 1933 r. o określeniu napaści. Brak ogłoszenia przez władze RP wojny pomiędzy ZSRR a Polską oraz brak jednoznacznego rozkazu stawiania oporu najeźdźcy doprowadził do dezorientacji wojska, a w konsekwencji do uwięzienia ok. 250 tys. żołnierzy i oficerów, w większości niestawiających oporu. Do niewoli trafiło ok. 15 tys. oficerów, którzy zostali wywiezieni przez Sowietów do obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Zgodnie z dekretem władz ZSRR, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 roku, zostali oni od kwietnia do maja 1940 r. rozstrzelani przez NKWD w Katyniu, Charkowie oraz Twerze, a pochowani w Miednoje.

Delegacje władz miasta i powiatu, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, politycznych oraz młodzież biłgorajskich szkół zgromadzili się dziś. tj. 17 września 2014 roku, aby uczić pamięć tamtych wydarzeń. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11 mszą św. odprawioną pod Pomnikiem Katyńskim na cmentarzu miejskim. - Niech rzetelna prawda o gehennie na Wschodzie będzie trwałym elementem edukacji, niech docierają do polskiej młodzieży - apelował podczas homilii ks. komandor Józef Michalik. Ksiądz komandor podkreślił także, że szczególne słowa uznania i podziękowania należą się tym dzięki, którym pamięć o tych strasznych wydarzeniach przetrwała.

Tragiczną historię przypomniał starosta Marian Tokarski, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że macki morderczej sowieckiej władzy sięgały aż do terenów Ziemi Biłgorajskiej - Musimy dziś jasno mówić kto był katem, a kto ofiarą. Przed historią nie da się uciec, ale należy wyciągnąć z niej wnioski. Jak pisał Herbert " Tylko guziki nieugięte przetrwały śmierć świadkowie zbrodni z głębin wychodzą na powierzchnię jedyny pomnik na ich grobie " - mówił Marian Tokarski.

Starosta zaapelował także o porzucenie małostkowości, sporów dla dobra naszej Ojczyzny.

Montaż słowno - muzyczny na tą okazję przygotowała młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.
Na zakończenie obchodów zebrane delegacje m.in. władze miasta, powiatu oraz kombatanci złożyły kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim.

Red.
Red. dodany 17 września 2014
 
Odsłon: 4724

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (12)

~ Jjakja
  0
Amerykańskie wojska w Polsce to nie po to, żeby nas bronić, tylko urządzić sobie u nas pole walki. Uciekać na wschód w razie agresji?
~ Jan
Oceniano 1 raz  +1
niektórzy modlą się pod Figurą a mają diabła za skórą cha,cha .cha!to tylko pokazówka urzędników samorządowych,którzy ignorują zwykłych ludzi,bawią się za pieniądze podatników.Wstyd nawet na takich uroczystościach śpią na krzesle
~ jhbvc
Oceniano 4 razy  +2
A kiedy msza za wykorzystywanych w zakładach niewolniczych?I podziękowanie dla podatników pracujących fizycznie za to ,że utrzymują kler i tzw polityków ?
~ to
Oceniano 7 razy  +3
szkoda autorytetu Pani Sochy...
~ hyug
Oceniano 8 razy  +4
Tokarski zapomniał jak wiejskie chłopy dobijały powstańców styczniowych za parę butów albo wydawali carowi za kilka rubli was ani zmarli nie obchodzą ani żywi , was obchodzi tylko wasz stołek
~ obiektywnie
Oceniano 8 razy  -4
KOmentator świr, który zaczyna wpis od "Przez", niech spada do Abramowic, jego wywody świadczą o ułomności umysłowej. Kto wie, może z psychiatryka pisze. IKEA -to byłoby dzialność bez podatku, zmarnowanie polskiego lasu( a swój szwedzki osdzczędzają) i zaledwie garstka miejsc pracy za marne grosze. Miasto nie ma na to działki, dobrze się stało, bo to żaden interes. Na głowę też upadł "moim zdaniem", sądząc po tym co pisze. Najważniejsze, że na uroczystości ( o której artykuł) była młodzież, która m.in. w tej sposób poznaje historię.
~ to prawda
Oceniano 4 razy  +2
te imprezy są robione w takich godzinach żeby plebs nie mógł na nie pójść bo plebs pracuje do 17 a szlachta kiedy chce szlachta nigdy nie szanowała plebsu oprócz wyborów
~ to prawda
Oceniano 5 razy  -1
-kto jest na zdjęciach
czy na zdjęciach jest plebs ? nie na zdjęciach jest szlachta czy szlachta świętowała kiedykolwiek upadek i zniewolenie plebsu NIGDY czy plebs stać na to żeby w godzinach pracy stać przed pomnikiem ? popatrzcie TAK SIĘ BAWI SZLACHTA
~ moim zdaniem
Oceniano 4 razy  +2
jak ukraińcy na Wołyniu rżnęli Polaków to nikt nie pamięta za to dzisiaj są przyjaciółmi a wiecie dlaczego bo na wołyniu rżnęli plebs a nie szlachtę jak w katyniu
~ Przez Janusza Zbigniewa Rosłana Biłgoraj stracił 400 miejsc pracy!
Oceniano 9 razy  +3
KEA chciała budować fabrykę i tartak w Biłgoraju. Jednak Janusz Zbigniew Rosłan przegonił ich. Poszli do Stalowej Woli. Długo oczekiwana inwestycja dobiega końca. Dziś Ikea Industry otwiera w Stalowej Woli największy tartak w Polsce i zarazem na świecie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w tej lokalizacji szwedzki koncern zamierza dobudować jeszcze fabrykę mebli. Obecna wartość inwestycji to blisko 33 mln zł. Aby wybudować ten ogromny zakład produkcyjny, Ikea Industry, znana wcześniej jako Swedspan Polska, wydała 6,9 mln zł na zakup dwóch działek o łącznej powierzchni 25 ha. Fabryka płyt z drewna sosnowego, używanych do produkcji mebli, powstała pod Stalową Wolą. Początkowo w zakładzie zatrudnienie znajdzie około 80 osób. Jednak wraz z rozruchem nowych taśm produkcyjnych, zapotrzebowanie na kolejnych pracowników będzie się zwiększać. Docelowo planują przyjąć 300 osób. Całkowitą zdolność produkcyjną fabryka osiągnie za dwa lata. Istnieje jednak duża szansa, że załoga urośnie do 700 osób. Jest to możliwe, gdy Szwedzi zdecydują się do fabryki płyt dobudować pełną fabrykę mebli.
~ dzisiaj mecz 17 wrzesień
Oceniano 5 razy  -5
kibicujemy Rosjanom żeby wygrali z Brazylią , jeśli Rosja wygra z Brazylią to wybaczymy jej wszystko - będzie to kolejny pamiętny dzień
~ mnhvg
Oceniano 12 razy  +10
Wstydu trzeba nie mieć 80% tej władzy za komuny właziło czerwonym w d.. a jak komuna upadla to odstawiają szopkę jak to kraj kochają, a płyta to nr 1 przykład,szkoły na siłę zagnali a sami siedzą na stołkach , młodzi by sami przyszli tylko nie chcą oglądać tych ryjów
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
16 lipca 2024 Panasówka
Spór o planowaną atrakcję turystyczną na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy planuje budowę wieży widokowej na Wzgórzu Polak w Panasówce. Projekt, który jest częścią szerszej rozbudowy bazy edukacyjno-turystycznej parku, budzi zarówno entuzjazm, jak i sprzeciw wśród lokalnej społeczności. Koszt całego przedsięwzięcia to 50 milionów złotych, z czego 16 milionów złotych przeznaczono na budowę samej wieży. Planowany termin zakończenia inwestycji to 2028 rok.
dzisiaj, 08:38 Frampol
Nowa infrastruktura nad zalewem
w piątek, godzina 12:22 Biłgoraj
Pożar w Biłgoraju. Na miejscu 4 zastępy straży [AKTUALIZACJA]
w piątek, godzina 14:39 Biłgoraj
Biłgorajskie obchody Święta Policji
Biłgorajscy policjanci uroczyście obchodzili 105. rocznicę powołania Policji Państwowej. Podczas uroczystej zbiórki funkcjonariusze odebrali z rąk I zastępcy komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie młodszego inspektora Olgierda Oleksiaka oraz p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Biłgoraju inspektora Artura Deryły akty nominacyjne na wyższe stopnie policyjne. W czasie uroczystości zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia, w których gratulowali i dziękowali policjantom za codzienną służbę na rzecz bezpieczeństwa lokalnej społeczności.
we wtorek, godzina 13:04 Zastawie
W niedzielę szykuje się zabawa
w piątek, godzina 10:51 Księżpol
Starożytne monety odkryte w powiecie
18 lipca 2024 Biłgoraj
Milionerzy w powiecie
W 2023 roku w województwie lubelskim zmniejszyła się liczba osób deklarujących dochód powyżej miliona złotych. Liczba milionerów spadła o 87 osób, z 1357 w 2022 roku do 1270 w 2023 roku. Najwięcej milionerów wybrało deklarację PIT-36L (1119 osób), a popularny PIT-37 wybrało 75 milionerów. Ilu milionerów rozliczyło się w biłgorajskiej skarbówce?
w piątek, godzina 13:57 Komodzianka
Kot zakażony wścieklizną w powiecie biłgorajskim
17 lipca 2024 Stary Lubliniec
Kierujący ciągnikiem poniesie konsekwencje
19 lipca 2024 Tarnowola
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej [AKTUALIZACJA]
W piątkowe popołudnie na drodze wojewódzkiej nr 853 miedzy Aleksandrowem a Józefowem doszło do zderzenia dwóch osobówek. Na miejscu interweniowały służby ratunkowe. Podczas prowadzonych działań droga była zablokowana.
12 lipca 2024 Józefów
Wilki w józefowskich lasach
w czwartek, godzina 09:33 Rokitów
Kombajn wciągnął rękę rolnikowi. Interweniował LPR
13 lipca 2024 Józefów
Nowa siedziba nadleśnictwa coraz bliżej
Leśnicy z Józefowa doczekają się nowej siedziby. W ostatnich dniach czerwca ogłoszono przetarg na budowę budynku administracyjnego Nadleśnictwa Józefów wraz z towarzyszącą infrastrukturą.
w czwartek, godzina 15:47 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
w środę, godzina 08:38 Tereszpol
Zbliża się termin zbiórki odpadów wielkogabarytowych
14 lipca 2024 Region
Przedstawiciele powiatu na odsłonięciu pomnika w Domostawie
W niedzielę 14 lipca w Domostawie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatu biłgorajskiego, m.in. prezydium Rady Powiatu.
w piątek, godzina 09:19 Biłgoraj
W Biłgoraju rośnie hala sportowa
w czwartek, godzina 11:41 Biłgoraj
Tak z lotu ptaka wygląda budowa nowej atrakcji
12 lipca 2024 Biłgoraj
Poseł Romanowski stracił immunitet
W piątek 12 lipca Sejm zdecydował o uchyleniu immunitetu posła Marcina Romanowskiego. Posłowie zgodzili się również by polityk trafił do tymczasowego aresztu.
w niedzielę, godzina 14:20 Biłgoraj
Dziesięć miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj
20 lipca 2024 Wola Obszańska
Festyn na granicy województw
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika