REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2014.09.17 13:37 | aktualizacja: 2014.09.17 20:42

Tylko guziki świadkami zbrodni

Pisał Zbigniew Herbert w wierszu o zbrodni katyńskiej - "Tylko guziki nieugięte przetrwały śmierć - świadkowie zbrodni". Dziś tj. 17 września delegacje władz miasta i powiatu, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, politycznych oraz młodzież biłgorajskich szkół, zgromadzili się na części wojskowej cmentarza przy ul. Lubelskiej, aby uczcić pamięć tamtych wydarzeń.
Tylko guziki świadkami zbrodni

Z punktu widzenia prawa międzynarodowego wejście Armii Czerwonej stanowiło agresję łamiącą postanowienia polsko-sowieckiego układu o nieagresji oraz obowiązującą Polskę i ZSRR konwencję z 1933 r. o określeniu napaści. Brak ogłoszenia przez władze RP wojny pomiędzy ZSRR a Polską oraz brak jednoznacznego rozkazu stawiania oporu najeźdźcy doprowadził do dezorientacji wojska, a w konsekwencji do uwięzienia ok. 250 tys. żołnierzy i oficerów, w większości niestawiających oporu. Do niewoli trafiło ok. 15 tys. oficerów, którzy zostali wywiezieni przez Sowietów do obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Zgodnie z dekretem władz ZSRR, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 roku, zostali oni od kwietnia do maja 1940 r. rozstrzelani przez NKWD w Katyniu, Charkowie oraz Twerze, a pochowani w Miednoje.

Delegacje władz miasta i powiatu, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, politycznych oraz młodzież biłgorajskich szkół zgromadzili się dziś. tj. 17 września 2014 roku, aby uczić pamięć tamtych wydarzeń. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11 mszą św. odprawioną pod Pomnikiem Katyńskim na cmentarzu miejskim. - Niech rzetelna prawda o gehennie na Wschodzie będzie trwałym elementem edukacji, niech docierają do polskiej młodzieży - apelował podczas homilii ks. komandor Józef Michalik. Ksiądz komandor podkreślił także, że szczególne słowa uznania i podziękowania należą się tym dzięki, którym pamięć o tych strasznych wydarzeniach przetrwała.

Tragiczną historię przypomniał starosta Marian Tokarski, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że macki morderczej sowieckiej władzy sięgały aż do terenów Ziemi Biłgorajskiej - Musimy dziś jasno mówić kto był katem, a kto ofiarą. Przed historią nie da się uciec, ale należy wyciągnąć z niej wnioski. Jak pisał Herbert " Tylko guziki nieugięte przetrwały śmierć świadkowie zbrodni z głębin wychodzą na powierzchnię jedyny pomnik na ich grobie " - mówił Marian Tokarski.

Starosta zaapelował także o porzucenie małostkowości, sporów dla dobra naszej Ojczyzny.

Montaż słowno - muzyczny na tą okazję przygotowała młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.
Na zakończenie obchodów zebrane delegacje m.in. władze miasta, powiatu oraz kombatanci złożyły kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim.

Red.
Red. dodany 17 września 2014
 
Odsłon: 4691

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (12)

~ Jjakja
  0
Amerykańskie wojska w Polsce to nie po to, żeby nas bronić, tylko urządzić sobie u nas pole walki. Uciekać na wschód w razie agresji?
~ Jan
Oceniano 1 raz  +1
niektórzy modlą się pod Figurą a mają diabła za skórą cha,cha .cha!to tylko pokazówka urzędników samorządowych,którzy ignorują zwykłych ludzi,bawią się za pieniądze podatników.Wstyd nawet na takich uroczystościach śpią na krzesle
~ jhbvc
Oceniano 4 razy  +2
A kiedy msza za wykorzystywanych w zakładach niewolniczych?I podziękowanie dla podatników pracujących fizycznie za to ,że utrzymują kler i tzw polityków ?
~ to
Oceniano 7 razy  +3
szkoda autorytetu Pani Sochy...
~ hyug
Oceniano 8 razy  +4
Tokarski zapomniał jak wiejskie chłopy dobijały powstańców styczniowych za parę butów albo wydawali carowi za kilka rubli was ani zmarli nie obchodzą ani żywi , was obchodzi tylko wasz stołek
~ obiektywnie
Oceniano 8 razy  -4
KOmentator świr, który zaczyna wpis od "Przez", niech spada do Abramowic, jego wywody świadczą o ułomności umysłowej. Kto wie, może z psychiatryka pisze. IKEA -to byłoby dzialność bez podatku, zmarnowanie polskiego lasu( a swój szwedzki osdzczędzają) i zaledwie garstka miejsc pracy za marne grosze. Miasto nie ma na to działki, dobrze się stało, bo to żaden interes. Na głowę też upadł "moim zdaniem", sądząc po tym co pisze. Najważniejsze, że na uroczystości ( o której artykuł) była młodzież, która m.in. w tej sposób poznaje historię.
~ to prawda
Oceniano 4 razy  +2
te imprezy są robione w takich godzinach żeby plebs nie mógł na nie pójść bo plebs pracuje do 17 a szlachta kiedy chce szlachta nigdy nie szanowała plebsu oprócz wyborów
~ to prawda
Oceniano 5 razy  -1
-kto jest na zdjęciach
czy na zdjęciach jest plebs ? nie na zdjęciach jest szlachta czy szlachta świętowała kiedykolwiek upadek i zniewolenie plebsu NIGDY czy plebs stać na to żeby w godzinach pracy stać przed pomnikiem ? popatrzcie TAK SIĘ BAWI SZLACHTA
~ moim zdaniem
Oceniano 4 razy  +2
jak ukraińcy na Wołyniu rżnęli Polaków to nikt nie pamięta za to dzisiaj są przyjaciółmi a wiecie dlaczego bo na wołyniu rżnęli plebs a nie szlachtę jak w katyniu
~ Przez Janusza Zbigniewa Rosłana Biłgoraj stracił 400 miejsc pracy!
Oceniano 9 razy  +3
KEA chciała budować fabrykę i tartak w Biłgoraju. Jednak Janusz Zbigniew Rosłan przegonił ich. Poszli do Stalowej Woli. Długo oczekiwana inwestycja dobiega końca. Dziś Ikea Industry otwiera w Stalowej Woli największy tartak w Polsce i zarazem na świecie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w tej lokalizacji szwedzki koncern zamierza dobudować jeszcze fabrykę mebli. Obecna wartość inwestycji to blisko 33 mln zł. Aby wybudować ten ogromny zakład produkcyjny, Ikea Industry, znana wcześniej jako Swedspan Polska, wydała 6,9 mln zł na zakup dwóch działek o łącznej powierzchni 25 ha. Fabryka płyt z drewna sosnowego, używanych do produkcji mebli, powstała pod Stalową Wolą. Początkowo w zakładzie zatrudnienie znajdzie około 80 osób. Jednak wraz z rozruchem nowych taśm produkcyjnych, zapotrzebowanie na kolejnych pracowników będzie się zwiększać. Docelowo planują przyjąć 300 osób. Całkowitą zdolność produkcyjną fabryka osiągnie za dwa lata. Istnieje jednak duża szansa, że załoga urośnie do 700 osób. Jest to możliwe, gdy Szwedzi zdecydują się do fabryki płyt dobudować pełną fabrykę mebli.
~ dzisiaj mecz 17 wrzesień
Oceniano 5 razy  -5
kibicujemy Rosjanom żeby wygrali z Brazylią , jeśli Rosja wygra z Brazylią to wybaczymy jej wszystko - będzie to kolejny pamiętny dzień
~ mnhvg
Oceniano 12 razy  +10
Wstydu trzeba nie mieć 80% tej władzy za komuny właziło czerwonym w d.. a jak komuna upadla to odstawiają szopkę jak to kraj kochają, a płyta to nr 1 przykład,szkoły na siłę zagnali a sami siedzą na stołkach , młodzi by sami przyszli tylko nie chcą oglądać tych ryjów
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
6 czerwca 2024 Biłgoraj
Wyjątkowy jubileusz w Biłgoraju [NOWE ZDJĘCIA]
40 lat temu w Biłgoraju powstała pierwsza w Polsce Wioska Dziecięca SOS. Uroczyste obchody jubileuszu, z udziałem władz lokalnych, Zarządu SOS Wiosek Dziecięcych, a także obecnych i byłych pracowników i wychowanków, zorganizowano w czwartek 6 czerwca.
11 czerwca 2024 Lubelszczyzna
Ogrzewasz dom gazem? Sprawdź, jak otrzymać zwrot VAT
w czwartek, godzina 14:40 Hedwiżyn
Uroczyste pożegnanie długoletniej dyrektor
we wtorek, godzina 14:30 Dereźnia Solska
Pożegnanie wieloletniej dyrektor
Wieloletnia dyrektor Szkoły Podstawowej im. Papieża Jan Pawła II w Dereźni Solskiej Zofia Bielak odchodzi na emeryturę. W sali gimnastycznej dereźniańskiej placówki odbyło się dzisiaj uroczyste i wzruszające pożegnanie.
w czwartek, godzina 10:29 Biłgoraj
Kierowca ciężarówki "zgubił" naczepę
w czwartek, godzina 18:47 Region
W piątek biskup ogłosi zmiany personalne w parafiach
13 czerwca 2024 Biłgoraj
Sześciu chętnych na budowę nowoczesnego osiedla
W Biłgoraju wkrótce powstanie ekologiczne osiedle bloków ogrzewanych pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. właśnie zakończyło przyjmowanie ofert na realizację inwestycji.
w środę, godzina 15:03 Korczów
Dyrektor odchodzi na emeryturę po blisko 25 latach pracy
w czwartek, godzina 08:53 Powiat
Strażacy usuwali skutki burz
w środę, godzina 13:12 Kraj
Do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Romanowskiemu
Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał dzisiaj do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie posła na Sejm RP Marcina Romanowskiego do odpowiedzialności karnej oraz jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.
we wtorek, godzina 13:10 Kraj
Złóż wniosek do końca czerwca, żeby nie stracić pieniędzy
w niedzielę, godzina 15:12 Zastawie
Zawody w sporcie pożarniczym [NOWE ZDJĘCIA, WYNIKI]
10 czerwca 2024 Powiat
Oficjalne wyniki głosowania w powiecie biłgorajskim
W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego wzięło udział 29 636 mieszkańców powiatu biłgorajskiego, spośród 79 044 uprawnionych. Wyborcy oddali 29 462 ważne głosy. Największym poparciem wśród głosujących cieszyła się partia Jarosława Kaczyńskiego.
w niedzielę, godzina 16:53 Dyle
Niedziela z "Biłgorajską Nutą" [NOWE ZDJĘCIA]
14 czerwca 2024 Biłgoraj
Spektakularny sukces ucznia ONZ-etu
13 czerwca 2024 Biłgoraj
Święto motoryzacji w Biłgoraju
Już w najbliższą niedzielę 16 czerwca w Biłgoraju będzie można podziwiać perełki motoryzacji. Wszystko za sprawą Biłgorajskiego Spotkania z Klasykiem, które odbędzie się na terenie OSiR.
w środę, godzina 13:03 Powiat
Nad regionem przejdą najsilniejsze burze w tym roku [AKTUALIZACJA]
w czwartek, godzina 16:12 Biłgoraj
Koniec przedszkolnej przygody
w sobotę, godzina 20:58 Biłgoraj
Jubileusz "Sparty" z Marcinem Dańcem
W sobotę 15 czerwca odbyła się uroczysta gala z okazji 20-lecia działalności klubu RWKS Sparta Biłgoraj, który od dwóch dekad aktywnie działa na rzecz rozwoju sportu w naszym mieście oraz okolicach. W wydarzeniu, które uświetnił występem znany satyryk Marcin Daniec, wzięli udział członkowie i sympatycy klubu, działacze, zawodnicy oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
w środę, godzina 13:37 Biłgoraj
Pierwsza Noc Kupały w Biłgoraju
w środę, godzina 12:26 Biłgoraj
Tłumy na pikniku nad zalewem
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika