Zebranych na szkoleniu gości przywitał wójt gminy Biłgoraj, Wiesław Różyński, który podkreślił ogromne znaczenie LGD w rozwoju gminy. W spotkaniu udział wzięli m.in.: Marian Jaworski, radny sejmiku województwa, Marian Żmijan, kierownik Agencji Restrukturyzacji i Rolnictwa, wraz z zastępcą Kazimierzem Paterakiem, Stefan Krauz, kierownik Zespołu Doradztwa Roniczego, członek zarządu Powiatu Biłgorajskiego Alfred Sobótka, i inni przedstawiciele instytucji działających na rzecz obszarów wiejskich oraz rolnicy.
- Rolą LGD jest aktywizowanie społeczności lokalnych oraz precyzyjnego wydatkowania w ramach lokalnej strategii rozwoju. LGD zarządza budżetem środków ok. 10 milionów złotych, które zostały w całości wydane na obszarze 12 gmin wchodzących w skład partnerstwa LGD. Środki te zostały przeznaczone przede wszystkim na infrastrukturę społeczną: chodniki, place zabaw, ale i na dofinansowanie mikroprzedsiębiorstw i rolników, którzy zdecydowali się rozpocząć działalność w sektorze nie rolniczym - mówi w rozmowie z portalem bilgorajska.pl, Waldemar Sawastynowicz, dyrektor biura LGD "Ziemia Biłgorajska".
Podczas szkolenia zaprezentowana została publikacja w której przedstawione zostały projekty które udało się zrealizować w ramach działania 413. Wdrażanie lokalnej strategii rozwoju. Jakie projekty mogą starać się o dofinansowanie obecnie?
- Po raz pierwszy można uzyskać dofinansowanie na małe gospodarstwo, które do tej pory było bez szans na pozyskanie środków. Teraz mogą pozyskać pieniądze na modernizacje gospodarstw i dofinansowanie ich działności - podkreślał Stefan Krauz, kierownik Zespołu Doradztwa Rolniczego. Jak dodaje kierownik jest to istotne w Polsce, gdzie połowa gospodarstw jest małych, szczególnie w naszym powiecie gdzie mikrogospodarstwa zdecydowanie przeważają. Marian Żmijan, kierownik Agencji Restrukturyzacji i Rolnictwa, przypomniał, że obecnie przyjmowane są wnioski na dofinansowanie produkcji pożeczki i wiśni. Zapewnił także, że szkolenia na temat płatności w 2015 roku zostaną przeprowadzone przez ARMiR w każdej z gmin naszego powiatu.
Głos zabrał także Marian Jaworski. - Państwo w sklepie kierujecie się ceną, a nie zawsze to co tanie jest dobre. Radzę się mocno zastanawiać przy zakupach. Mieliśmy przypadek masła do którego dodawano najtańszy smalec, na tego producenta została nałożona kara 300 tys.zł. Wejście Polski do Uni Europejskiej pogorszyło jakość produktów sprowadzanych do Polski, gdyż wśród konserwantów uznawanych przez UE jest np. paraben. Radzę jak najczęściej samemu przetwarzać żywność w domu. To co kupujemy dzisiaj w sklepach zdominowane jest przez chemię - zaznaczył Lubelski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Następnie Liliana Gardiasz z LODR Końskowola przestawiła możliwości wsparcia rolnictwa i przedsiębiorczości w ramach PROW 2014 - 2020. Zasady aktualizacji wniosków z działania " Modernizacja gospodarstw rolnych" przypomniał Stefan Krauz ZDR w Biłgoraju. KRUS Biłgoraj przeprowadził także konkurs wiedzy z zakresu BHP w rolnictwie z cennymi nagrodami. Na zakończenie o Lokalnych Grupach Działania jako kreatorach zmian na terenach wiejskich mówił Waldemar Sawastynowicz z LGD "Ziemia Biłgorajska".
Na szkolenie zaprosiła Lokalna Grupa Działania "Ziemia Biłgorajska" oraz Zespół Doradztwa Rolniczego w Biłgoraju.
~ s | Oceniano 3 razy -1
Ten Żmijan pracował kilka lat w Agencji jako zwykły pracownik zanim został jej kierowniki
|
~ propaganda | Oceniano 5 razy +1
Ten Żmijan to brat tego posła z PO!aha to wszystko jasne nepotyzm jak w PSLu,wybor
|