Każdy przegląd nominuje zespoły do finałowego Sejmiku. Koniec sejmikowego sezonu to "zlot" zespołów, wybranych z sejmików regionalnych 14 - 15 zespołów (200 - 300 wykonawców) spośród najlepszych w Polsce na Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej, odbywający się zawsze w październiku w Tarnogrodzie.
Sejmik to prezentacja przedstawień teatralnych wspaniała oferta kulturalna - poznanie tradycji i obrzędów z różnych regionów Polski. W zespołach pracują różne pokolenia - jest szansa że młodzi ludzie będą kontynuatorami. Ocalenie od zapomnienia obrzędów, takich jak: gody, zapusty, noc świętojańska, wicie wianków, chodzenie z gwiazdą, wesele, chrzciny, ostatni różaniec itp. oraz prace wiejskie: darcie pierza, prządki, kiszenie kapusty, kopanie kartofli itp.
- Na przestrzeni lat zmieniały się zespoły i ich składy, kiedyś ogromną przewagę miały grupy złożone z ludzi starszych, dzisiaj młodzieży jest coraz więcej i coraz bardziej widać ją na scenie. Zdarza się i tak, że na scenie konfrontowane są dwie generacje, prezentując odmienne światy. Mamy możliwość obserwowania od dawna nie wykorzystywanych czynności gospodarskich, zastąpionych dzisiaj przez mechanizmy. Szczególnie istotne jest to, że owe czynności są wykonywane na scenie przez ludzi, którzy parali się tym przez kawał życia, więc każdy ruch ma w sobie siłę prawdy - informują Organizatorzy.
Zmienił się także poziom przedstawień. Widać skutki troski o sprawy warsztatu teatralnego: o scenariusz, wyrazistość akcji, prowadzenie roli, kontakt i dialog, a to za sprawą zajęć warsztatowych prowadzonych przez specjalistów z Rady Artystycznej pod przewodnictwem Lecha Śliwnika. Pasjonatów teatrów wiejskich zapraszamy do Tarnogrodu także jutro tj. 11 października na przedstawienia i w niedzielę na godz. 12 na uroczyste podsumowanie imprezy.
~ ja | Oceniano 6 razy +6
Jedni i drudzy siedzą tam z przymusu!!
|
~ ja | Oceniano 2 razy -2
stare pryki zaslaniaja dzieciom, niebywale! dlaczego organizato
|