REKLAMA
Pełna wersja
Z POWIATU Zachowaj szczególną ostrożność w lesie!
2010.07.14 11:28 | aktualizacja: 2010.07.15 09:52

III stopień zagrożenia pożarowego lasów w powiecie

Ponad 30 stopniowe upały, które od kilku dni utrzymują się w naszym kraju nie wszystkich cieszą. Taki okres to bardzo nerwowy czas przede wszystkim dla leśników. Utrzymująca się cały czas wysoka temperatura doprowadziła do III najwyższego stopnia zagrożenia pożarowego lasów w naszym powiecie. Wkrótce może zostać wprowadzony zakaz wstępu do lasów.
III stopień zagrożenia pożarowego lasów w powiecie

Tegoroczny lipiec jest jednym z najbardziej upalnych miesięcy. Urlopowiczów taka pogoda na pewno cieszy jednak są tacy, którzy mają odmienne zdanie. A dokładnie chodzi o leśników. Dla nich takie upały to trudny okres, gdyż wówczas występuje większe prawdopodobieństwo powstania pożaru.

Stan zagrożenia pożarowego lasów określany jest na podstawie wilgotności ściółki sosnowej i wilgotności powietrza. Leśnicy podejmują wiele działań, aby zapobiec pożarom. - Dwa razy dziennie o godz. 9.00 i 13.00 leśnicy sprawdzają stan ściółki. Przeprowadzane są również patrole z dwóch wieży obserwujących. Ponadto na terenie parku działa 3 osobowa ekipa która patroluje obszary leśne, a w wyniku powstania pożaru podejmuje działania ratownicze, do czasu przybycia jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Nadleśnictwo posiada również specjalistyczny sprzęt do gaszenia niewielkich pożarów - informuje Leszek Turczyniak, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj.

Pomimo tego, iż na terenie lasów w naszym powiecie występuje III stopień zagrożenia nie wprowadzono jeszcze zakazu wstępu do lasu.

Pamiętajmy, że podczas suszy wzniecić w lesie pożar jest bardzo łatwo np. choćby przez niedopałek papierosa, jednak o wiele trudniej jest go zagasić.

Poniżej podajemy kilka podstawowych zasad bezpiecznego zachowania się w lesie:

1. W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru, a w szczególności:

a) rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu. Pamiętaj jednak, że przy III stopniu zagrożenia pożarowego palenie ognisk jest zabronione,

b) korzystania z otwartego płomienia,

c) wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,

d) palenia tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

2. Gdy odwiedzisz WPN poruszaj się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak dowiedz się czy nie ogłoszono zakaz wstępu do lasu!

3. Poruszaj się pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi tylko drogami oznakowanymi drogowskazami.

En
En dodany 14 lipca 2010
 
Odsłon: 8848

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
dzisiaj, 16:02 Biłgoraj
Niszczenie i zasłanianie plakatów wyborczych. Wszystkie chwyty dozwolone?
Wybory parlamentarne odbędą się dokładnie za 23 dni. To ostatni chwile na przekonanie do siebie wyborców. A kandydaci robią to na różne sposoby. Niestety dochodzi też do sytuacji, które wykraczają poza dobre obyczaje, ale i przepisy prawa. Sami kandydaci informują o przypadkach niszczenia, czy zasłaniania plakatów wyborczych.
dzisiaj, 10:21 Biłgoraj
Miała prawie 2 promile. Twierdziła, że wypiła tylko jedno piwo
14 września 2023 Biłgoraj
"Wydrapał" 200 tys. zł
10 września 2023 Lipiny Górne-Borowina
100-lecie Lasów Państwowych. Uroczystości w Lipinach
W tym roku Lasy Państwowe świętują 100-lecie istnienia. Z tej okazji odbywają się uroczystości, mające na celu podkreślenie wagi wydarzenia. W niedzielę 10 września świętowano w powiecie biłgorajskim.
we wtorek, godzina 19:22 Biłgoraj
Zbiórka na sprowadzenie ciała
w środę, godzina 07:50 Lekkoatletyka
RCEZ na 3. miejscu w kraju
dzisiaj, 15:46 Biłgoraj
Promesy wręczone. Do powiatu trafiły miliony zł
W czwartkowe popołudnie 21 września, w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbędzie się wręczenie promes z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych edycja VI skierowana do samorządów, w których działały PGR-y.
dzisiaj, 10:58 Biłgoraj
Bezpłatne treningi na terenie OSiR
w piątek, godzina 09:48 Biłgoraj
Zmiana organizacji ruchu w Biłgoraju. Sypią się mandaty
w środę, godzina 16:09 Biłgoraj
"Jedynka" ma nowy sztandar
20 września to wyjątkowy dzień dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju. W związku z beatyfikacją patrona, kardynała Stefana Wyszyńskiego, tego dnia odbyła się uroczystość nadania placówce nowego sztandaru.
w sobotę, godzina 09:04 Biłgoraj
Koncert przy fontannie. Zagrają młodzi muzycy z Biłgoraja
w niedzielę, godzina 08:43 Lubelszczyzna
Pociągi pojadą z Biłgoraja do Lublina - podpisano umowę na projekt linii
w poniedziałek, godzina 08:31 Region
Utrudnienia na DK nr 74 za Frampolem
Kierowcy podróżujący "krajówką" za Frampolem muszą przygotować się na utrudnienia. Rozpoczęły się prace związane z budową pierwszej w regionie drogi w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.
we wtorek, godzina 15:40 Biłgoraj
Marcin Daniec wystąpi w Biłgoraju [NOWY TERMIN]
w środę, godzina 12:22 Wola Dereźniańska
Wielkie sprzątanie już w sobotę
w poniedziałek, godzina 16:41 Powiat
Miliony na renowację kościołów w powiecie
W poniedziałek 18 września, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z terenu powiatu biłgorajskiego oraz beneficjentów dotacji, którzy otrzymali dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Łącznie do naszego powiatu trafią środki w wysokości ponad 13 mln zł.
8 września 2023 Biłgoraj
11 nauczycieli odebrało awanse zawodowe
w środę, godzina 09:23 Biłgoraj
Będą zbierać baterie na ulicach Biłgoraja
w niedzielę, godzina 20:54 Biłgoraj
Koncert przy fontannie przyciągnął prawdziwe tłumy
W niedzielny wieczór 17 września grupa biłgorajskich muzyków zaprosiła na nietypowe wydarzenie. Zaproponowano koncert przy fontannie na placu Wolności. "Alejki" wypełniły się publicznością.
w piątek, godzina 20:22 Olszanka
53-letni mężczyzna zmarł przygnieciony przez ciągnik
dzisiaj, 10:16 Osuchy
Dwie historyczne rocznice w Osuchach
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika