REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Porada eksperta
2015.06.26 17:03 | aktualizacja: 2015.06.26 17:02

Cenny czas pracy

Pracodawcy coraz częściej i coraz chętniej kontrolują, co w godzinach pracy robią pracownicy. Na porządku dziennym są kontrole czasu pracy, wykonywanych zadań, a nawet przebiegu spotkań służbowych. Tendencja jest raczej wzrostowa, więc trzeba się spodziewać, że przepisy będą się zaostrzać.
Cenny czas pracy

Pracodawca właściwie w każdym momencie może sprawdzić, jak pracownik wywiązuje się z obowiązków służbowych. Na porządku dziennym jest już nie tylko popularne odbijanie karty, ale także bardziej zaawansowane metody.

Praca na czas

Rejestracja czasu pracy zdaniem pracodawców może przyczynić się do znacznych oszczędności w firmie. Elektroniczną kartę trzeba odbijać nie tylko po rozpoczęciu lub skończeniu pracy, ale także przy wyjściach na przerwy śniadaniowe, a także na spotkania służbowe. Rejestratory, które do niedawna kojarzone były głównie z pracą w fabrykach, obecnie są stosowane w innych branżach m.in. w medialnej. Powszechne stało się montowanie bramek obrotowych, które nie tylko ułatwiają kontrolę nad pracownikami, ale także uniemożliwiają wejście na teren zakładu osób obcych. Warto wiedzieć, że pracodawca nie może instalować w zakładzie pracy czytników linii papilarnych, ponieważ zdaniem Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych oraz NSA nie ma stosownych regulacji pozwalających na bezpieczne gromadzenie danych biometrycznych.

Bardzo dokładnie godziny pracy rejestrowane są w firmach transportowych. Wymusiły to zapisy ustawy o czasie pracy kierowców. Regulacje są niezwykle szczegółowe i sprawdzany jest nie tylko sam czas za kółkiem, ale także obowiązkowe przerwy, które kierowca musi zrobić.

Kontrola w biurach

Pracownicy biurowi muszą bardzo uważać na to, co robią w trakcie pracy. Pracodawca może mieć w każdej chwili dostęp do ich korespondencji i to zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej. W komputerach instalowane są specjalne oprogramowania, które śledzą niemal każdy ruch. Sprawdzane są strony odwiedzane przez pracownika oraz czas, jaki na nich spędzają. Często bywają blokowane strony popularnych serwisów społecznościowych oraz programy do pogawędek online na przykład gadu-gadu, czy skype. Kontrole komputerów pozwalają nie tylko na określenie ile czasu pracownik poświęca zadaniom służbowym, ale także mogą zapobiec wyciekowi wrażliwych danych z firmy, a nawet szpiegostwu przemysłowemu.

Coraz powszechniejszy staje się także monitoring, szczególnie w miejscach, w których są gromadzone rzeczy wartościowe - w kasach, magazynach, ale także przy drogim sprzęcie biurowym.

Trzeźwe spojrzenie

Od lat coraz powszechniejsze są także kontrole trzeźwości, szczególnie w branżach, w których trzeba obsługiwać maszyny - w budowlance, w fabrykach, oczywiście także w transporcie. W firmach przewozowych nikogo już dziś nie dziwi, że przed przystąpieniem do pracy trzeba dmuchnąć w alkomat. Niestety, mimo rygorystycznych przepisów i świadomości badań w wielu przedsiębiorstwach pracownicy ciągle próbują przystąpić do pracy pod wpływem alkoholu.

Red.
Red. dodany 26 czerwca 2015
 
Odsłon: 5151

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (9)

~ Jacek
  0
~ Marek
  0
Super artykuł, zdecydowanie warto skorzystać z możliwości rejestracji czasu pracy <a href="http://www.hertzsystems.com/product/systemy-kontroli-dostepu-i-rejestracji-czasu-pracy/">hertzsystems.com</a>
~ fhttr
Oceniano 4 razy  +4
Codziennie widać urzędników w godzinach pracy w biedronkach czy w środy na szmatach na Nadstawnej ,czy to nie okradanie podatników z czasu?Ja w fabryce nie mogę wyskoczyć w czasie roboty na zakupy czy do kościoła albo akademię jak starosta czy burmistrz
~ ja
Oceniano 6 razy  +6
Ztego cozauwazylem i nietylko ja to w starostwie dzien pracy zaczyna sie od robienia kawy i sniadania.
~ przecież SLD to
Oceniano 2 razy  0
komuchy co się ich czepiasz ,nie ma SLD nie ma komuny teraz masz solidarność i związki zawodowe
~ hjyj
Oceniano 8 razy  +8
wyzyskiwaczy nie obchodzi ,że ludzie tyrają w brudzie smrodzie klei hałasie i pyle , kontrole zapowiedziane , wcześniej 3 dni niewolnicy sprzątają hale i objawienie kontrola przychodzi , połowę maszyn trzeba wyłączyć żeby nie było przekroczenia hałasu .Czy Chmiel mi odkupi słuch?Odkupi nowe płuca albo zapylone oczy?Jakoś o tym jak się ludzi traktuje w zakładach niewolniczych nikt nie mówi , nawet ksiądz o zdziercach nie wspomina bo maja go w kieszeni ,życzę tym pracodawcą tego samego co spotyka niewolników z ich strony
~ vghy6y6
Oceniano 8 razy  +8
Na Foreście łazili ze stoperami i mierzyli czas jak najlepiej wykorzystać niewolników i tyrali na czas tak jakby robienie mebli to był maraton , a stawki wyśrubowane żeby nie zdechnąć i nie przytyć a o podwyżkach to chyba w baśniach będzie można przeczytać ,niewolnik jest śmieciem i nie ma żadnych praw, gdzie są radni związki gdzie to SLD co tak walczyło o pracowników?Gdzie wolne soboty co solidarność wywalczyła ?
~ xyz
Oceniano 5 razy  +5
a jeszcze jakby wszyscy pracodawcy w okolicy płacili za wszystkie wypracowane godziny to już całkiem fajnie by było
~ w BRW to 50 % pracowników
Oceniano 6 razy  +6
chodzi z mini kamerami i nagrywa poczynania swoich majstrów i prowadzących a szczególnie tych typu tadzio ,zdzisio , maryjan co to potrafią w ciągu godziny 20 razy kontrolować pracowników obsługujących maszynę , żeby mieć dowody co do mobbingu a sądy pracy lubią takich dyrektorów . dla zainteresowanych polecam allegro i kamery w długopisach , ołówkach i innych przydatnych rzeczach podczas pracy rejestrujących mobbing tzw. waznych w firmie
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
we wtorek, godzina 14:50 Biłgoraj
Biłgoraj w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę
Dziś, 17 września 2024 roku, mija 85 lat od tragicznych wydarzeń, które na zawsze zmieniły oblicze Polski i narodu polskiego. W dniu, w którym Związek Sowiecki dokonał barbarzyńskiej agresji na naszą Ojczyznę, władze samorządowe i mieszkańcy Biłgoraja wspominają ofiary rosyjskich zbrodni, pamiętając o ich poświęceniu oraz niesłabnącej woli walki o wolność i suwerenność Polski.
w środę, godzina 10:36 Powiat
Wypadek w lesie. Nie żyje mężczyzna
we wtorek, godzina 11:44 Potok Górny
Poważny wypadek podczas prac rolniczych. Na miejscu LPR
10 września 2024 Obsza
Nowy sekretarz w gminie
Władze gminy Obsza rozstrzygnęły postępowanie konkursowe na stanowisko sekretarza. Jedną z kluczowych funkcji w urzędzie obejmie ponownie Grzegorz Wróbel.
we wtorek, godzina 08:41 Biłgoraj
Festyn na biłgorajskim rynku w następną niedzielę
12 września 2024 Potok Górny
Baza SKR na sprzedaż
w piątek, godzina 14:18 Frampol
Pamiętają o tragicznej historii Frampola [NOWE ZDJĘCIA]
Władze Frampola zaprosiły na obchody związane z 85. rocznicą bombardowania miasta. Wydarzenie odbyło się w piątek 13 września.
w środę, godzina 18:51 Biłgoraj
Nowy przewodniczący Osiedla Piaski
w sobotę, godzina 11:31 Biłgoraj
Komunikat ws. wyścigu rowerowego
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Audyty Energetyczne | Kalkulator mocy pompy ciepła | Fotowoltaika - montaż i wycena | Porównywarka Fotowoltaiki | Kalkulator mocy instalacji fotowoltaicznej