Pierwszy dzień uczestnicy wyjazdu spędzili w sali Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Afuli, gdzie odbyły się zajęcia integracyjne. W następnych dniach wspólnie z gospodarzami zwiedzali miasto, oraz najważniejsze i najciekawsze miejsca w Izraelu. W Hajfie oglądali niezwykle piękne Ogrody Bahaitów oraz ich świątynię. Było to ciekawe doświadczenie, ponieważ nauki bahaickie podkreślają duchową jedność najważniejszych światowych religii: judaizmu, chrześcijaństwa, islamu i babizmu. Zwiedzili też starą Hajfę, która jest ikoną wielokulturowości. W jednym z meczetów wysłuchali wykładu Muftiego i wpisali się do księgi pamiątkowej. W miasteczku Isfiya zapoznali się z dziejami dumnych i dzielnych Druzów, mieszkańców tej miejscowości. Podczas wyjazdu do Tel Aviv'u, uczniowie zwiedzili między innymi słynny bazar Karmel. Wieczorem, w domach rodzin izraelskich, uczestniczyli w pierwszym w swoim życiu Szabasie. W sobotę rodziny zabrały ich na wycieczki. Członkowie chóru Hasdera z Afuli, goście tegorocznych Dni Singera w Biłgoraju, zaprosili opiekunów grupy na niezapomniany i wzruszający wieczór. Niezwykle oczekiwanym przez wszystkich momentem był wyjazd do Jerozolimy, gdzie młodzież zwiedziła Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem oraz jerozolimskie stare miasto ze słynną Ścianą Płaczu. Wielu wzruszeń dostarczyło obejrzenie Bazyliki Grobu Pańskiego i Golgoty - miejsc ważnych dla wszystkich chrześcijan. Były to pouczające wydarzenia zarówno dla uczniów z Biłgoraja jak i Afuli. Stały się one podstawą do późniejszej dyskusji na temat holokaustu, religii i tolerancji. Program pobytu w Afuli uwzględniał również zwiedzanie starego miasta i Bazyliki Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie oraz wycieczkę do Kvar Tavor i Daburii znajdujących się u podnóża góry Tabor. Tuż przed odlotem do Polski, biłgorajska młodzież odwiedziła Instytut Polski w Tel Avivie oraz miała okazję zrelaksować się na przepięknej, piaszczystej plaży.
Niezwykle interesujący pobyt w Afuli zakończył się sesją podsumowującą projekt, w której uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, przyjaciele Biłgoraja oraz rodzin goszczących biłgorajską młodzież. Wszyscy z pewnością zapamiętają serdeczność gospodarzy i bardzo życzliwą atmosferę.
Opiekunkami młodzieży podczas wyjazdu do Izraela były: Katarzyna Tkaczyk, nauczycielka języka angielskiego z LO im. ONZ i Agnieszka Leszczyńska, nauczycielka języka polskiego z Technikum Leśnego.
~ .. | Oceniano 9 razy +3
A może młodzież polska,bił
|
~ fff | Oceniano 9 razy -1
Przesadzas
Wynika z tego, że jesteś rocznik 88, bo Orliki zaczęto budować w 2008. Ja jestm 2 lata starszy i jeździliśm Czy ja wiem czy była lepiej wychowana? Pewnie ludzie 10 lat starsi o nas mówili tak samo jak ty mówisz o obecnej młodzieży. Zawsze jest jakiś odsetek patologii. Ja pamiętam swój rocznik 86, ludzi którzy w 2 klasie gimnazjum przychodzi Prawie 100 lat temu też mówiono, że świat schodzi na psy, gdy przyznano prawa wyborce kobietom. Mówiono: |
~ Bartolini | Oceniano 16 razy +10
No i gdzie tu sprawiedli
|