REKLAMA
Pełna wersja
FELIETON
2010.08.12 11:32 | aktualizacja: 2010.08.12 13:21

Hyde Park

Sześć osób w izbie wytrzeźwień, kilka zarzutów i pojedyncze przepychanki. Jak na kilka tysięcy manifestujących to tyle co nic. Przed Pałacem Prezydenckim oglądaliśmy kolejny festiwal poglądów, ale pierwszy taki w Polsce i pewnie nie ostatni.

"Zostawcie krzyż w spokoju", "Zburzyć pałac prezydencki - zasłania krzyż", "Przenieść pałac", "Gdzie jest Jarek?", "Chcemy koło zamiast krzyża", "Precz krzyżacy" i "Grunwald pamiętamy" - takie hasła można było usłyszeć na Krakowskim Przedmieściu.

Nad głowami manifestantów oglądaliśmy ukrzyżowanego misia, kolorowe balony, bańki mydlane i nadmuchaną piłkę.

Można się obrażać na manifestantów, można ich chwalić, ale trzeba też im oddać sprawiedliwość, bo tak jak obrońcy krzyża prezentują swoje, tak kilka tysięcy osób miało prawo obśmiać wszystko to, co działo się przed pałacem prezydenckim.

I to jest przykład społeczeństwa obywatelskiego - za manifestacją nie stał żaden polityk, żaden ksiądz, czt instytucja. Stał internetowy portal społecznościowy. To już nie są czasy jedynie słusznych poglądów, dlatego to nie była jedyna manifestacja. Dzień później pod krzyż przyszli jego zwolennicy, a kilka godzin wcześniej kilkaset osób manifestowało na placu Konstytucji w obronie świeckości państwa.

Teraz pojawia się kolejne pytanie: czy tablica wystarczy?

"W tym miejscu w dniach żałoby po katastrofie smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński z żoną i były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, obok krzyża postawionego przez harcerzy gromadzili się licznie Polacy zjednoczeni bólem i troską o losy paästwa" - głosi napis na kamiennej tablicy na sadzie Pałacu. Można odnieść wrażenie, że upamiętnia ona to, co działo się przed Pałacem po dziesiątych kwietnia. To odwrócenie proporcji i nie o to obrońcom krzyża chodziło, ale chyba tylko w ten sposób można tłumaczyć to, że nawet rodziny ofiar pod Smoleńskiem nie znali dnia i godziny odsłonięcia tablicy.

Nic dziwnego, że tej uroczystości (jakkolwiek nie interpretować tego słowa) towarzyszyły okrzyki: "Hańba, hańba, hańba. To Wy jesteście winni tej katastrofie. Hańba...". Kancelaria Prezydenta - mimo zapewne szlachetnych intencji - dolała oliwy do ognia.

Chciałbym jednak Państwu przypomnieć, że postawienie pomnika, w miejscu objętym ochroną architektoniczną, jest o wiele bardziej skomplikowane.

O ile w przypadku tablicy potrzebna była zgoda tylko i wyłącznie stołecznej konserwator, to w przypadku obelisku, sprawa musi otrzeć się m.in. o Radę Miasta, czyli potencjalne pole kolejnego konfliktu. Choć i tu rodziny ofiar, do których powinna należeć decyzja, są podzielone. O tym jednak obrońcy krzyża chyba zapominają, domagając się postawienia pomnika za wszelką cenę i jak najszybciej.

Adam Mickiewicz pewnie przewróciłby się w grobie słyszął jak ludzie interpretują jego słowa "Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem - Polska jest Polską, a Polak Polakiem".

Jest jeszcze pomysł komitetu powołania komitetu honorowego na którego czela miałaby stanąć matka zmarłego prezydenta - Jadwiga Kaczyńska. Niektórzy domagają się przeniesienia pomnika księcia Józefa Poniatowskiego - a w jego miejscu postawienia pomnika Lecha Kaczyńskiego na białym koniu. To nie żart!

Kończąc chciałbym przytoczyć Państwu fragment wywiadu jakiemu Dużemu Formatowi (Gazeta Wyborcza) udzieliła jedna z obrończyń krzyża: - Jestem przekonana, że z czasem wyjdzie prawdziwa przyczyna tragedii smoleńskiej. To znaczy, że nie był to wypadek. Bo nie był. Od początku to wiedziałam (...) Nawet pan sobie nie wyobraża, ile miłości jest pod tym krzyżem..."

Ja - przyznam Państwu - nie jestem w stanie.

Piotr Pilewski
Piotr Pilewski dodany 12 sierpnia 2010
 
Odsłon: 4349

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
we wtorek, godzina 08:06 Panasówka
Spór o planowaną atrakcję turystyczną na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy planuje budowę wieży widokowej na Wzgórzu Polak w Panasówce. Projekt, który jest częścią szerszej rozbudowy bazy edukacyjno-turystycznej parku, budzi zarówno entuzjazm, jak i sprzeciw wśród lokalnej społeczności. Koszt całego przedsięwzięcia to 50 milionów złotych, z czego 16 milionów złotych przeznaczono na budowę samej wieży. Planowany termin zakończenia inwestycji to 2028 rok.
dzisiaj, 18:07 Biłgoraj
Plenerowy festyn dla dzieci z powiatu
w środę, godzina 13:20 Stary Lubliniec
Kierujący ciągnikiem poniesie konsekwencje
9 lipca 2024 Powiat
Znamy wyniki matur. Jak wypadli nasi uczniowie?
Wraz z końcem maja zakończył się też maturalny maraton. Uczniowie ostatnich klas szkół średnich właśnie poznali wyniki swojej pracy. Dane przekazała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie.
dzisiaj, 09:59 Biłgoraj
Mieszkaniec powiatu zatrzymany przez "łowców głów"
dzisiaj, 08:23 Wola Obszańska
Festyn na granicy województw
w piątek, godzina 18:04 Tarnowola
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej [AKTUALIZACJA]
W piątkowe popołudnie na drodze wojewódzkiej nr 853 miedzy Aleksandrowem a Józefowem doszło do zderzenia dwóch osobówek. Na miejscu interweniowały służby ratunkowe. Podczas prowadzonych działań droga była zablokowana.
12 lipca 2024 Józefów
Wilki w józefowskich lasach
w piątek, godzina 10:45 Harasiuki
121 km/h na liczniku w terenie zabudowanym
w czwartek, godzina 11:38 Biłgoraj
Milionerzy w powiecie
W 2023 roku w województwie lubelskim zmniejszyła się liczba osób deklarujących dochód powyżej miliona złotych. Liczba milionerów spadła o 87 osób, z 1357 w 2022 roku do 1270 w 2023 roku. Najwięcej milionerów wybrało deklarację PIT-36L (1119 osób), a popularny PIT-37 wybrało 75 milionerów. Ilu milionerów rozliczyło się w biłgorajskiej skarbówce?
w piątek, godzina 16:06 Józefów
Czerwona flaga nad zalewem
w piątek, godzina 12:33 Bukowina
Martyna Łuszczek wśród 50 najlepszych studentów na świecie
8 lipca 2024 Biłgoraj
Nowe bloki w Biłgoraju. Wybrano wykonawcę inwestycji
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. rozstrzygnęło przetarg na budowę bloków ogrzewanych pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Inwestycja powstanie przy ulicy Ks. Stanisława Matrasia w Biłgoraju.
w czwartek, godzina 08:21 Frampol
Stan wodomierzy pod lupą ZGK
w niedzielę, godzina 08:34 Józefów
Gmina stawia na fotowoltaikę z magazynami energii
13 lipca 2024 Józefów
Nowa siedziba nadleśnictwa coraz bliżej
Leśnicy z Józefowa doczekają się nowej siedziby. W ostatnich dniach czerwca ogłoszono przetarg na budowę budynku administracyjnego Nadleśnictwa Józefów wraz z towarzyszącą infrastrukturą.
w czwartek, godzina 08:38 Biłgoraj
Tak wygląda remont 90-letniego mostu
w piątek, godzina 19:43 Biszcza
Dziewięć zastępów straży walczyło z pożarem zboża
w niedzielę, godzina 21:56 Region
Przedstawiciele powiatu na odsłonięciu pomnika w Domostawie
W niedzielę 14 lipca w Domostawie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatu biłgorajskiego, m.in. prezydium Rady Powiatu.
w środę, godzina 08:14 Biłgoraj
Mieszkańcy powiatu stracili tysiące złotych
w niedzielę, godzina 18:20 Biszcza
Dzień Miodu i Pieroga 2024
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika