REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2016.07.22 15:01 | aktualizacja: 2016.07.22 15:38

Miejsce, w którym uczy się świętości

W 400. rocznicę objawień św. Marii Magdaleny biskup Marian Rojek postanowił nadać swoim dekretem kościołowi parafialnemu w Puszczy oficjalny tytuł diecezjalnego sanktuarium. Dziś, w piątek, 22 lipca, odbyła się uroczystość z udziałem duchownych, władz samorządowych oraz wiernych. - Sanktuarium to miejsce, gdzie świętość będziemy poznawać i będziemy się jej uczyć od św. Marii Magdaleny- mówił o. Sławomir Zieliński, który prowadził rekolekcje przygotowujące do tego niezwykłego wydarzenia.
Miejsce, w którym uczy się świętości

O zaplanowanych uroczystościach nadania kościołowi św. Marii Magdaleny w Biłgoraju rangi sanktuarium bilgorajska.pl informowała w artykule pt. Biłgorajska parafia stanie się sanktuarium. Wydarzenie rozpoczęło się w piątkowe południe.

Wierni zgromadzili się w miejscu, gdzie za przyczyną św. Marii Magdaleny dokonało się wiele cudów, potwierdzonych notarialnie, przy kaplicy objawień, usytuowanej tuż obok kościoła parafialnego. - Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie dokonały się objawienia św. Marii Magdaleny. Stąd też jest to miejsce niezwykłe, gdzie dzieją się niezwykłe rzeczy. Za przyczyną św. Marii Magdaleny takie wyjątkowe wydarzenie ma miejsce także dziś - mówił rozpoczynając uroczystość ks. proboszcz Witold Batycki.

W uroczystości, zorganizowanej w 400. rocznicę objawień, udział wzięli duchowni, pod przewodnictwem bp diecezji zamojsko - lubaczowskiej Mariana Rojka, obecni byli też: pierwszy ordynariusz naszej diecezji ks. bp Jan Śrutwa, proboszczowie wszystkich lokalnych parafii, także parafii prawosławnej oraz księża z parafii z całej diecezji i diecezji sąsiednich. Nie zabrakło mieszkańców Biłgoraja i okolic, ale także władz samorządowych. Obecni byli: starosta powiatu biłgorajskiego Marian Tokarski, burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan i wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński.

- Dzisiejsza uroczystość jest dla nas wielką radością oraz potwierdzeniem tego, że to miejsce zostało wskazane i wybrane przez samego Boga, a św. Maria Magdalena jako naoczny świadek męki Chrystusa na krzyżu, a później zwiastunka radosnej nowiny, od wieków została przeznaczona przez samego Boga na patronkę i orędowniczkę Ziemi Biłgorajskiej, a szczególnie jak się okazało Biłgoraja - mówił proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny i dodał, że to wyjątkowe wydarzenie przeżywamy w okrągłą rocznicę objawień świętej, ale także w Roku Miłosierdzia, 1050. rocznicę chrztu Polski i podczas rozpoczynających się Światowych Dni Młodzieży.

- A do tej kumulacji wzniosłych rocznic i wydarzeń należy dodać fakt, iż od tego roku decyzją Ojca Świętego liturgiczne wspomnienie Marii Magdaleny zostało podniesione do rangi świętych. My parafianie odczytujemy to jednoznacznie, jako kolejny znak dany nam od Boga - dodał ks. Batycki, dziękując, za decyzję podjętą przez bp Mariana Rojka, dzięki której biłgorajska parafia stała się sanktuarium.

Biskup w trakcie kazania przypomniał postać Marii Magdaleny, mówił o jej udziale w życiu Jezusa, jak również roli, jaką odegrała pod Jego śmierci.

Podczas piątkowej uroczystości ks. kanclerz Michał Maciołek odczytał dekret ustanawiający sanktuarium św. Marii Magdaleny. Brzmi on następująco:

"Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju zwana też zgodnie z dawną tradycją Puszczą Solską zasłynęła jako miejsce modlitwy już w początkach XVII wieku, gdy powstała tu mała kapliczka wybudowana na miejscu objawień św. Marii Magdaleny. W 2015 roku upłynęło 400 lat od przekazania przez tę uczennicę Chrystusa i pierwszą zwiastunkę Zmartwychwstania Naszego Pana orędzia, aby to święte miejsce miano we czci i by oddawano tu chwałę Bogu oraz św. Marii Magdalenie. W ciągu kolejnych wieków lud wierny tej ziemi, pod przewodnictwem gorliwych duszpasterzy, wiernie realizował słowa orędzia i nadal spieszy tu z ufną modlitwą do Boga przez przyczynę Matki Najświętszej oraz swojej ukochanej patronki św. Marii Magdaleny, a prawdę o niezwykłych dziełach dokonanych w tym miejscu przez Boga dla dusz Mu oddanych poświadczają liczne wota oraz obrazy umieszczone w kapliczce nieopodal dzwonnicy, w której znajduje się też historyczna studnia z cudowną wodą. Przybywają do tego miejsca nie tylko okoliczni mieszkańcy lecz także pielgrzymi z różnych stron kraju i z zagranicy. Uznając szczególne znacznie tej świątyni i rozwiniętego przy niej duszpasterstwa dla rozwoju i umocnienia wiary w Boga miłosiernego oraz miłości do Kościoła Chrystusowego, jak też podkreślając, że jest to jedyne odnotowane historycznie miejsce w Polsce, a być może i w świecie, w którym objawiła się św. Maria Magdalena niniejszym, zgodnie z przepisem kanonu 1230 kodeksu prawa kanonicznego ustanawiam sanktuarium św. Marii Magdaleny w kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju".

red.
red. dodany 22 lipca 2016
 
Odsłon: 11102

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (14)

~ Jan
Oceniano 7 razy  +3
A biskup Śrutwa to już wykosił zboże na tym swoim kilkusethektarowym folwarku, czy jeszcze nie? A dopłaty już PObrał, czy może od razu do watykańskiego banku mu przelew dają? A wiecie jak ten watykański bank nazywa się dla zmylenia PObożnych? Nazywa się Instytut Dzieł Religijnych!!! Kto by Pomyślał- zwykły mafijny bank a nazwa INSTYTUT DZIEŁ RELIGIJNYH. Forsa ma coś wspólnego z religijnością?
~ W tym niezwykłym miejscu
Oceniano 6 razy  +4
jakieś trzydzieści lat temu ksiądz Marek tłumaczył mi, ze liczy się tylko męska przyjaźń, a z kobietami wiązać się nie warto. Mnie nie przekonał, ale byli tacy co nawet spodnie z darów dostawali i na plebanii mieli zaszczyt oglądać filmy na video. W tamtych latach robiło wrażenie. Później księdza gdzieś przeniesiono, głośno o nim było w mieście.
~ formaldehyd
Oceniano 3 razy  -3
Co to są 'klechy biedy'?
~ aa
Oceniano 10 razy  +6
syty głodnego nie zrozumie-klechy biedy też nie..
~ aa
Oceniano 2 razy  0
głosowali-właśnie komuchy są przy korycie..
~ romek
Oceniano 13 razy  +11
co racja to racja!!
Ponoć dla służb mundurowych to wielki problem żeby zablokować na chwilę parę ulic w trakcie biegu, ale jak ksiądz sobie zażyczy to pół miasta zamnką!!
~ MARIUSZ Ł
Oceniano 6 razy  +4
Najbardziej mnie wkurza jak widzę szubrawców z psl-u.Tyle co ja się wójtuniowi kwiatków nadaje a on mnie olewa.
~ niuniek
Oceniano 8 razy  +4
Głosować dalej na komuchów !!!
~ 78,2
Oceniano 20 razy  +8
Gdy bieg sitarski to biegacze biegali po za...piu miasta i to szum był ,że ulice blokują . A to reklama miasta , ale jak czarni robią procesje po ulicach to już baranki siedzą cicho i nikt nie nawija o blokadzie ulic , czy to nie parszywa obłuda?
~ wer
Oceniano 16 razy  +4
Mówił coś biskup Marian Rojek o bezrobociu ,tyraniu za grosze i emigracji młodych?Co wy staruchy zrobiliście młodemu pokoleniu?Bawicie się w msze historie składacie wieńce a co z młodymi?Jak za 1500 zł na miesiąc ma ktoś kupić dom i założyć rodzinę ?Coś cie zrobili z tym krajem?
~ to litewscy pielgyzymi
Oceniano 9 razy  -1
zablokowali drogę , pewnie widzieli luksusy w domu księży emerytów a sami po hotelach 5-cio gwiazdkowych muszą się błąkać a ty polaku katoliku ciągle dajesz na tacę
~ logan
Oceniano 21 razy  +1
tez stalem w korku,specjalnie religijny nie jestem ale apeluje-nie szargajmy religii naszych rodakow,naszej kultury i swiadomosci
~ dxfg
Oceniano 33 razy  +3
nie zesraj się... gdyby to jeszcze ateista napisał to jestem w stanie łyknąć. Założę się że chrzczony jesteś, ślub w kościele brałeś i jajka święcisz na Wielkanoc a tu takie oburzenie, w korku musiał stać kilkanaście minut... wyrazy współczucia. Księdzu to powiedz przy najbliższej okazji jak coś będziesz w kościele załatwiać a nie chojraczysz w necie
~ zxc
Oceniano 25 razy  -3
Nie mogli zrobić tych uroczystości w niedzielę. zamknęli drogę - niby niewiele - ale korek do świateł na Krzeszowskiej chyba od Majdanu Starego. Żeby małej grupce ludzi zrobić dobrze setki miały dzisiaj przerąbane (miałem nieprzyjemność jechać tamtędy) ...
Swoją drogą ciekaw jestem czy doczekam czasu, kiedy nasze władze "cywilne" przestaną włazić w cztery litery "związkom wyznaniowym"
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
we wtorek, godzina 08:06 Panasówka
Spór o planowaną atrakcję turystyczną na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy planuje budowę wieży widokowej na Wzgórzu Polak w Panasówce. Projekt, który jest częścią szerszej rozbudowy bazy edukacyjno-turystycznej parku, budzi zarówno entuzjazm, jak i sprzeciw wśród lokalnej społeczności. Koszt całego przedsięwzięcia to 50 milionów złotych, z czego 16 milionów złotych przeznaczono na budowę samej wieży. Planowany termin zakończenia inwestycji to 2028 rok.
dzisiaj, 09:59 Biłgoraj
Mieszkaniec powiatu zatrzymany przez "łowców głów"
w środę, godzina 13:20 Stary Lubliniec
Kierujący ciągnikiem poniesie konsekwencje
9 lipca 2024 Powiat
Znamy wyniki matur. Jak wypadli nasi uczniowie?
Wraz z końcem maja zakończył się też maturalny maraton. Uczniowie ostatnich klas szkół średnich właśnie poznali wyniki swojej pracy. Dane przekazała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie.
dzisiaj, 08:23 Wola Obszańska
Festyn na granicy województw
w piątek, godzina 10:45 Harasiuki
121 km/h na liczniku w terenie zabudowanym
w piątek, godzina 18:04 Tarnowola
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej [AKTUALIZACJA]
W piątkowe popołudnie na drodze wojewódzkiej nr 853 miedzy Aleksandrowem a Józefowem doszło do zderzenia dwóch osobówek. Na miejscu interweniowały służby ratunkowe. Podczas prowadzonych działań droga była zablokowana.
12 lipca 2024 Józefów
Wilki w józefowskich lasach
w piątek, godzina 16:06 Józefów
Czerwona flaga nad zalewem
w czwartek, godzina 11:38 Biłgoraj
Milionerzy w powiecie
W 2023 roku w województwie lubelskim zmniejszyła się liczba osób deklarujących dochód powyżej miliona złotych. Liczba milionerów spadła o 87 osób, z 1357 w 2022 roku do 1270 w 2023 roku. Najwięcej milionerów wybrało deklarację PIT-36L (1119 osób), a popularny PIT-37 wybrało 75 milionerów. Ilu milionerów rozliczyło się w biłgorajskiej skarbówce?
w piątek, godzina 12:33 Bukowina
Martyna Łuszczek wśród 50 najlepszych studentów na świecie
w czwartek, godzina 08:21 Frampol
Stan wodomierzy pod lupą ZGK
8 lipca 2024 Biłgoraj
Nowe bloki w Biłgoraju. Wybrano wykonawcę inwestycji
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. rozstrzygnęło przetarg na budowę bloków ogrzewanych pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Inwestycja powstanie przy ulicy Ks. Stanisława Matrasia w Biłgoraju.
w niedzielę, godzina 08:34 Józefów
Gmina stawia na fotowoltaikę z magazynami energii
w czwartek, godzina 08:38 Biłgoraj
Tak wygląda remont 90-letniego mostu
13 lipca 2024 Józefów
Nowa siedziba nadleśnictwa coraz bliżej
Leśnicy z Józefowa doczekają się nowej siedziby. W ostatnich dniach czerwca ogłoszono przetarg na budowę budynku administracyjnego Nadleśnictwa Józefów wraz z towarzyszącą infrastrukturą.
w piątek, godzina 19:43 Biszcza
Dziewięć zastępów straży walczyło z pożarem zboża
w środę, godzina 08:14 Biłgoraj
Mieszkańcy powiatu stracili tysiące złotych
w niedzielę, godzina 21:56 Region
Przedstawiciele powiatu na odsłonięciu pomnika w Domostawie
W niedzielę 14 lipca w Domostawie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatu biłgorajskiego, m.in. prezydium Rady Powiatu.
w niedzielę, godzina 18:20 Biszcza
Dzień Miodu i Pieroga 2024
w poniedziałek, godzina 09:51 Biłgoraj
Badania archeologiczne w biłgorajskim parku
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika