REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2016.09.22 13:25 | aktualizacja: 2016.09.22 20:34

7 stron pomocnych w nauce niemieckiego

Naukę języka warto jest urozmaicać różnymi metodami. Poza nauką z podręcznikiem, czy z korepetytorem winniśmy zapewnić sobie kontakt z żywym językiem, okazję do jego używania w praktyce. Wymiar praktyczny znajomości języka to najważniejszy element procesu dydaktycznego. Ucząc się niemieckiego samodzielnie warto jest korzystać z pomocy w internecie. E-nauka pozawala sięgać po rozmaite witryny począwszy od bieżących mediów, przez blogi aż po witryny naukowe. Pomocne okazują się nie tylko platformy e-learningu, ale również serwisy www nauce jeżyka niemieckiego, języków obcych poświęcone.
7 stron pomocnych w nauce niemieckiego

Język niemiecki - wciąż bardzo ważny język w EU

W przypadku niemieckiego podstawą, bez której ciężko zorganizować program nauczania są informacje zawarte na oficjalnej stronie Goethe Institut. Szukając portali mogących nam pomóc się uczyć warto korzystać z pewnych źródeł, byśmy nie musieli poprawiać błędów, z jakimi się nauczyliśmy niemieckiego godnym zaufania portalem jest goethe.de. To portal przydatny zarówno dla przygotowujących się do egzaminów certyfikujących, jak i osób planujących samodzielne zdobywanie wiedzy. W witrynie znajdują się polecane linki do pomocy dydaktycznych polecanych przez Goethe Institut, bieżące informacje organizacyjne na przykład dotyczące najbliższych egzaminów państwowych, jak również zestawienia zagadnień, które winniśmy opanować na danym etapie nauki. Prócz tak bogatego zbioru wiedzy znajdziemy tutaj także mini lekcje niemieckiego oraz liczne podcasty, filmiki i porady jak się uczyć. Serwis prezentuje również listy podręczników autoryzowanych, jak i adresy szkół językowych współpracujących z instytutem, możemy z nich wybrać najbliższą lokalizację. To nie jedyny serwis, który pomaga uczniom w opanowywaniu języka.

Kolejną ważną stroną internetową do której warto jest zaglądać jest Deutsche Welle. To swego rodzaju odpowiednik portalu BBC. Zawiera kurs języka niemieckiego dla cudzoziemców i świetnie spełnia swą rolę medium wspierającego naukę niemieckiego. Poza licznymi programami telewizyjnymi, filmami i artykułami, które mogą nam zapewnić kontakt z niemieckim poza podręcznikiem, zawiera także filmiki edukacyjne wraz z towarzyszącymi im ćwiczeniami. To świetne miejsce w sieci do nauki, w którym znajdą coś dla siebie zarówno początkujący, jak i zaawansowani uczniowie. Podobną pomoc oferują strony www BBC. W przypadku BBC musimy wybrać język niemiecki, bowiem portal udostępnia pomoce dydaktyczne dla wielu języków. W BBC wybór jest dość duży, możemy skorzystać z fragmentów realnych filmów, wywiadów i programów, jak i podcastów przygotowanych na potrzeby edukacji językowej.

Bez wątpienia pomocną witryną w nauce niemieckiego jest Youtube.com. Mimo, iż portal nie jest serwisem stricte edukacyjnym, to ilość kanałów i filmów dostępnych w YT doskonale służy nauce. Darmowy dostęp do filmów w języku niemieckim umożliwia nam połączenie rozrywki z nauką. Zaletą YT jest możliwość skorzystania z danego pliku w dowolnym czasie i miejscu. Odtworzyć możemy filmik w samochodzie, na placu zabaw, czy w pracy korzystając z telefonu, czy tabletu. Miliony filmików profesjonalnych, jak i produkcji amatorskich typu vblog zapewnia nieskrępowany wybór pod względem jakości filmu, wartości edukacyjnej i tematyki. Tożsamym serwisem www jest TED. Dostępnych jest w tym serwisie tysiące plików wideo wraz z napisami i bez napisów w języku polskim, niemieckim.

Poza obszernymi portalami wiedzy o języku niemieckim warto też zajrzeć do blogów językowych, dzięki którym możemy by bliżej języka, zapoznać się z wieloma ciekawostkami i niuansami językowymi. Jednym z takich blogów, który poświęcony został całkowicie nauce języka niemieckiego jest niemieckasofa.pl. W ciekawy sposób opisuje zarówno konstrukcje gramatyczne i zagadnienia słownikowe, jak i przybliżą tradycję, kulturę języka, opisuje współczesne trendy i ewolucję języka, jak i komentuje wydarzenia z życia Niemców. To świetna pomoc dydaktyczna, mimo iż z pozoru na taka nie wygląda. Przejrzysty układ treści i czytelna grafika pomagają w odbiorze witryny i dodają jej atrakcyjności. Cykliczne uaktualnienia zachęcają do sięgania po blog jako formę dokształcenia się. Pośród wielu blogów dostępnych w sieci warto tez poszukać blog interesujący nas, a wydawany w języku niemieckim. Podobnie jak w języku polskim, również w niemieckim nie brakuje blogerów opisujących swoje pasje, czy też komentujących życie publiczne. Język użyty w blogosferze to język żywy, często potoczny, dzięki czemu w odróżnieniu od języka literackiego, jaki nam serwują podręczniki do niemieckiego, możemy nabyć wiele praktycznego słownictwa.

W nauce pomocnym serwisem www jest również preply.com. To niecodzienna platforma językowa, w której bez problemu znajdziesz korepetytora, jak i native speakera oraz zorganizujesz sobie korepetycje, czy to stacjonarne, czy też online. Preply oferuje kompleksową ofertę począwszy od kontaktu z korepetytorem, przez lekcję przez Skype, aż po rozliczenie i wystawienie opinii o lekcji z danym lektorem. Preply nie zawiera e-kursów i gotowych pomocy dydaktycznych, za to usprawnia naukę niemieckiego.

Ciekawą witryną do której warto sięgnąć ucząc się niemieckiego jest smartergerman.com. Jego wyjątkowość tkwi w kompleksowości. Serwis prowadzony jest przez Michaela uczącego języka w oparciu o autorską metodę, publikując posty na stornie, udostępniając kanał YT także w języku polskim na poziomie A1. Większość filmików wyjaśniających gramatykę niemiecką jest dostępna bezpłatnie w wersji angielskiej. Na stronie www znajdziemy zarówno wyjaśnienia, omówienia jak i rekomendacje native speakerów, lektorów, podręczników, szereg linków itp.

prócz stron www wspomnieć też należy o mediach społecznościowych takich jak G+ czy Facebook. Prócz możliwości dyskusji, poznawania znajomych niemieckojęzycznych, wymiany poglądów i rozmowy towarzyskiej FB oferuje możliwość nauki z FP prowadzonymi przez lektorów języka niemieckiego. Najbardziej znanym na FB fanpage'em jest strona Agnieszki Drummer traktująca o języku niemieckim. Codziennie dodaje ona nowinki o niemieckim, które chcąc nie chcąc wyświetlą się na naszej tablicy FB przypominając o nauce. Słowo na każdy dzień to świetna metoda nauki bez wysiłku, niepostrzeżenie. Wiele materiałów pomocnych w nauce jak listy słówek, ćwiczenia gramatyczne, czy linki do ciekawych podcastów zapewnia Agnieszce Drummer wielu fanów. Warto jednak pamiętać, ze nie wszystkie materiały promowane i przedstawiane w FP są darmowe.

Stroną www, która przydać się nam może i warto mieć jej adres zawsze pod ręką jest verbformen.de. Odmiana czasowników w języku niemieckim jest dość trudna, liczne nieregularności nastręczają problemów, stad też na stronie łatwo i szybko możemy sprawdzić pisownię i odmianę danego czasownika. Ważne, ze strona ta nie zawiera błędów merytorycznych, śmiało można korzystać z jej informacji, bez obaw o błąd językowy. To bardzo obszerny zbiór nieregularnych czasowników wraz z ich zupełna odmianą. Wbrew konkurencji znajdują się tutaj nie tylko czasowniki te najczęściej używane, ale i te których używany rzadko, co tym bardziej może się nam przydać.

Jak widać witryn, które mogą być nam bardzo pomocne w nauce języka niemieckiego jest całe mnóstwo, z których skorzystamy zależy od naszych potrzeb i preferencji. Powyższe zestawienie jest zaledwie subiektywnym rankingiem najciekawszych i różnorodnych witryn.

Polecamy:

http://polishpolyglot.org/5-dobrej-jakosci-miejsc-w-sieci-do-nauki-niemieckiego/
https://preply.com/pl/bydgoszcz/korepetycje-z-niemieckiego
http://blog.tyczkowski.com/od-czego-zaczac-nauke-jezyka-niemieckiego/

Red.
Red. dodany 22 września 2016
 
Odsłon: 4086

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (1)

~ Lektor
Oceniano 3 razy  +3
Hym...Nauka języka niemeckiego, zaskakujący artykuł :) Ciekawe czy Szanowna Pani Redaktor ma poczucie humoru, czy tak jak zawsze "post kosz" :)
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w poniedziałek, godzina 11:35 Biłgoraj
Kto zasiądzie w Radzie Powiatu?
Już wiadomo kto przez pięć najbliższych lat będzie zasiadał w Radzie Powiatu Biłgorajskiego. O mandat radnego ubiegało się 149 kandydatów reprezentujących 5 komitetów wyborczych.
w czwartek, godzina 14:07 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
w czwartek, godzina 08:32 Księżpol
Mieszkanka powiatu w konkursie Miss Polonia 2024
w poniedziałek, godzina 11:15 Biłgoraj
Znamy skład Rady Miasta Biłgoraja
Podczas niedzielnych mieszkańcy Biłgoraja wybrali 21 radnych, którzy przez najbliższych 5 lat będą decydować o przyszłości miasta. Znamy oficjalne wyniki.
w środę, godzina 08:50 Frampol
Utrudnienia na DW nr 835. Rusza remont
dzisiaj, 09:52 Obsza
Przygotowania do Złotych Godów
w poniedziałek, godzina 10:45 Biłgoraj
Oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja
Znamy wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja. W drugiej turze, podobnie jak w 2018 roku, zmierzą się dotychczasowy włodarz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
w czwartek, godzina 12:16 Biłgoraj
Kompleks boisk sportowych za 4,5 mln zł otwarty [NOWE ZDJĘCIA]
dzisiaj, 09:12 Biłgoraj
Starosta wyróżniony medalem 550-lecia Województwa Lubelskiego
w środę, godzina 08:34 Roztocze
Powstaje dokumentacja projektowa nowych atrakcji turystycznych na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy rozstrzygnął przetarg na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej dwóch nowych atrakcji turystycznych. Inwestycje, które mają być zrealizowane, mają na celu nie tylko wzbogacenie oferty turystycznej regionu, ale także podnoszenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie turystów do odkrywania i cieszenia się przyrodą.
w piątek, godzina 07:46 Biłgoraj
Drugie miejsce biłgorajskiego "Medyka"
dzisiaj, 08:49 Korczów
Najlepsi z bezpieczeństwa w ruchu drogowym
w poniedziałek, godzina 07:13 Biłgoraj
Wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Znamy skład nowej rady
Znane są już oficjalne wyniki wyborów w gminie Biłgoraj. O fotel wójta ubiegało się trzech kandydatów. Kto uzyskał najwięcej głosów?
w piątek, godzina 09:16 Biłgoraj
Drzewka czekają na chętnych
w czwartek, godzina 08:14 Biłgoraj
90-letni most do remontu. Będą objazdy
w poniedziałek, godzina 08:32 Biłgoraj
Wyniki wyborów z 66% obwodów w Biłgoraju. Będzie druga tura?
Trwa liczenie głosów oddanych w niedzielnym głosowaniu. Według wyników z 66,67% obwodów wybory na burmistrza Biłgoraja nie zostały rozstrzygnięte. Kto ma szansę na udział w drugiej turze?
w niedzielę, godzina 13:45 Biłgoraj
Jaka frekwencja w powiecie? [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 08:36 Biłgoraj
Uczniowie I LO im. ONZ mają indeksy na 21 uczelni
we wtorek, godzina 13:37 Biłgoraj
Do sądu wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej
Jak informuje radca prawny Marek Błaszczak, pełnomocnik burmistrza Janusza Rosłana, do sądu w Biłgoraju wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej.
w piątek, godzina 11:59 Biłgoraj
Decydujemy o przyszłości miasta. Spotkania z kandydatami na burmistrza
w niedzielę, godzina 08:07 Biłgoraj
Zgłoszenie o pożarze kościoła i szpitala
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika