REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ Biłgoraj
2016.12.05 11:15 | aktualizacja: 2016.12.02 18:34

Wyłudzenia w biłgorajskim szpitalu

Ośmioro pracowników oddziału chirurgii w biłgorajskim szpitalu usłyszało prokuratorskie zarzuty. Śledztwo w sprawie trwało od 2013 roku. Czworo z nich przyznało się do winy i poddało dobrowolnie karze.
Wyłudzenia w biłgorajskim szpitalu

W środę 30 listopada odbyła się pierwsza sprawa przeciwko ośmiorgu pracownikom oddziału chirurgicznego szpitala w Biłgoraju. Byli to zarówno lekarze jak i pielęgniarki. Czworo z nich przyznało się do zarzutów i poddało dobrowolnie karze. Sąd wydał już wyroki skazujące lub warunkowo umorzył postępowanie karne wobec nich.

Od 12 marca do 10 kwietnia 2013 roku w biłgorajskim szpitalu prowadzonym przez spółkę Arion, lubelski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przeprowadzał kontrolę. Jej wyniki były na tyle niepokojące, że zawiadomiono policję o domniemanych nadużyciach. 19 czerwca 2013 roku zamojska prokuratura otrzymała zawiadomienie od Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie w tej sprawie. Prokuratura Okręgowa w Zamościu wszczęła śledztwo, które zostało zamknięte 20 października tego roku. W toku śledztwa przesłuchano byłych pacjentów oddziału chirurgicznego w biłgorajskim szpitalu. Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Biłgoraju.

Według wyników przeprowadzonego śledztwa, pracownicy Oddziału Chirurgii z Pododdziałem Urazowo-Ortopedycznym szpitala Arion mieli fałszować dokumentację lekarską dotyczącą przeprowadzanych świadczeń. W sytuacji gdy świadczenia udzielane były w Izbie Przyjęć lub Przychodni Chirurgicznej szpitala, w dokumentacji widniały zapisy jakoby świadczenia te udzielane były na oddziale. Ta dokumentacja była podstawą do sporządzania raportów rozliczeniowych i rachunków, od których zależała kwota refundacji przez NFZ udzielonych pacjentom świadczeń.

Podstawę do przedstawienia oskarżonym zarzutów stanowiły zeznania przesłuchanych pacjentów szpitala, których zasadność hospitalizacji zakwestionowano w toku kontroli przeprowadzonej przez lubelski oddział NFZ. Ujawniono 265 pacjentów, którzy potwierdzili, że nie byli hospitalizowani a jedynie korzystali z usług Izby Przyjęć bądź Przychodni Chirurgicznej szpitala.

Na ławie oskarżonych zasiadły dwie pielęgniarki i sześcioro lekarzy. Danuta S. i Teresa B. usłyszały już wyroki skazujące. Jedna z kobiet otrzymała wyrok roku więzienia w zawieszeniu na 2 lata, druga 10 miesięcy w zawieszeniu na 1 rok. Obie otrzymała także karę grzywny. Wobec Marcina K. oraz Henryka G. warunkowo umorzono postępowanie karne, ustalając okres próbny na 1 rok oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w Warszawie w kwotach 2500 i 4000 zł.

Odrębnie rozpatrzona będzie sprawa pozostałych oskarżonych: Cezarego M., Tadeusza Ż., Moniki K. i Marka S.

Red.
Red. dodany 5 grudnia 2016
 
Odsłon: 20580

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (23)

Najwyżej oceniane komentarze
~ sos
Oceniano 42 razy  +30
pokaż lekarzu co masz w garażu he he
~ mieszkaniec
Oceniano 38 razy  +28
Czy pielęgniarka mogła zrobić coś takiego bez wiedzy lekarza, a lekarz bez wiedzy osób nadzorujących - dyrekcji? Czy Arion zwrócił niesłusznie pobrane wynagrodzenia z odsetkami?
~ kasia
Oceniano 20 razy  +20
w tym szpitalu wykanczaja pacjentow zamiast leczyc tragedia
Wszystkie komentarze
~ Ja Ciebie
  0
Ja Ciebie ja mam wezwanie na tą sprawe a zupełnie nie wiedziałem oco chodzi dopóki nie przeczytałem artykułu masakra i ja nic nie wiem o sprawie a musze zapie**alać do Zamościa na przesłuchanie masakra
~ bar93xxx
Oceniano 5 razy  +3
ręka ręke myje i tak w kolko bedzie
~ stanisław
Oceniano 10 razy  +8
a inne wyłudzenia ? nikt nie dotknie tematu ?
a renty na zamówienie ? a chorzy co volvem na noc do domu jeżdżą ?
rano wizyta, potem do domciu...
jest monitoring można to sprawdzić....
przypadki można mnożyć
~ gromada
Oceniano 4 razy  +4
przyjdzie Dziugo i załatwi ;)
~ Jan
Oceniano 13 razy  +13
Przecież lekarze i pielęgniarki to byli tylko szeregowi oszuści. Prawdziwymi mafiozami w tym procederze byli właściciele Arionu. To na ich konta szła wyłudzona kasa. Ale w Polsce tak bywa, że najlepiej skazać szeregowego pracownika a mafiozom nic nie grozi.Taką mamy prokuraturę. Dobrze by było podać do publicznej wiadomości ile Arion zgarnia rocznie na dzierżawionym szpitalu a ile z tego dostaje starostwo za wynajęty, milionowy majątek. O ile dostaje jakiekolwiek pieniądze...Ale Tokarski nic nie wiedział, jest nieprzytomny i trzyma głowę w piasku jak afrykański struś.
~ ksiaże
Oceniano 7 razy  +7
Brawooooo. Wielkie odkrycie . To raczej norma . Jak zwykle , dostali ci co najmniej zawinili, dobrowolnie sie poddali karze i dostali , tylko dlaczego nikt nie zajmie sie tym ile kosztuje tu byle jaki zabieg , nie wspomne o operacji , chyba tez kazdy o tym wie
~ Nazwa
Oceniano 14 razy  +12
A co na to pan Tokarski? Też nic nie wiedział? A może wiedział doskonale i .....
~ Ja
Oceniano 15 razy  +1
Cezarego M? Chyba redaktor przedobrzył i nie zachował należytej staranności przy podawaniu inicjałów. Zapewne sprawa trafi do sądu.
~ pacjent
Oceniano 10 razy  +10
Chcąc się leczyć na chirurgi trzeba dobrze wiedzieć co dolega!!! jak lekarz nie potrafi wskazać zrobienia badań a później ich ocenić człowiek umiera w karcie później pisze lekarz się starał pacjent nie wytrzymał
~ s
Oceniano 10 razy  +8
Oczywiście , że nie mogła ale znając ośmiornice biłgorajsko-zamojskiej prokuratury nikt tego wątku nie badał. Moim zdaniem sprawa dla "państwa w państwie".
~ kasia
Oceniano 20 razy  +20
w tym szpitalu wykanczaja pacjentow zamiast leczyc tragedia
~ paranoja>>
Oceniano 12 razy  +10
lekarzom umorzyli i symboliczne kwoty dali do zapłacenia??? ręce opadają!!! a pielęgniarka całą miesięczną pensje musi oddać, bo zarabia góra 1700zł !!!!
~ nie rozumiem...
Oceniano 12 razy  +12
do pracownicy wyłudzili te pieniądze i do własnej kieszeni zabrali? czy dyrekcja?
kogo trzeba tu karać? no po prostu brak słów...współczucia dla pracującego tam personelu!!! dla dyrekcji liczy się tylko kasa nie pracownik...kiedy się to w końcu zmieni?
~ hrw63
Oceniano 19 razy  +17
Jak Bilgorajski sąd może skazać złodzieja lekarza na więzienie?Za zabicie po pijaku lekarka ma w zawiasach więc to logiczne ,że złodziej lekarz może kraść dalej .Ten sąd musi minister rozgonić w piz-du .Kupa kolesi i kliki rodzinne
~ Brak slow
Oceniano 16 razy  +12
Pielęgniarki skazane a dr umorzono postępowanie? Niby czemu pytam? To pielęgniarka winna a dr nie? Żenada po prostu ...
~ ;
Oceniano 2 razy  +2
~ co to za sąd
Oceniano 15 razy  +11
zwykły obywatel do więzienia za batonika a tu:
warunkowe umorzenie dla:
Marcina K. oraz Henryka G.
PODAJCIE KWOTY JAKIE WYŁUDZONO I CZY JE ZWRÓCONO
~ ...
Oceniano 12 razy  +10
Dobrze, niech wezmą się im tam a tyłki, bo szpital w Biłgoraju to tragedia, tam się choruje a nie leczy, no i oczywiście zbija majątki ...
~ dziadek
Oceniano 24 razy  +18
Powinni najpierw dyrekcję szarpnąć bo taki lekarz i tak kasy z tego nie dostanie a jak każą z góry to nie ma wyjścia. Arion dobrze wie że ich nie będą czepiać bo przecież oni żadnych dokumentów z leczenia itp nie podpisują cwaniaczki
~ bilgorajanka
Oceniano 8 razy  +8
JEZELI CHODZI O SZPITAL BILGORAJSKI TO JESLI MASZ KLOPOTY Z PRAWEM POLOZ SIE NA KILKA DNI NA ODDZIALE ONI CI WYSTAWIA CO TRZEBA, JAK TO ZROBILA JOLANTA P. BO JUTRO MA SPRAWE KARNA ZA OKRADZENIE RODZINY .
~ 666
Oceniano 16 razy  +14
proponuję żeby jeden lek. med. dostał wyrok bez zawiasów ;)
~ sos
Oceniano 42 razy  +30
pokaż lekarzu co masz w garażu he he
~ mieszkaniec
Oceniano 38 razy  +28
Czy pielęgniarka mogła zrobić coś takiego bez wiedzy lekarza, a lekarz bez wiedzy osób nadzorujących - dyrekcji? Czy Arion zwrócił niesłusznie pobrane wynagrodzenia z odsetkami?
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w piątek, godzina 19:25 Biłgoraj
Zaprezentowano koncepcję przebudowy szpitala
W piątkowe popołudnie 23 lipca odbyła się sesja Rady Powiatu w Biłgoraju. Podczas obrad przedstawiona została koncepcja rozbudowy szpitali w Biłgoraju oraz budynku w Tarnogrodzie. W Biłgoraju ma powstać SOR oraz lądowisko dla helikopterów. Co jeszcze się zmieni?
dzisiaj, 20:33 Biłgoraj
Track Day dla Kubusia
dzisiaj, 18:27 Biłgoraj
Lato na Żurawinowym Szlaku po raz 14.
11 lipca 2021 Biłgoraj
Siedemnasta biłgorajska garażówka
W niedzielę 11 lipca na miejskim targowisku przy ulicy Jagiełły zorganizowano wyprzedaż garażową. To już siedemnasta edycja wydarzenia, które z miesiąca na miesiąc cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno sprzedających, jak i kupujących.
dzisiaj, 14:51 Biłgoraj
Tour de Lubelskie w Biłgoraju
dzisiaj, 13:30 Korytków Mały
57-latek wjechał samochodem do stawu. Nie udało się go uratować
w piątek, godzina 10:53 Biłgoraj
Jest dofinansowanie na budowę hali sportowej przy biłgorajskiej "Jedynce"
W czwartek 22 lipca ogłoszono wyniki głównego naboru do programu "Sportowa Polska" w trzech kategoriach: inwestycje lokalne w szkołach, klubach sportowych oraz te ogólnodostępne. Dofinansowanie w łącznej kwocie ponad 374 mln zł otrzyma 260 inwestycji sportowych. Wśród dofinansowanych wniosków znalazła się m.in. budowa Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju.
w sobotę, godzina 08:01 Gmina Tereszpol
Tablice informacyjne w lasach tereszpolskich
dzisiaj, 10:41 Lubelszczyzna
Dzienne dane o koronawirusie
12 lipca 2021 Szarajówka
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Szarajówce
W Szarajówce, w gminie Łukowa zorganizowane zostały wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Wydarzenie odbyło się w poniedziałek 12 lipca. W ten sposób uczczono pamięć mieszkańców wsi, którzy zapłacili najwyższą cenę za swoją patriotyczną postawę. W Szarajówce żywcem spalono 58 osób.
w piątek, godzina 14:40 Biłgoraj
Szarpali się z policjantami. Dwóch mieszkańców Biłgoraja usłyszało zarzuty
w czwartek, godzina 10:04 Biłgoraj
Zaginiony odnaleziony
w sobotę, godzina 23:41 Biłgoraj
Czesław Mozil na rozpoczęcie Chillout Festiwal
W sobotnie popołudnie 24 lipca rozpoczęła się pierwsza edycja Chillout Festiwal. Na scenie ustawionej na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Biłgoraju wystąpił m.in. Czesław Mozil.
w sobotę, godzina 11:21 Lubelszczyzna
Lubelszczyzna znowu w czołówce pod względem liczby nowych zakażeń
w czwartek, godzina 13:18 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
15 lipca 2021 Biłgoraj
Święto honorowych dawców krwi
W czwartkowe przedpołudnie 15 lipca rozpoczęły się obchody święta krwiodawców. Uroczystość zorganizowano w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju. Odznaczenia otrzymało kilkanaście osób.
w piątek, godzina 07:15 Lubelszczyzna
1400 żołnierzy 2 LBOT na ćwiczeniach bojowych i kryzysowych
w sobotę, godzina 08:41 Łukowa
ZGK w Łukowej apeluje do mieszkańców o niewyrzucanie śmieci do toalety
we wtorek, godzina 10:54 Biłgoraj
Co z ul. Graniczą? Wraca temat obwodnicy Biłgoraja
Ul. Graniczna w Biłgoraju jest jedną z najgorszych dróg na terenie miasta. Jakość nawierzchni pozostawia wiele do życzenia. Czy jest szansa na remont ulicy? O tym dyskutowano podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, która odbyła się na początku lipca.
w sobotę, godzina 09:59 Biłgoraj
Biłgorajskie Targi Ślubne już we wtorek
16 lipca 2021 Biłgoraj
"Dzień i noc" - premiera filmu o kobietach Roztocza
w środę, godzina 08:41 Biłgoraj
Rozmawiali o przyszłości autodromu. Samorząd chce pozyskać 40 mln zł na przebudowę
We wtorek 20 lipca, w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie dotyczące koncepcji zagospodarowania autodromu. Udział w nim wzięli przedstawiciele władz samorządowych, ale też mieszkańcy ul. Motorowej i miłośnicy motoryzacji, zainteresowani możliwością korzystania z toru. Padły zapowiedzi, że jeszcze w tym tygodniu złożony zostanie wniosek o dofinansowanie działań w kwicie 40 mln zł.
w środę, godzina 21:52 Biłgoraj
Chillout Festiwal już w najbliższy weekend
w sobotę, godzina 09:05 Powiat
Uważajmy na oszustów podszywających się pod rachmistrzów
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Fotowoltaika Biłgoraj