Ponownie, bo już po raz trzeci, został wyłożony do publicznego wglądu projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Biłgoraja wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Zorganizowano dyskusję publiczną, która odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Biłgoraju, w czwartkowe popołudnie, 19 stycznia.
Projektant planu powiedział, że po ostatnim wyłożeniu uwzględniono treści uwag mieszkańców, jednak biorąc pod uwagę przede wszystkim zgodność ze studium uwarunkowań, jak również zgodność z przepisami odrębnymi w szczególności z ustawą prawo wodne i ustawą o ochronie środowiska.
Oprócz tych zmian, dotyczących poszczególnych działek, doszły większe zmiany o znaczeniu strategicznym. Wiosną 2015 roku wprowadzono w skali kraju nowe mapy zagrożenia powodziowego, zasięgi map zmieniono także w Biłgoraju, a dotyczą doliny Białej Łady oraz dwóch osiedli: Różnówka (okolice marketu Kaufland) i Puszcza Solska (tereny położone przy ul. Krzeszowskiej).
Podczas spotkania mieszkańcy Biłgoraja poruszali kilka istotnych dla nich kwestii, m.in.: zagospodarowania terenu na granicy z Gromadą, chodziło o możliwość przeznaczenia terenu pod budownictwo mieszkaniowe, czy wykonania drogi w osiedlu Puszcza Solska, w okolicy ul. Wiejskiej. Padła też kwestia możliwości budowy obiektów w okolicy ul. Motorowej i Autodromu, które leża w terenie zagrożenia powodziowego.
Projektant wyjaśnił, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego musi być zgodny ze studium uwarunkowań. Jeśli w studium zakłada przeznaczenie danego terenu np. pod budownictwo mieszkaniowe można wówczas dyskutować o szczegółach. Jeśli nie - najpierw konieczna jest zmiana studium. I tu pojawia się kolejny problem. Zmiana studium jest możliwa jedynie po uchwaleniu planu.
- Planu w innej wersji nie możemy uchwalić, zmiana studium jak najbardziej będzie mogła być procedowana ale dopiero po zatwierdzeniu planu - mówiła kierownik referatu gospodarowania terenami UM Biłgoraj Regina Koszel-Cis i dodała, że uwzględnione mogą być jedynie wnioski, które są zgodne ze studium, np. dotyczące przesunięcia planowanej drogi, ale już przeznaczenia terenu nie.
Wyjaśniła też, że decyzje o warunkach zabudowy nie muszą być zgodne ze studium, ani z planem, ustala się je w oparciu o sąsiedztwo. Tyle, że bez uchwalenia planu procedury trwają znacznie dłużej, bo każda sytuacja musi zostać rozpatrzona indywidualne.
Mieszkańcy nie chcieli zgodzić się na uchwalenie planu w obecnym kształce ze względu na brak pewności, że zmiany zostaną wprowadzone w przyszłości. Sytuacja stała się patowa. Mieszkańcy zarzucali też, że projektant, ani burmistrz nie dbają o interes lokalny.
Do 2004 roku planem zagospodarowania objętych było zaledwie 15% obszaru Biłgoraja, wówczas podjęto decyzję, że należy to zmienić, zwłaszcza, ze względu na możliwość łatwiejszego pozyskania dofinansowania do inwestycji ze środków unijnych, zgodnych z mpzp. - Decyzja była moim zdaniem ze wszech miar słuszna - mówił burmistrz Janusz Rosłan. Podkreślał też, że zlecając opracowanie planu trzeba było określić pewne warunki, tym warunkiem było studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego. Projektant musiał plan opracować tak, aby był zgodny ze studium.
Mieszkańcy nadal podnosili kwestie potrzeby zmiany studium, podając za argument fakt, iż w 2008 roku studium było zmieniane. - Wszelkie prace planistyczne w gminach mają charakter ciągły, ale trzeba dokończyć jeden etap, żeby można było przystąpić do następnego - tłumaczył włodarz, zaznaczając, że obecni na spotkaniu stanowią tę część mieszkańców, która jest niezadowolona z kształtu mpzp, ale trzeba wziąć pod uwagę, którzy czekają na uchwalenie planu, by móc realizować swoje zamierzenia.
Mieszkańcy dyskutowali także o możliwości zaskarżenia planu, jeśli zostanie on uchwalony.
Wnioski i uwagi w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko - stosownie do przepisu art. 54 ust. 3 ustawy - należy wnosić na zasadach określonych w art. 18 ust. 2 i ust. 3 przywoływanej na wstępie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 14 lutego 2017r. w Urzędzie Miasta Biłgoraj lub na jego adres. Organem właściwym do rozpatrzenia uwag jest burmistrz miasta Biłgoraj.
~ Adam | Oceniano 9 razy +1
Zmienić burmistrza
|
~ to trza sie | Oceniano 7 razy +3
interesowa
|
~ Jerzy | Oceniano 8 razy +2
Czemu informujec
|
~ chłop | Oceniano 8 razy 0
Za dużo urzędasów i to za grube pieniądze
|