Uroczystości mające na celu promocję twórczości laureata nagrody Nobla odbyły się w naszym mieście już po raz VI.
Dni Singera rozpoczęto w piątek, 10 września o godz. 16:30, w siedzibie Biłgorajskiego Centrum Kultury, warsztatami plastycznymi dla dzieci, które zorganizowane zostały przy współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury. Udział w nich wzięło dziesięcioro dzieci, a poprowadziła je Anna Świca z MDK. Uczestnicy warsztatów, dowolną techniką, wykonali prace na temat "Jak wyobrażam sobie dawny Biłgoraj?" - Na początku pani Anna Świca przeczytała dzieciom fragment prozy Izaaka Baszewisa Singera o Biłgoraju, z jego książki pt. "Urząd mojego ojca". Po krótkiej chwili dzieci rozpoczęły malowanie prac - opowiada Anna Wujec, organizator warsztatów plastycznych i dodaje, że - Po zakończeniu warsztatów, dzieci wraz z wykonanymi przez siebie pracami, przeszły do "Ławeczki Singera", mieszczącej się w parku przy kościele św. Jerzego, gdzie wykonane zostało pamiątkowe zdjęcie.
Drugi dzień Dni Singera upłynął pod znakiem przeglądu filmów izraelskich. - Wyświetlone filmy były wielokrotnie nagradzane, są to nowe filmy, które poruszają wiele ważnych tematów i które ciężko spotkać w normalnym rozpowszechnieniu - mówi Artur Bara, z Biłgorajskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. I.B.Singera.
Jako pierwszy wyświetlono "Walc z Bashirem" w reżyserii Ariego Folmana, z 2008 r., drugi to debiutancki dramat Haima Tabakmana " Oczy szeroko otwarte ". Można było obejrzeć także film pt. " Twarze" w reżyserii Gerarda Maximina z 2007 r., oraz "Dzieci słońca" również z 2007 r., którego reżyserem jest Ran Tal.
Tego dnia w Restauracji "Sitarska", odbyła się również wystawa plastyczna architektów Rudolfa Buchalika i Reginy Koszel, pt. "Nastroje Biłgorajskie", którą uświetnił występ Zespołu Wokalnego Uniwersytetu III Wieku z Biłgoraja.
Na zakończenie Dni Noblisty 12 września na placu przy BCK, odbył się jarmark kresowy, podczas którego na scenie letniej zaprezentowali się m.in. wychowankowie MDK. Można było obejrzeć także spektakl teatralny przygotowany przez instruktora muzykoterapii Adama Kozyrę, w wykonaniu grupy integracyjnej "Przyjaciele pewnej stokrotki" z DPS w Teodorówce, oraz w wykonaniu grupy wsparcia "Mamy wyjście", działającej przy MOPS w Biłgoraju.
W niedzielne popołudnie odbył się również pokaz kuchni kresowej i żydowskiej. Piotr Bikont, oraz kucharze Restauracji "Sitarska" wykonali cztery potrawy. Były to "Piróg biłgorajski", "Cymes z marchwi z rodzynkami", "Hamantasze", oraz "Kulebiak". Po przygotowaniu potraw wszyscy przybyli mogli ich zasmakować.
Na zakończenie, jednak już nie w ramach Dni Singera, ale w ramach festynu rodzinnego, który zorganizowany został także w niedzielne popołudnie na placu przy BCK, wystąpił znany zespół rockowo-bluesowego "EXCES", którego organizatorem było Stowarzyszenie Trzeźwości "ISKRA".
Organizatorem VI Dni Singera było Biłgorajskie Stowarzyszenie Kulturalne im. I. B. Singera. Projekt dofinansowany był ze środków Programu "Działaj Lokalnie VII" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej, przy współpracy organizacyjnej Biłgorajskiego Centrum Kultury, oraz pomocy finansowej Urzędu Miasta Biłgoraj.
~ jan | 0
żyd to żyd pamiętaj !!!! a to i tez człowiek nie?:-)
|
~ obserwator | 0
he, he - hitlerowsk
|
~ he,he | 0
i w ramach imprezy trzeźwości
|
~ Wanda | 0
A jeśli chcesz wiedzieć redaktorku to Wanda nie chciała Niemca
|
~ Wanda | 0
Tak się składa że na placu bck były dwie imprezy w tym samym czasie. Zespół EXCES też przyjechał na zaproszeni
|
~ ciekawe | 0
Co Ty Wanda nie powiesz? Impreza była w ramach DNI SINGERA. A może Wanda to hitlerówka jest?
|
~ Wanda | 0
Wychowanko
|