Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Następnie uczestnicy, na czele z pocztami sztandarowymi i delegacjami, przemaszerowali pod Krzyż Katyński. Obchody rocznicowe otworzył sekretarz miasta Bogdan Kowalik. Po nim okolicznościowe przemówienie wygłosił dr Adam Balicki, który przypomniał zgromadzonym tragiczną historię wymordowania przez NKWD polskich oficerów. Z rąk przedstawicieli sowieckiego aparatu bezpieczeństwa śmierć poniosło 21 857 osób. W Katyniu zginęły także osoby pochodzące z powiatu biłgorajskiego: Błaszczyk Władysław - policjant z Biłgoraja, Bagiński Czesław - ppor. lotnictwa, Brygiel Józef - policjant z Biłgoraja, Dudziec Kazimierz - policjant z Goraja, Niezabitowski Tadeusz - porucznik artylerii, Nowakowski Sławomir - harcerz z Biłgoraja, Rozwadowski Antoni - policjant z Biłgoraja, Sobieszczański Stefan - policjant z Puszczy Solskiej.
- Sprawa Zbrodni Katyńskiej jest dla Polski szczególnie trudna, szczególnie bolesna, bo ofiary tej zbrodni, można powiedzieć, byli zabici dwa razy. Pierwszy raz wtedy, gdy unicestwiono ich fizycznie. Ale później, przez kilkadziesiąt lat, zabijano pamięć o nich, wspomnienia. Rodziny nie wiedziały, co stało się z ich mężami, ojcami, braćmi. Jest to dla Polaków podwójny ciężar. Z drugiej strony strony pokazuje też kryminalny, morderczy charakter państwa sowieckiego - od zdradzieckiej, podstępnej napaści na sąsiada, poprzez pojmanie elit narodu, podstępne wymordowanie i zrzucenie winy za to na kogoś innego. Myślę, że Zbrodnia Katyńska odcisnęła duże piętno w naszej pamięcią, jak i przyszłych pokoleń - mówił podczas uroczystości dr Adam Balicki.
Po zakończeniu przemówienia delegacje mieszkańców, samorządowców oraz środowisk kombatanckich złożyły wiązanki pod Krzyżem Katyńskim, a starosta biłgorajski Kazimierz Paterak podziękował obecnym za przybycie. Organizatorami uroczystości byli: Starosta Biłgorajski, Burmistrz Miasta Biłgoraj oraz środowiska kombatanckie.
~ j64 | Oceniano 1 raz +1
Kto sluzyl w NKWD ?Kto wital niemcow z kwiatami?
|
~ Jan | Oceniano 8 razy +4
Jak zawsze, w pierwszym szeregu dawni PZPR-owcy i ZSL-owcy. Oni maja taki zmysł, że zawsze pierwsi przy składaniu wieńców. Dawniej to składali wieńce utrwalaczo
|
~ rozsądek | Oceniano 7 razy +3
W Polsce , w lipcu obchodzi się rocznicę dramatu na Wołyniu.St
|
~ 028 | Oceniano 12 razy +10
Szkoda ,że z taką pompą nie pamiętacie o rzezi wołyńskiej . Tam wymordowan
|
~ Forester | Oceniano 2 razy +2
Albo we wtorek, albo 12 kwietnia!
|