Starosta biłgorajski i wójt gminy Biszcza zaprosili na Dożynki Powiatu Biłgorajskiego, które zorganizowano w niedzielę, 27 sierpnia, nad zalewem Biszcza - Żary.
Wydarzenie rozpoczęło się po godz. 13 od kolorowego korowodu grup wieńcowych oraz ich prezentacją, następnie odprawiona została msza św. w intencji rolników, odbył się też obrzęd poświęcenia chleba.
- Zgodnie ze staropolskim obyczajem po zakończonych żniwach przychodzimy z wieńcami przed ołtarz naszego Stwórcy, by podziękować Mu za plony. Przychodzimy dziękować Bogu, bo rolnicy wiedzą jak nikt inny, że są skazani na współdziałanie z przyrodą i wolą Bożą. Jest to również okazja, by podziękować rolnikom za całoroczny trud, zebrane plony oraz cieszyć się z efektów. Ta piękna tradycja stanowi ważny element polskiej kultury i tożsamości, podkreśla takie wartości jak przywiązanie do zawodu, szacunek do przyrody oraz wolę kontynuowania zwyczajów naszych ojców - mówił starosta Kazimierz Paterak.
- Dla mieszkańców gminy Biszcza to duże wyróżnienie, że dożynki powiatowe odbywają się w tym roku właśnie u nas. Gmina Biszcza jest typowo rolnicza, praca na roli to podstawowe źródło utrzymania sporej części naszych gospodarstw - mówił wójt gminy Biszcza Zbigniew Pyczko i dodał: - Dzisiejsza uroczystość to okazja do rozmów, przemyśleń i zastanowienia się na tym, czym jest dla nas ziemia, na której mieszkamy i pracujemy, uprawiamy i zbieramy plony. Ale przede wszystkim to czas, by podziękować wam drodzy rolnicy za ciężką pracę, każdą kroplę potu. Dzięki waszej pracy mamy codziennie na stołach nasz polski chleb.
Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara Cyc z Biszczy oraz Ryszard Klecha z Bukowiny.
Starościna dożynek Barbara Cyc z Biszczy wraz z mężem Włodzimierzem prowadzą 100 pniowe gospodarstwo pasieczne. Wielopokoleniowa firma rodzinna "Barć" zajmuje się głównie konfekcjonowaniem i sprzedażą miodów. Sprzyjają temu warunki przyrodnicze jak np. wysoki poziom zalesienia, brak przemysłu, czyste i zdrowe powietrze oraz walory krajobrazowo - przyrodnicze, to atut do produkcji przez pszczoły znakomitego miodu. Pozyskiwane są tu liczne jego odmiany : wielokwiatowy, gryczany, rzepakowy, wrzosowy, spadziowy oraz pierzgę i pyłek kwiatowy. Produkuje się również świece z naturalnego wosku pszczelego. Firma Barć zaopatruje także pszczelarzy w drobny sprzęt pszczelarski. Państwo Cyc dochowali się 3 synów.
Starosta dożynek Ryszard Klecha wraz z żoną Renatą i trójką dzieci: córką Justyną (lat 22) studentką Uniwersytetu Rzeszowskiego, córką Kingą (lat 18) tegoroczną maturzystką i synem Pawłem ( lat 15), zamieszkują w Bukowinie gmina Biszcza. Prowadzą tam gospodarstwo rolne o powierzchni 120 ha, specjalizujące się w uprawie kukurydzy na ziarno, pszenicy i rzepaku. Od tego roku rozpoczęli usługowy skup rzepaku dla firmy KOMAGRA. Posiadają silosy o łącznej powierzchni magazynowej 1400 ton. Dzięki wsparciu unijnemu oraz ciężkiej pracy ich gospodarstwo cały czas się rozwija, jest w pełni zmechanizowane, wyposażone w nowoczesny sprzęt rolniczy oraz suszarnię do zboża i kukurydzy opalaną słomą.
Część obrzędowa dożynek zakończyła się po godz. 15, ale organizatorzy zaplanowali też część artystyczną. Na scenie trwają występy kapel i zespołów ludowych, są też stoiska promujące gminy, stoiska gastronomiczne, można się też nauczyć tańca ludowego.
Na godz. 19 zaplanowano występ gwiazdy wieczoru, wystąpi zespół "ROKICZANKA". Na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z zespołem Exciter.
~ stach | Oceniano 4 razy +2
żaden z tych z powiatu nie robił we żniwa,ja zboża nakosiłem ale na dożynkach nie byłem , bo nikt nie kupuje zboża ,bo pastewne,n
|
~ biłgorajan | Oceniano 8 razy +6
Zastanawia
|
~ ja | Oceniano 11 razy -3
Bardzo fajne dozynki
|
~ oglądacz | Oceniano 8 razy +2
Miło pooglądać fotoreport
|
~ esbek | Oceniano 13 razy +7
Jak miło widzieć starych ,,aparatcz
|
~ gosc | Oceniano 14 razy -2
Bardzo udana impreza dla dzieci super.
|
~ 28p | Oceniano 11 razy +9
A oświecony dyrektor myśli chrześcija
|