Podczas sobotnich warsztatów prowadzonych przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka z Lublina (współorganizatorów projektu) śpiewano tradycyjne pieśni do Najświętszego Serca Pana Jezusa "po staremu" czyli w dawnej, miejscowej melodii. W warsztatach uczestniczyli pasjonaci muzyki tradycyjnej z Warszawy, Lublina i okolicznych miejscowości. W dniu odpustu, tuż przed mszą świętą odpustową w Gilowie, w kościele, odbyło się wspólne śpiewanie pieśni ku czci NSPJ. W śpiewanie mógł włączyć się każdy. Dla chętnych były dostępne śpiewniki.
Wieczorem, 10 czerwca, w Kondratach (parafia Gilów) odbyła się potańcówka odpustowa. Na potańcówce nie zabrakło muzyki tradycyjnej, którą wykonywała Gminna Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Kapela Bornego z Podzamcza z Lublina oraz Jadwiga Skoczylas z Kondratów i Stanisław Kowalik z Huty Turobińskiej.
Wydarzenia odbyły się w ramach projektu "Ej za stodołą ścieżka - Muzyczny rok obrzędowy Roztocza Gorajskiego" realizowanego przez GOK Goraj i Towarzystwo dla natury i Człowieka z Lublina, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura ludowa i tradycyjna 2018.
W organizację wydarzeń włączyli się również mieszkańcy Kondratów (porządkując miejsce potańcówki i pyszne wypieki) ks. Proboszcz i parafia pw. NSPJ w Gilowie oraz sołectwo Gilów i Kondraty.
~ omłot | 0
ale mi to potańcowka , wiecej grających jak tańczących
|