Jak dowiedzieć się można ze strony internetowej Gliwickiej Kliniki Weterynaryjnej, dermatologia zwierzęca to nie tylko przypadki związane z alergią. Duża część odwiedzin w klinikach i przychodniach weterynaryjnych spowodowana jest atakiem pasożytów, bakterii i grzybów na skórę naszych zwierzaków. Związane z nimi choroby to głównie grzybica, nużyca, ropne zapalenia skóry, liszajec, zapalenie mieszków włosowych czy zapalenie fałdów skóry.
Pierwsze objawy grzybicy skóry u psa stosunkowo łatwo jest poznać. Czworonóg intensywnie traci sierść, która staje się matowa i przerzedzona. Jeśli na skórze naszego ulubieńca dostrzegamy łyse miejsca, należy bezzwłocznie zaplanować wizytę u lekarza weterynarii. Im szybciej grzybica zostanie rozpoznana, tym łagodniejsze leczenie czeka cierpiącego na schorzenie psa. Właściciele powinni pamiętać, ze grzybica to zaraźliwa choroba, która bez problemu przedostaje się na linii pies-człowiek. Schorzenie szczególnie niebezpieczne jest dla małych dzieci i osób w podeszłym wieku. Z tego powodu nie należy lekceważyć nawet najmniejszych podejrzeń, jakie budzi dziwny wygląd skóry naszego pupila. A jeszcze lepiej zapobiegać, niż leczyć!
Grzybica skóry wywoływana przez grzyby z wielokomórkową plechą (dermatofity) nazywana jest dermatofitozą. U psów i kotów chorobę tą wywołują grzyby następujących gatunków:
Pierwszy z nich stanowi główną przyczynę wszelkich dermatofitoz występujących u psów i kotów. Przypisuje mu się wywoływanie ponad 90% przypadków chorób.
Za przenoszenie grzybicy odpowiedzialne mogą być pasożyty żerujące na naszych ulubieńcach, jak pchły, wszy, wszoły czy nawet muchy. Nietrudno jest jednak zarazić się także podczas bezpośredniego kontaktu ze zwierzakiem, tudzież na skutek dotykania jego akcesoriów, jak szczotka, miska czy zabawki.
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób skórnych u zwierząt domowych, należy przestrzegać kilku istotnych zasad profilaktyki. Oto najważniejsze z nich:
dorotta | 0
Faktycznie ze sterydami zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt trzeba bardzo uważać, a generalnie zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeżeli np. nasz psiak ma tendencję do zjadania wszystkieg
|
~ maść spawdzi się u zwierząt | 0
Przestrzeg
|