- Duży wkład w nawiązanie współpracy miał Artur Bara. Od kilku lat organizuje wyjazdy gospodarcze do Izraela i dzięki niemu miałem, możliwość, najpierw drogą elektroniczną, a później osobiści, poznać burmistrza miasta Afula - stwierdził Janusz Rosłan, burmistrz Biłgoraja.
Współpraca między miastami będzie opierała się przede wszystkim na możliwości poznania odmiennej kultury, ponieważ jak dodał Rosłan, mimo, że od II wojny światowej minęło wiele lat nadal można zauważyć przejawy antysemityzmu. - Dla nas te kontakty są szczególnie ważne, bo trzeba pamiętać, że Biłgoraj do czasu II wojny był miastem wielokulturowym, a Żydzi stanowili większość społeczeństwa. Podpisanie umowy o współpracy na pewno zbuduje nowe relacje między Polską, a Izraelem. To może wielkie słowa, bo nie samorządy są od tego, żeby tworzyć wielką politykę, ale to, że mogą zawierać przyjaźnie młodzi ludzie jest więcej warte niż podpisane umowy na szczeblu państwa - dodał.
Nadzieję na owocną współpracę wyraził, podczas piątkowego spotkania, burmistrz Afuli, Avi Elkabetz, który stwierdził, że głównym powodem nawiązania kontaktów jest łącząca oba narody historia, ale są także podstawy do współpracy gospodarczej, gdyż oba miasta są prężnie rozwijającymi się ośrodkami przemysłowymi. - Chcielibyśmy nawiązać współpracę między młodzieżą z Afuli i Biłgoraja, żeby doszło do programu wymiany. Chcielibyśmy zbudować partnerstwo nie tylko na holokauście, ale także na podstawie wymiany mieszkańców i bogactwa kulturowego. Dzisiaj zrobiliśmy pierwszy krok, podpisaliśmy umowę o współpracy między miastami, następnym krokiem będzie utworzenie zespołu, który będzie pracował nad szczegółami - powiedział burmistrz Afuli.
Na razie współpraca będzie dotyczyła jedynie samorządów, natomiast być może już niedługo do Izraela wyjedzie grupa biłgorajskiej młodzieży. Jednak nie wszyscy będą mieli taką szansę. - Trzeba znaleźć takie osoby, których rodziców będzie stać na pokrycie kosztów przelotu. Pozostałe koszty pokryje samorząd - dodał burmistrz Rosłan, który także otrzymał zaproszenie do odwiedzenia nowego miasta partnerskiego. Zapewnił jednak, że jeśli postanowi udać się w podróż, na pewno sam pokryje jej koszty.
Jak będzie układała się współpraca z nowym partnerem pokaże przyszłość. - Dzisiaj mamy finał paroletnich starań. Myślę, że Afula spełni nasze oczekiwania, jest to miasto, które prężnie się rozwija, podobnie jak Biłgoraj. Przede wszystkim stawiamy na wymianę młodzieży, żeby sami mogli poznać kulturę żydowską, a także poznać miejsca ważne dla nas jako chrześcijan.
Dużo jest stereotypów dotyczących relacji między naszymi narodami i najwyższy czas je przełamać, a najłatwiej dokonać tego poprzez spotkania i rozmowy - podsumował Artur Bara, radny Rady Miasta.
~ mac | Oceniano 5 razy -1
I co nam to da? Niech stworzą tereny inwestcyjn
|
~ wyborca | Oceniano 7 razy -1
Pana Rosłana poprą zacni mieszkańcy Biłgoraja i kandydatów z jego komitetu wyborczego
|
~ Jarek K. | Oceniano 5 razy +5
Poparcie takiego matoła nie jest nikomu potrzebne. Nawet PiSowi. Macierewic
|
~ :( | Oceniano 9 razy -5
i po co nam to - nic z tego dobrego nie wyjdzie :(:(:( minus dla burmistrza - taka akcja tuż przed wyborami - dosyć nietaktycz
|
~ ... | Oceniano 1 raz -1
Wyszukali
|