REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Porada eksperta
2018.07.20 11:57 | aktualizacja: 2018.07.20 11:57

Jak być bardziej zielonym? Ekologia w domu

Troska o środowisko naturalne jest popularnym tematem medialnym. Niestety w wielu przypadkach pozostaje jedynie hasłem i rozwiązania, które miały zapewnić mniejszy wpływ na środowisko, działają odwrotnie. Tymczasem w prawie każdym domu jednorodzinnym można z powodzeniem zadbać o środowisko bez żadnych poważnych inwestycji.
Jak być bardziej zielonym? Ekologia w domu

Środowiskowa porażka

Wyprodukowanie samych tylko baterii dla Tesli gorzej wpływa na środowisko niż eksploatowanie przez dwadzieścia lat starego Diesla. Wyprodukowanie litra wody w butelce z cienkiego plastiku wymaga zużycia dodatkowych dwóch litrów wody. Wymiana żarówek na LED-y pozornie się opłaca, ale nie wiadomo, co zrobić, kiedy coraz większe ilości diod będą trafiały na składowiska odpadów. Problemów jest znacznie więcej - łatwo bowiem przedstawić nowy pomysł w reklamie, a dużo trudniej sprawić, żeby w praktyce działał.

Ekologia w domu

Gospodarstwa domowe wpływają na środowisko w niewyobrażalnym stopniu: produkują olbrzymie ilości odpadów, zużywają spore ilości wody, prądu czy gazu, często są bez realnego uzasadnienia remontowane, a materiały budowlane bywają dla przyrody szczególnie groźne. W wielu domach jednak problem ekologii wraca przynajmniej każdej zimy, razem z rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Dym wpływa na wszystko

Nie jest prawdą, że samochody bardziej szkodzą środowisku niż piece. To piece są groźniejsze, ale nie przez samą swoją konstrukcję, tylko przez to, że do niedawna nasady kominowe nie mogły regulować płynnie prędkości odprowadzania spalin zależnie od warunków na zewnątrz. Dziś, jak piszą eksperci firmy na stronie http://www.polmar.net.pl/, odpowiednie rozwiązanie już istnieje.

Dlaczego warto skupiać się na regulacji ciągu kominowego? Dlatego, że piec, nawet najlepszy, nie pracuje w pełni niezależnie - to od warunków zewnętrznych zależy szybkość odprowadzania spalin, czyli również to, jak szybko będzie postępowało spalanie paliwa i to, jak ciepły będzie dym. Pierwszy problem nie wymaga tłumaczenia: duże spalanie, to duża ilość szkodliwych gazów i pyłów (tych nie ma tylko w kotłach gazowych i olejowych). Temperatura jednak zwykle wymaga pewnego komentarza. Otóż przy wyższej temperaturze spalin związki w nich zawarte są bardziej reaktywne, czyli mogą szybciej wyrządzić szkody w środowisku.

Zupełnie na marginesie warto też zaznaczyć, że stosowanie odpowiedniej nasady kominowej pozwala na zmniejszenie spalania i co za tym idzie, również wpływa na wielkość wydobycia. Oczywiście - w skali globalnej zapotrzebowanie pojedynczego domu w stosunku do światowego wydobycia paliw jest niezauważalne, ale problem nie dotyczy przecież jednego domu. O ile zaś na skalę przemysłową już od dawna stosuje się rozwiązania ograniczające zapotrzebowanie na paliwo, o tyle do niedawna w piecach węglowych w ogóle prawie się na tym nie skupiano. W skali globalnej więc tutaj naprawdę jest nad czym pracować.

Red.
Red. dodany 20 lipca 2018
 
Odsłon: 2269

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w czwartek, godzina 16:02 Biłgoraj
Niszczenie i zasłanianie plakatów wyborczych. Wszystkie chwyty dozwolone?
Wybory parlamentarne odbędą się dokładnie za 23 dni. To ostatni chwile na przekonanie do siebie wyborców. A kandydaci robią to na różne sposoby. Niestety dochodzi też do sytuacji, które wykraczają poza dobre obyczaje, ale i przepisy prawa. Sami kandydaci informują o przypadkach niszczenia, czy zasłaniania plakatów wyborczych.
w czwartek, godzina 10:21 Biłgoraj
Miała prawie 2 promile. Twierdziła, że wypiła tylko jedno piwo
14 września 2023 Biłgoraj
"Wydrapał" 200 tys. zł
10 września 2023 Lipiny Górne-Borowina
100-lecie Lasów Państwowych. Uroczystości w Lipinach
W tym roku Lasy Państwowe świętują 100-lecie istnienia. Z tej okazji odbywają się uroczystości, mające na celu podkreślenie wagi wydarzenia. W niedzielę 10 września świętowano w powiecie biłgorajskim.
we wtorek, godzina 19:22 Biłgoraj
Zbiórka na sprowadzenie ciała
w środę, godzina 07:50 Lekkoatletyka
RCEZ na 3. miejscu w kraju
w czwartek, godzina 15:46 Biłgoraj
Promesy wręczone. Do powiatu trafiły miliony zł
W czwartkowe popołudnie 21 września, w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbędzie się wręczenie promes z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych edycja VI skierowana do samorządów, w których działały PGR-y.
15 września 2023 Biłgoraj
Zmiana organizacji ruchu w Biłgoraju. Sypią się mandaty
w sobotę, godzina 09:04 Biłgoraj
Koncert przy fontannie. Zagrają młodzi muzycy z Biłgoraja
w poniedziałek, godzina 08:31 Region
Utrudnienia na DK nr 74 za Frampolem
Kierowcy podróżujący "krajówką" za Frampolem muszą przygotować się na utrudnienia. Rozpoczęły się prace związane z budową pierwszej w regionie drogi w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.
w czwartek, godzina 10:58 Biłgoraj
Bezpłatne treningi na terenie OSiR
8 września 2023 Biłgoraj
11 nauczycieli odebrało awanse zawodowe
w poniedziałek, godzina 16:41 Powiat
Miliony na renowację kościołów w powiecie
W poniedziałek 18 września, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z terenu powiatu biłgorajskiego oraz beneficjentów dotacji, którzy otrzymali dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Łącznie do naszego powiatu trafią środki w wysokości ponad 13 mln zł.
w niedzielę, godzina 08:43 Lubelszczyzna
Pociągi pojadą z Biłgoraja do Lublina - podpisano umowę na projekt linii
we wtorek, godzina 15:40 Biłgoraj
Marcin Daniec wystąpi w Biłgoraju [NOWY TERMIN]
w środę, godzina 16:09 Biłgoraj
"Jedynka" ma nowy sztandar
20 września to wyjątkowy dzień dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju. W związku z beatyfikacją patrona, kardynała Stefana Wyszyńskiego, tego dnia odbyła się uroczystość nadania placówce nowego sztandaru.
15 września 2023 Olszanka
53-letni mężczyzna zmarł przygnieciony przez ciągnik
w środę, godzina 12:22 Wola Dereźniańska
Wielkie sprzątanie już w sobotę
w niedzielę, godzina 20:54 Biłgoraj
Koncert przy fontannie przyciągnął prawdziwe tłumy
W niedzielny wieczór 17 września grupa biłgorajskich muzyków zaprosiła na nietypowe wydarzenie. Zaproponowano koncert przy fontannie na placu Wolności. "Alejki" wypełniły się publicznością.
w środę, godzina 09:23 Biłgoraj
Będą zbierać baterie na ulicach Biłgoraja
we wtorek, godzina 08:21 Biłgoraj
Biłgorajska Drużyna K wyróżniona
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika