REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Porada eksperta
2018.07.20 11:57 | aktualizacja: 2018.07.20 11:57

Jak być bardziej zielonym? Ekologia w domu

Troska o środowisko naturalne jest popularnym tematem medialnym. Niestety w wielu przypadkach pozostaje jedynie hasłem i rozwiązania, które miały zapewnić mniejszy wpływ na środowisko, działają odwrotnie. Tymczasem w prawie każdym domu jednorodzinnym można z powodzeniem zadbać o środowisko bez żadnych poważnych inwestycji.
Jak być bardziej zielonym? Ekologia w domu

Środowiskowa porażka

Wyprodukowanie samych tylko baterii dla Tesli gorzej wpływa na środowisko niż eksploatowanie przez dwadzieścia lat starego Diesla. Wyprodukowanie litra wody w butelce z cienkiego plastiku wymaga zużycia dodatkowych dwóch litrów wody. Wymiana żarówek na LED-y pozornie się opłaca, ale nie wiadomo, co zrobić, kiedy coraz większe ilości diod będą trafiały na składowiska odpadów. Problemów jest znacznie więcej - łatwo bowiem przedstawić nowy pomysł w reklamie, a dużo trudniej sprawić, żeby w praktyce działał.

Ekologia w domu

Gospodarstwa domowe wpływają na środowisko w niewyobrażalnym stopniu: produkują olbrzymie ilości odpadów, zużywają spore ilości wody, prądu czy gazu, często są bez realnego uzasadnienia remontowane, a materiały budowlane bywają dla przyrody szczególnie groźne. W wielu domach jednak problem ekologii wraca przynajmniej każdej zimy, razem z rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Dym wpływa na wszystko

Nie jest prawdą, że samochody bardziej szkodzą środowisku niż piece. To piece są groźniejsze, ale nie przez samą swoją konstrukcję, tylko przez to, że do niedawna nasady kominowe nie mogły regulować płynnie prędkości odprowadzania spalin zależnie od warunków na zewnątrz. Dziś, jak piszą eksperci firmy na stronie http://www.polmar.net.pl/, odpowiednie rozwiązanie już istnieje.

Dlaczego warto skupiać się na regulacji ciągu kominowego? Dlatego, że piec, nawet najlepszy, nie pracuje w pełni niezależnie - to od warunków zewnętrznych zależy szybkość odprowadzania spalin, czyli również to, jak szybko będzie postępowało spalanie paliwa i to, jak ciepły będzie dym. Pierwszy problem nie wymaga tłumaczenia: duże spalanie, to duża ilość szkodliwych gazów i pyłów (tych nie ma tylko w kotłach gazowych i olejowych). Temperatura jednak zwykle wymaga pewnego komentarza. Otóż przy wyższej temperaturze spalin związki w nich zawarte są bardziej reaktywne, czyli mogą szybciej wyrządzić szkody w środowisku.

Zupełnie na marginesie warto też zaznaczyć, że stosowanie odpowiedniej nasady kominowej pozwala na zmniejszenie spalania i co za tym idzie, również wpływa na wielkość wydobycia. Oczywiście - w skali globalnej zapotrzebowanie pojedynczego domu w stosunku do światowego wydobycia paliw jest niezauważalne, ale problem nie dotyczy przecież jednego domu. O ile zaś na skalę przemysłową już od dawna stosuje się rozwiązania ograniczające zapotrzebowanie na paliwo, o tyle do niedawna w piecach węglowych w ogóle prawie się na tym nie skupiano. W skali globalnej więc tutaj naprawdę jest nad czym pracować.

Red.
Red. dodany 20 lipca 2018
 
Odsłon: 2643

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
16 lipca 2024 Panasówka
Spór o planowaną atrakcję turystyczną na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy planuje budowę wieży widokowej na Wzgórzu Polak w Panasówce. Projekt, który jest częścią szerszej rozbudowy bazy edukacyjno-turystycznej parku, budzi zarówno entuzjazm, jak i sprzeciw wśród lokalnej społeczności. Koszt całego przedsięwzięcia to 50 milionów złotych, z czego 16 milionów złotych przeznaczono na budowę samej wieży. Planowany termin zakończenia inwestycji to 2028 rok.
w piątek, godzina 12:22 Biłgoraj
Pożar w Biłgoraju. Na miejscu 4 zastępy straży [AKTUALIZACJA]
we wtorek, godzina 13:04 Zastawie
W niedzielę szykuje się zabawa
w piątek, godzina 14:39 Biłgoraj
Biłgorajskie obchody Święta Policji
Biłgorajscy policjanci uroczyście obchodzili 105. rocznicę powołania Policji Państwowej. Podczas uroczystej zbiórki funkcjonariusze odebrali z rąk I zastępcy komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie młodszego inspektora Olgierda Oleksiaka oraz p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Biłgoraju inspektora Artura Deryły akty nominacyjne na wyższe stopnie policyjne. W czasie uroczystości zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia, w których gratulowali i dziękowali policjantom za codzienną służbę na rzecz bezpieczeństwa lokalnej społeczności.
w piątek, godzina 10:51 Księżpol
Starożytne monety odkryte w powiecie
w piątek, godzina 13:57 Komodzianka
Kot zakażony wścieklizną w powiecie biłgorajskim
18 lipca 2024 Biłgoraj
Milionerzy w powiecie
W 2023 roku w województwie lubelskim zmniejszyła się liczba osób deklarujących dochód powyżej miliona złotych. Liczba milionerów spadła o 87 osób, z 1357 w 2022 roku do 1270 w 2023 roku. Najwięcej milionerów wybrało deklarację PIT-36L (1119 osób), a popularny PIT-37 wybrało 75 milionerów. Ilu milionerów rozliczyło się w biłgorajskiej skarbówce?
17 lipca 2024 Stary Lubliniec
Kierujący ciągnikiem poniesie konsekwencje
12 lipca 2024 Józefów
Wilki w józefowskich lasach
19 lipca 2024 Tarnowola
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej [AKTUALIZACJA]
W piątkowe popołudnie na drodze wojewódzkiej nr 853 miedzy Aleksandrowem a Józefowem doszło do zderzenia dwóch osobówek. Na miejscu interweniowały służby ratunkowe. Podczas prowadzonych działań droga była zablokowana.
w czwartek, godzina 09:33 Rokitów
Kombajn wciągnął rękę rolnikowi. Interweniował LPR
w czwartek, godzina 15:47 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
13 lipca 2024 Józefów
Nowa siedziba nadleśnictwa coraz bliżej
Leśnicy z Józefowa doczekają się nowej siedziby. W ostatnich dniach czerwca ogłoszono przetarg na budowę budynku administracyjnego Nadleśnictwa Józefów wraz z towarzyszącą infrastrukturą.
w środę, godzina 08:38 Tereszpol
Zbliża się termin zbiórki odpadów wielkogabarytowych
w piątek, godzina 09:19 Biłgoraj
W Biłgoraju rośnie hala sportowa
14 lipca 2024 Region
Przedstawiciele powiatu na odsłonięciu pomnika w Domostawie
W niedzielę 14 lipca w Domostawie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatu biłgorajskiego, m.in. prezydium Rady Powiatu.
w czwartek, godzina 11:41 Biłgoraj
Tak z lotu ptaka wygląda budowa nowej atrakcji
w niedzielę, godzina 14:20 Biłgoraj
Dziesięć miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj
12 lipca 2024 Biłgoraj
Poseł Romanowski stracił immunitet
W piątek 12 lipca Sejm zdecydował o uchyleniu immunitetu posła Marcina Romanowskiego. Posłowie zgodzili się również by polityk trafił do tymczasowego aresztu.
20 lipca 2024 Wola Obszańska
Festyn na granicy województw
w czwartek, godzina 08:19 Lubelszczyzna
Ponad 258 mln złotych na drogi gminne i powiatowe w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika