REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Porada eksperta
2018.07.20 11:57 | aktualizacja: 2018.07.20 11:57

Jak być bardziej zielonym? Ekologia w domu

Troska o środowisko naturalne jest popularnym tematem medialnym. Niestety w wielu przypadkach pozostaje jedynie hasłem i rozwiązania, które miały zapewnić mniejszy wpływ na środowisko, działają odwrotnie. Tymczasem w prawie każdym domu jednorodzinnym można z powodzeniem zadbać o środowisko bez żadnych poważnych inwestycji.
Jak być bardziej zielonym? Ekologia w domu

Środowiskowa porażka

Wyprodukowanie samych tylko baterii dla Tesli gorzej wpływa na środowisko niż eksploatowanie przez dwadzieścia lat starego Diesla. Wyprodukowanie litra wody w butelce z cienkiego plastiku wymaga zużycia dodatkowych dwóch litrów wody. Wymiana żarówek na LED-y pozornie się opłaca, ale nie wiadomo, co zrobić, kiedy coraz większe ilości diod będą trafiały na składowiska odpadów. Problemów jest znacznie więcej - łatwo bowiem przedstawić nowy pomysł w reklamie, a dużo trudniej sprawić, żeby w praktyce działał.

Ekologia w domu

Gospodarstwa domowe wpływają na środowisko w niewyobrażalnym stopniu: produkują olbrzymie ilości odpadów, zużywają spore ilości wody, prądu czy gazu, często są bez realnego uzasadnienia remontowane, a materiały budowlane bywają dla przyrody szczególnie groźne. W wielu domach jednak problem ekologii wraca przynajmniej każdej zimy, razem z rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Dym wpływa na wszystko

Nie jest prawdą, że samochody bardziej szkodzą środowisku niż piece. To piece są groźniejsze, ale nie przez samą swoją konstrukcję, tylko przez to, że do niedawna nasady kominowe nie mogły regulować płynnie prędkości odprowadzania spalin zależnie od warunków na zewnątrz. Dziś, jak piszą eksperci firmy na stronie http://www.polmar.net.pl/, odpowiednie rozwiązanie już istnieje.

Dlaczego warto skupiać się na regulacji ciągu kominowego? Dlatego, że piec, nawet najlepszy, nie pracuje w pełni niezależnie - to od warunków zewnętrznych zależy szybkość odprowadzania spalin, czyli również to, jak szybko będzie postępowało spalanie paliwa i to, jak ciepły będzie dym. Pierwszy problem nie wymaga tłumaczenia: duże spalanie, to duża ilość szkodliwych gazów i pyłów (tych nie ma tylko w kotłach gazowych i olejowych). Temperatura jednak zwykle wymaga pewnego komentarza. Otóż przy wyższej temperaturze spalin związki w nich zawarte są bardziej reaktywne, czyli mogą szybciej wyrządzić szkody w środowisku.

Zupełnie na marginesie warto też zaznaczyć, że stosowanie odpowiedniej nasady kominowej pozwala na zmniejszenie spalania i co za tym idzie, również wpływa na wielkość wydobycia. Oczywiście - w skali globalnej zapotrzebowanie pojedynczego domu w stosunku do światowego wydobycia paliw jest niezauważalne, ale problem nie dotyczy przecież jednego domu. O ile zaś na skalę przemysłową już od dawna stosuje się rozwiązania ograniczające zapotrzebowanie na paliwo, o tyle do niedawna w piecach węglowych w ogóle prawie się na tym nie skupiano. W skali globalnej więc tutaj naprawdę jest nad czym pracować.

Red.
Red. dodany 20 lipca 2018
 
Odsłon: 2539

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
6 maja 2024 Biłgoraj
Jest nowy Zarząd Powiatu
W poniedziałek 6 maja poznaliśmy nazwisko gospodarza powiatu biłgorajskiego. Podczas pierwszej w tej kadencji sesji radni wybrali również zastępcę starosty oraz członków zarządu.
5 maja 2024 Tereszpol
Zatwierdzono cenę za wywóz i utylizację osadów z przydomowych oczyszczalni
dzisiaj, 10:02 Tarnogród
2 stanowiska dyrektorskie do obsadzenia
6 maja 2024 Biłgoraj
Poznaliśmy przewodniczącego Rady Miasta Biłgoraja
Do Rady Miasta Biłgoraj wybrano 21 radnych, reprezentujących trzy komitety wyborcze. Podczas inauguracyjnej sesji Rady Miasta, która odbyła się w poniedziałek 6 maja, wybrano prezydium rady, czyli przewodniczącego i jego zastępców.
dzisiaj, 08:52 Powiat
Niebezpieczna pogoda w powiecie
11 maja 2024 Biłgoraj
Zarząd Powiatu podzielił się władzą
5 maja 2024 Sokołówka
Potrójny jubileusz jednostek OSP
W niedzielę 5 maja w Sokołówce odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 100-lecia jednostek OSP Radzięcin, Sokołówka i Wola Radzięcka, połączone z obchodami Gminnego Dnia Strażaka. W święcie uczestniczyli druhowie strażacy z całej gminy Frampol, mieszkańcy oraz liczni zaproszeni goście.
dzisiaj, 10:05 Kraj
Ostatni dzwonek na rozliczenie składki zdrowotnej
w czwartek, godzina 15:47 Biłgoraj
Jest program Dni Biłgoraja
8 maja 2024 Biłgoraj
Oficjalne otwarcie nowego basenu
Za kilka godzin, dokładnie od godz. 16.00, będzie można korzystać z nowej części basenu w Biłgoraju. Uroczyste otwarcie obiektu, z udziałem władz samorządowych, zorganizowano w środę 8 maja.
w sobotę, godzina 11:25 Biłgoraj
Mieszkanka powiatu biłgorajskiego poszkodowana w wypadku karetki
dzisiaj, 08:27 Karate
Karatecy na podium
6 maja 2024 Księżpol
Większość radnych nie przyszła na inauguracyjną sesję
W poniedziałek 6 maja miała się odbyć inauguracyjna sesja Rady Gminy Księżpol. Do posiedzenia jednak nie doszło. Na sesji nie pojawiła się większość radnych. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w Polsce.
w czwartek, godzina 13:57 Gmina Biłgoraj
Edyta Sarzyńska zastępcą wójta gminy Biłgoraj
w sobotę, godzina 18:57 Biłgoraj
Biłgorajska odsłona Nocy Muzeów [NOWE ZDJĘCIA]
6 maja 2024 Biłgoraj
Wybrano prezydium Rady Powiatu
W poniedziałkowe przedpołudnie 6 maja odbyła się pierwsza w tej kadencji sesja Rady Powiatu w Biłgoraju. W programie obrad znalazł się wybór prezydium rady, czyli przewodniczącego oraz dwóch zastępców.
w piątek, godzina 16:33 Biłgoraj
Zlot food trucków w Biłgoraju
w czwartek, godzina 11:15 Biłgoraj
Mieszkanka Biłgoraja otrzymuje najniższą emeryturę w kraju
w sobotę, godzina 09:16 Goraj
Nowy sekretarz wybrany
Zakończono procedurę wyboru kandydata na stanowisko sekretarza gminy Goraj. Kto obejmie to jedno z najważniejszych stanowisk w Urzędzie Miejskim w Goraju?
w piątek, godzina 09:35 Majdan Stary
Pożar stolarni. 38 strażaków w akcji
10 maja 2024 Potok Górny
Sensacyjne znalezisko z połowy 3 tysiąclecia przed naszą erą
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika