Przede wszystkim należy obserwować rynek i poziom kursowy. Są wydarzenia, które bardzo mocno wpływają na wysokość kursu walutowego. Wystarczy choćby przypomnieć sobie Czarny Czwartek z 2015 r. i decyzję Szwajcarskiego Banku Centralnego o zaprzestaniu utrzymywania sztucznego kursu franka do euro. Wtedy to cena za CHF wzrosła z 3,6 zł do ponad 5 zł w zaledwie kilka godzin. Jakie wydarzenia mogą mieć znaczenie dla zmiany kursu euro? Warto zwrócić uwagę na:
Jak podkreślają analitycy, nigdy nie można powiedzieć, czy to jest ten moment i euro już na przykład nie pójdzie w górę.
- Ciężko odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to już jest ten odpowiedni moment na kupno bądź sprzedaż danej waluty. Co można zrobić, to bacznie przyglądać się komunikatom wysyłanym w świat, trzymać rękę na pulsie i starać się reagować na bieżące wydarzenia - radzi analityk Mateusz Wielewicki z największej społecznościowej platformy wymiany walut Walutomat.pl.
Warto obserwować też wykresy walutowe w danym czasie, które ukazują w jakim trendzie znajduje się obecnie waluta. Gdzie je znajdziemy? Na stronach gospodarczych serwisów informacyjnych oraz w komentarzach walutowych, na przykład w kantorach internetowych. Komentarze walutowe są bardzo istotnym źródłem wiedzy. Analitycy informują w nich o wydarzeniach, które mogą wpłynąć na wysokość kursów walut oraz przedstawiają najważniejsze wydarzenia gospodarcze. Gdzie ich szukać? Podobnie jak wykresów walutowych - w serwisach ekonomicznych i gospodarczych oraz na stronach kantorów internetowych np. na Walutomat.pl.
Dogodny moment zakupu euro wymaga więc cierpliwości i obserwacji rynku walutowego. Ważne jest także, by nie przepłacić przy zakupie waluty, kupując ją w drogich, stacjonarnych placówkach. Kursy euro mogą być nawet do 8% niższe w internetowych platformach wymiany walut.