W dniu 20 września 2010r. zakończona została realizacja projektu pn.: "Kontynuacja budowy sieci kanalizacji sanitarnej w Biłgoraju", współfinansowanego z budżetu Unii Europejskiej ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007 - 2013. Beneficjentem projektu jest Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o.
Spotkanie, jakie z tej okazjo odbyło się w środowe popołudnie 3 listopada, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Biłgoraju, zgromadziło zarówno władze miasta zaangażowane w ten projekt, jak również przedstawicieli instytucji bez których to zadanie nie mogłoby być wykonane. Burmistrz Janusz Rosłan powitał m.in. Wojewodę Lubelskiego Genowefę Tokarską, wójta gminy Biłgoraj Wiesława Różyńskiego, Kierownika Delegatury Zamojskiej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie Małgorzatę Skwarek, wiceprezesów WFOŚiGW w Lublinie Andrzeja Gajaka i Jerzego Kulińskiego. Obecni na spotkaniu był również dyrektor Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowego "Inżbud" w Janowie Lubelskim Marek Winiarczyk oraz kierownik budowy Paweł Łukasiewicz.
Celem strategicznym projektu było uporządkowanie gospodarki ściekowej w aglomeracji Biłgoraj zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, dla zapewnienia stopniowego wypełniania krajowych i unijnych regulacji oraz strategii w zakresie oczyszczania ścieków komunalnych i ochrony wód przed zanieczyszczeniami. - Skuteczny i efektywny system zbierania i oczyszczania ścieków przyczyni się do poprawy i ochrony stanu czystości wód podziemnych i powierzchniowych regionu - mówił podczas spotkania prezes zarządu PGK Andrzej Furmanek.
- Przy każdej okazji podkreślam, że ziemia biłgorajska jest bardzo przyjazna środowisku, wiem to dobrze, ponieważ często gościmy tu na kontrolach. Prezes powiedział, że ta inwestycja to komfort życia mieszkańców ale muszę dodać, że to także komfort dla środowiska - stwierdziła Małgorzata Skwarek, k ierownik Delegatury Zamojskiej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie.
Inwestycja będąca kontynuacją przedsięwzięć podejmowanych w latach ubiegłych, mających na celu wyposażenie miasta w infrastrukturę wodno - ściekową, polegała na budowie łącznie 12,9 km sieci kanalizacji sanitarnej. Działania obejmowały cztery obszary naszego miasta: - ul. Zamojską i Przemysłową, - ul. Asnyka, Staffa, Andersena, Fredry, Gałczyńskiego, Polnej, - ul. Motorowej i Spokojnej oraz ul. Nowakowskiego.
Projekt, którego wartość wyniosła 7mln zł., został dofinansowany ze środków Funduszu Spójności w wysokości 3,3 mln zł. 1,8 mln pochodziło natomiast z pożyczki udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. - Bardzo się cieszę i serdecznie gratuluję zarówno wójtowi jak i burmistrzowi, że potraficie rozmawiać i współpracować. Na przyszłość życzę dalszego rozwoju - podsumowała Wojewoda Lubelski Genowefa Tokarska.
~ ja | 0
96 procent ! Imponujący wynik. A przypadkie
|