Każdy, kto prowadzi biznes opierający się na codziennym transporcie ładunków na określonym obszarze, na pewno świetnie zdaje sobie sprawę, jak niezbędne dla funkcjonowania przedsiębiorstwa są wózki widłowe elektryczne. Dzięki tym niepozornym pojazdom przewożenie ciężarów o różnej wielkości i masie jest niemal bezproblemowe, a co za tym idzie - praca przebiega sprawnie oraz z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa. Jeśli jeszcze się wahasz, czy wózki widłowe są na pewno tym, czego potrzebujesz dla podniesienia wydajności swojego zakładu, mamy nadzieję, że poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości!
Aby odpowiedzieć na pytanie dotyczące zastosowania tego rodzaju sprzętu, warto się wcześniej zastanowić, czym właściwie są wózki widłowe elektryczne. Najogólniej mówiąc, są to widlaki o napędzie elektrycznym, czyli zasilane za pomocą akumulatora. Z tego, wydawałoby się, banalnego faktu, wynikają dwie podstawowe kwestie, które w zasadzie decydują o specyfice wózka elektrycznego:
Opisane powyżej cechy wózków widłowych elektrycznych sprawiają, że tego rodzaju sprzęt znalazł w branży przemysłowej niszę, w której absolutnie nie ma sobie równych. Mowa mianowicie o transporcie wewnętrznym - czyli odbywającym się we wszelkiego rodzaju pomieszczeniach zamkniętych, takich jak magazyny, hale, centra logistyczne, dystrybucyjne czy nawet hipermarkety. Wózki widłowe elektryczne służą tam do transportu poziomego rozmaitej wielkości ładunków na różne odległości, ich załadunku i rozładunku, obsługi linii produkcyjnej czy kompletacji zamówień, a także, w pewnym zakresie - do transportu pionowego, czyli podnoszenia ładunków. Wszystkie te zadania są codziennymi elementami cyklu pracy w wielu zakładach, których działanie polega na zarządzaniu produktami i ich obrotem. Z tego powodu wózki elektryczne są niezastąpionymi narzędziami pracy w takich branżach jak m.in. spożywcza, farmaceutyczna czy logistyczna.
Po przekazaniu najważniejszych informacji teoretycznych na temat wózków widłowych elektrycznych czas przejść do bardziej praktycznego aspektu - kwestii, na które należy zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu. Dla osoby, która wcześniej nie miała styczności z tego rodzaju sprzętem, może nie być oczywiste, jakie parametry pojazdu są wyznacznikami jego stanu technicznego. Zaliczyć do nich można:
Rozważając wszystkie powyższe aspekty, warto mieć na uwadze nasze indywidualne potrzeby - specyfikę zakładu pracy, rodzaj, wielkość i ciężar przewożonych na co dzień ładunków oraz uwarunkowania przestrzenne, np. długość i szerokość alejek, po których wózek będzie się poruszał.
Szeroki wybór wózków widłowych elektrycznych znajdziesz u takich dealerów jak Toyota (sprawdź tutaj) czy Cesab (sprawdź tutaj).
Wózki widłowe elektryczne to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie ma jednak powodów, by popadać w pesymizm - mimo swojej wysokiej ceny, wózki widłowe elektryczne to inwestycja, która z pewnością się opłaci. Dzięki nim praca jest szybsza i wydajniejsza, co w szerszej skali przekłada się na realne zyski dla przedsiębiorstwa.
Jeśli jednak w danym momencie nie stać Cię duży jednorazowy wydatek, jakim jest kupno nowego wózka, istnieje kilka opcji zastępczych. Jedną z nich jest zakup wózka używanego. Dla wielu osób sprzęt używany oznacza automatycznie gorszą jakość oraz szybką konieczności naprawy, jednak niewiele ma to wspólnego z tym, jak naprawę wygląda rynek używanych wózków widłowych. Kupując bowiem u sprawdzonego dealera, takiego jak Manitou (sprawdź tutaj) można mieć całkowitą pewność, że wybieramy sprzęt dobrej jakości, potwierdzonej gwarancją.
W tym artykule staraliśmy się przekazać podstawowe informacje na temat wózków widłowych elektrycznych - czym się charakteryzują oraz jakie jest ich główne zastosowanie. Mamy nadzieję, że ta wiedza pozwoli Ci na świadomy wybór sprzętu pasującego do profilu Twojego przedsiębiorstwa. Wózki widłowe elektryczne z pewnością sprawią, że będzie ono funkcjonowało znacznie sprawniej oraz będzie generowało większe zyski.