W niektórych szkołach publikowane są listy wymaganych przyborów szkolnych. Warto sprawdzić, czy placówka naszego dziecka nie przygotowała takiego zestawienia. Może być ono opublikowane na stronie internetowej szkoły, oficjalnym profilu społecznościowym czy po prostu na drzwiach placówki może być przyklejona karta ze spisem.
Oto, w co powinien zostać wyposażony pierwszoklasista rozpoczynający naukę:
Koszt wyprawki szkolnej (więcej na temat wydatków związanych z wyprawką szkolną znajdziesz tutaj >>) uzależniony jest głównie od tego, jakich firm akcesoria do szkoły zamierzamy kupić. Najwięcej funduszy należy przeznaczyć na zakup plecaka, stroju na wychowanie fizyczne oraz obuwia sportowego. Plecak można kupić droższy, tak aby posłużył dziecku nie tylko w tym roku, ale także w kolejnych klasach.
W ramach programu "Dobry Start" rodzice otrzymują 300 złotych wsparcia finansowego. Pieniądze te można przeznaczyć na zakup wyprawki dla dziecka. Wsparcie ma formę jednorazowej wypłaty i jest skierowane dla rodziców uczniów - od pierwszej klasy szkoły podstawowej do 20-latków, którzy nadal się uczą. W przypadku osób niepełnosprawnych dofinansowanie rozszerzone jest na 23-latków, którzy nadal się uczą. "Dobry Start" wypłacany jest na każde dziecko w rodzinie i nie jest uzależnione od kryterium dochodowego.
Niektóre firmy także oferują dofinansowanie wyprawki. Warto sprawdzić, czy nasz zakład pracy nie oferuje takiego wsparcia finansowego - wystarczy zapytać w dziale kadr.
W tym roku część uczniów może liczyć na nowe darmowe podręczniki. Ze względu na wprowadzenie nowej podstawy programowej dzieci uczące się w pierwszej, czwartej i siódmej klasie, otrzymają nowe podręczniki szkolne. Pozostali uczniowie będą mogli skorzystać z podręczników, z których uczyły się starsze roczniki.
Jeżeli brakuje nam pieniędzy na wyprawkę szkolną dla dziecka możemy zdecydować się na pożyczkę. Interesującym rozwiązaniem jest to oferowane przez firmę Dziesiątka Finanse. Nie musimy nawet iść do ich placówki, wystarczy, że zadzwonimy na numer 669 555 111, a ich przedstawiciel dostarczy pieniądze prosto do naszego domu. Wówczas np. zakup wyprawki szkolnej można rozłożyć na raty, które nie będą stanowiły większego obciążenia dla domowego budżetu.