REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2019.11.18 23:04 | aktualizacja: 2019.11.18 23:03

Aktuariusz potrzebny od zaraz

Wielu księgowych przed końcem roku stawia sobie pytanie czy czasem nie powinni utworzyć rezerw na świadczenia pracownicze. Wówczas zaczynają szukać metod.
Aktuariusz potrzebny od zaraz

Policzę w Excelu

W pierwszym odruchu można ulec pokusie, że wystarczy "wrzucić" dane o pracownikach do jakiegoś gotowego Excela i dostać wynik. W końcu poczciwy "wujek Google" na pewno coś podpowie. Musi się tam znaleźć jakiś szybki aktuariusz.

Łatwo nie będzie

Wbrew obiegowym opiniom - tak się nie uzyska prawidłowego wyniku. Należy pamiętać, że aktuariusze to osoby, a nie pliki. Dla niewtajemniczonych: aktuariusz to właśnie ekspert od wyceny rezerw i nie tylko od tego! Więcej o aktuariuszu możesz przeczytać tutaj.

Wyznaczanie rezerw na świadczenia pracownicze na pewno nie jest zadaniem trywialnym. Zgodnie ze standardami (KSR 6, MSR 19) wymaga uwzględnienia wielu specjalistycznych założeń. Do najważniejszych należą te z dwóch obszarów, które ogólnie można nazwać społeczno-gospodarczym oraz o charakterze demograficznym.

2 główne obszary założeń do wyceny rezerw

Społeczno-gospodarcze

Trudno zaprzeczyć temu, że sytuacja społeczno-gospodarcza jest zmienna - nawet w okresach postrzeganych jako stabilne. Jest tak zwłaszcza gdy myślimy o długiej perspektywie czasu. Na przykład w przypadku młodego pracownika wypłaty nagród jubileuszowych mogą być dla niego zaplanowane na kolejne rocznice od rozpoczęcia pracy - za 5 lat, za 15 lat oraz za 25 lat. Pojawiają się pytania. Jak zmieni się jego wynagrodzenie? Jaką stopę dyskonta wykorzystać do ustalania wartości obecnej przyszłych przepływów pieniężnych?

Demograficzne

Aktualni pracownicy mogą w przyszłości "wyjść" z firmy, a więc rezerwa na świadczenia musi uwzględniać prawdopodobieństwo takiego zdarzenia. Odejścia mogą następować z różnych powodów. Może to być związane ze zwykłą rotacją pracowniczą (zmiana miejsca pracy) czy wypadkiem powodującym niezdolność do pracy. Może także wynikać ze śmierci pracownika.

Z tych powodów model wyceny rezerw musi uwzględnia

m.in. prawdopodobieństwo śmierci (publikowane rokrocznie przez GUS w tzw. tablicach trwania życia). Model powinien też dobrze odzwierciedlać ryzyko inwalidztwa. Ponadto niezbędne jest modelowanie rotacji pracowniczej.

Okazuje się, że w powyższych założeniach można po prostu utonąć. Ale nie z firmą aktuarialną!

Dodatkowe ujawnienia potrzebne do bilansu

Wyznaczenie kwoty rezerw to nie wszystko. Dla celów księgowości i zarządczych konieczne lub użyteczne mogą być także dodatkowe ujawnienia takie jak: analiza wrażliwości rezerw na pewne wskaźniki, prognoza wysokości rezerw, rozbicie rezerw na działy. To już na ogół zupełnie przerasta możliwości wielu "rezerwowych" śmiałków.

Jak to ominąć? Aktuariusze!

Nie pozostaje nic innego jak poszukać fachowca i przekazać mu obowiązek wykonania wyceny. Zresztą polskie i międzynarodowe standardy wprost wskazują, że przy wyznaczaniu rezerw na świadczenia pracownicze należy skorzystać z pomocy aktuariusza.

Firmy aktuarialne są dobrze widoczne w sieci, choć ich rynek jest raczej wąski. Jednym z takich biur jest halley.pl.

Firma aktuarialna - korzyści ze współpracy

Przede wszystkim dział księgowy pozbędzie się obowiązku wyznaczenia rezerwy. Co więcej? Będzie też miał "podkładkę" w postaci raportu aktuarialnego opatrzonego podpisem aktuariusza oraz wsparcie przed audytorem podczas ewentualnej kontroli.

Jedynie aktuariusz dokona rzetelnej wyceny w oparciu o bieżące standardy. Pracy tej nie zastąpi żaden znaleziony w sieci plik Excel. Tak samo jak profesjonalnej usługi medycznej, notarialnej czy hydraulicznej nie zastąpi filmik z YouTube - nawet ten z milionową popularnością.

Red.
Red. dodany 18 listopada 2019
 
Odsłon: 3835

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
9 lutego 2024 Tarnogród
Rolnicy protestują w Tarnogrodzie. Trasa wojewódzka zablokowana [NOWE ZDJĘCIA]
Zgodnie z zapowiedziami, w piątkowe przedpołudnie 9 lutego rozpoczął się ogólnopolski strajk rolników, który ma potrwać aż do marca. Odbywa się on też na terenie powiatu biłgorajskiego. Rolnicy już blokują drogę wojewódzką w Tarnogrodzie.
we wtorek, godzina 11:46 Region
Utrudnienia na DK nr 74. Trwa strajk rolników
w sobotę, godzina 08:17 Józefów
Zmiana na stanowisku nadleśniczego
10 lutego 2024 Biłgoraj
Bal ZSZiO na zakończenie sezonu studniówkowego [NOWE ZDJĘCIA]
Bal studniówkowy uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju odbył się w sobotę 10 lutego w Hotelu Janów w Borownicy. To ostatni z balów maturalnych organizowanych w tym roku przez biłgorajskie szkoły.
we wtorek, godzina 13:52 Frampol
Rolnicy protestują. Utrudnienia na rondzie we Frampolu
w niedzielę, godzina 12:16 Gmina Turobin
11 chętnych na przebudowę dawnej drogi wojewódzkiej
13 lutego 2024 Biłgoraj
Bal ósmych klas
Od belgijki uczniowie ostatnich klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju rozpoczęli swój bal ósmoklasisty. Wydarzenie odbyło się we wtorkowe popołudnie 13 lutego, w sali gimnastycznej.
we wtorek, godzina 08:24 Kick-boxing
Trzykrotny mistrz świata odwiedzi Biłgoraj
we wtorek, godzina 12:26 Biłgoraj
Monika Pawłowska wraca do Sejmu
w czwartek, godzina 09:51 Lubelszczyzna
Mrożone maliny i koncentrat pomidorowy z Ukrainy zatrzymane na granicy
Maliny nafaszerowane plastikiem i koncentrat pomidorowy o obniżonej kwasowości - te produkty nie dotrą do polskich konsumentów. Transport został zatrzymany na granicy z Ukrainą. Jak zapewnia wojewoda lubelski kontrole na granicy pracują przez całą dobę i sprawdzają jakość każdej przesyłki wjeżdżającej do kraju.
w niedzielę, godzina 16:22 Lubelszczyzna
Lista utrudnień podczas wtorkowego protestu rolników
w piątek, godzina 11:58 Region
Utrudnienia na "krajówce". Trwają prace przygotowawcze
we wtorek, godzina 19:32 Lipiny Dolne
Mieszkaniec powiatu skończył 100 lat
We wtorek 20 lutego wyjątkowy jubileusz świętował mieszkaniec Lipin Dolnych, Pan Jan Matuszak. Tego dnia w kierunku dostojnego Jubilata płynęły liczne życzenia i gratulacje.
we wtorek, godzina 14:53 Księżpol
Księżpol jako jedyny w powiecie z dofinansowaniem na edukację
12 lutego 2024 Hedwiżyn
Jechał 127 km/h przez Hedwiżyn. Słono zapłaci
w sobotę, godzina 17:57 Biłgoraj
Koncert "Ady" przyciągnął tłumy [NOWE ZDJĘCIA]
W Biłgorajskim Centrum Kultury odbył się coroczny koncert "Taniec i poezja", w wykonaniu Grup Tańca Współczesnego "Ada", działających w Młodzieżowym Domu Kultury. Wydarzenie, które odbyło się 17 lutego, zgromadziło miłośników tańca i sztuki.
w piątek, godzina 20:01 Biłgoraj
Przemysław Czarnek udzielił poparcia kandydatowi na burmistrza
13 lutego 2024 Biłgoraj
Zderzenie pojazdów na skrzyżowaniu. Trzy osoby trafiły do szpitala [AKTUALIZACJA]
8 lutego 2024 Powiat
Jutro blokada dróg. W jakich godzinach można spodziewać się utrudnień?
W piątek 9 lutego rozpoczyna się strajk generalny rolników, w którym udział wezmą także rolnicy z powiatu biłgorajskiego. W dwóch miejscach, na trasie wojewódzkiej nr 835 będą blokować przejazd. Kierowcy powinni uzbroić się w cierpliwość.
we wtorek, godzina 10:37 Biłgoraj
Zapisz tę datę. Takiego wydarzenia nie można przegapić
w poniedziałek, godzina 16:36 Tarnogród
Ulotki ws. dofinansowań w powiecie. Władze ostrzegają
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika