REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ Przygotujmy portfele bo…
2011.01.19 00:47

Zapłacimy więcej za wodę

O zmianach w cenach ścieków odbieranych na terenie miasta Gazeta Biłgorajska informowała w ubiegłym tygodniu. Niestety to nie jedyne podwyżki, jakie czekają mieszkańców Biłgoraja w najbliższym, dopiero co rozpoczętym roku. Od stycznia zapłacimy także więcej za wodę.
Zapłacimy więcej za wodę

Ostatnia podwyżka miała miejsce w ubiegłym roku. Wtedy też zaczęły obowiązywać nowe taryfy opłat za wodę i ścieki. Podobnie jest także w roku bieżącym, z tym, że dodatkowo cena wody kształtowana jest również przez stawkę podatku VAT, która od 1 stycznia wzrosła o 1 punkt procentowy. - Stanowienie taryf odbywa się na podstawie przepisów ustawy z dn. 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej na 70 dni przed wejściem w życie nowych taryf, przedkłada burmistrzowi wniosek taryfowy, wtedy organ wykonawczy gminy weryfikuje koszty uwzględnione w kalkulacji, jeżeli nie ma we wniosku niezgodności, przedkłada Radzie Miasta projekt odpowiedniej uchwały. Jeżeli Rada w ciągu 45 dni nie podejmie uchwały zatwierdzającej nowe taryfy i tak wchodzą one w życie - wyjaśnia mechanizm wprowadzania nowych taryf prezes zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Andrzej Furmanek. W Biłgoraju nowy rok taryfowy rozpoczął się 1 stycznia, a nowe stawki za wodę obowiązują bez podejmowania uchwały przez Radę Miasta. Na cenę wody wpłynął również wzrost podatku VAT o 1 proc. Ostatecznie więc przez najbliższe 12 miesięcy mieszkańcy miasta zapłacą 2,80 zł brutto za każdy metr sześcienny wody, czyli o 5 gr więcej niż w roku ubiegłym.

Przypomnijmy, że wzrost cen dotyczy również odbioru ścieków. Pomimo przyjętej przez Radę Miasta Biłgoraj uchwały ustalającej wysokość dopłat, mieszkańcy będą musieli głębiej sięgnąć do swoich portfeli, ponieważ za odbiór 1m3 ścieków zapłacą 4,98 zł. Tylko z powodu podwyżki podatku VAT, łącznie za wodę i ścieki zapłacimy o 10 gr więcej za 1m3, niż w poprzednim roku.

W Biłgoraju stawka 4,98 zł za 1m3 jest dość wysoka. Dla porównania za taką samą ilość wody mieszkańcy Gminy Biłgoraj muszą zapłacić 2,33 zł, Gminy Frampol 2,40. Zamościanie płacą natomiast 2,10 zł, ale już w Świdniku cena ta wzrasta do 2,98 zł, a w Hrubieszowie do 3,12 zł. Rekordowa cena wody w kilku miejscowościach Polski wynosi 7,70 zł. - W różnych miastach ceny te, różnie się kształtują. Wynika to m.in. z przyjętej formy własności majątku, z zastosowanej technologii, stopnia zaawansowania inwestycji, a tym samym spełniania coraz wyższych wymagań w zakresie ochrony środowiska, ale bez znaczenie jest liczba mieszkańców gminy - tłumaczy prezes Furmanek. Niestety od wielu lat tendencja jest jedynie rosnąca. Średnia cena za 1m3 wody dla gospodarstw domowych w 2010 r. na terenie kraju wyniosła 3,35 zł, a średnia cena ścieków 4,64 zł. Ceny te stanowiły w porównaniu z 2009 r. wzrost o 14 proc.

Oczywiście, przy regularnych podwyżkach, mamy prawo narzekać na ceny wody, należy jednak docenić fakt, że w Biłgoraju spełnia ona najwyższe normy jakości. - Wszyscy mieszkańcy miasta mają dostęp do bezpiecznej, dobrej jakości wody, spełniającej wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia, a miejski system wodociągowy spełnia unijne normy, naszą wodę można wręcz pić prostu z kranu - podsumowuje prezes PGK.

Jt
Jt dodany 19 stycznia 2011
 
Odsłon: 10541

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (3)

~ FANTOMAS
Oceniano 1 raz  +1
Ciekawy jestem gdzie się podziewa ten filozof, co to mnie pouczał(wpisami "FANTOMAS NIE PRZESADZAJ") iż PGK ma najniższe ceny, a ja tylko czepiam się i obrażam "szlachtę" z Łąkowej !!!
~ Z Bloku
Oceniano 2 razy  +2
A kto z Radnych w bloku mieszka? To przecież ich nie interesuje! Straż Miejska w tym temacie nic nie robi! Żenada. A TY człowieku płać!
niunia11
Oceniano 3 razy  +3
Jak woda w gore to i scieki i tak zwane czyszczenie kontynerow a kto sprawdza kto i co wynosi na smieci a ja znam kilkanascie przypadkow ze ludzie mieszklajacy w domach pobliskich blokow dopuszczaja sie wynoszenia smieci do kontynerow blokowych i to jest nagminne !!! czy to ktos sprawdzil,spytal miszekancow co o tym mysla czy ,widzieli ja sam bym poszedl tylko nie wiem gdzie.Te prowizorki co wystawiaja prywaciarze to jest jedna bujda jeden pojemnik na tydzien i w to nie wierze widziala jak wynosza smieci i NA NICH BATA NIE MA !!! a dlaczego ja place za to!!!!!!!!!!!!!!!
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
21 września 2023 Biłgoraj
Niszczenie i zasłanianie plakatów wyborczych. Wszystkie chwyty dozwolone?
Wybory parlamentarne odbędą się dokładnie za 23 dni. To ostatni chwile na przekonanie do siebie wyborców. A kandydaci robią to na różne sposoby. Niestety dochodzi też do sytuacji, które wykraczają poza dobre obyczaje, ale i przepisy prawa. Sami kandydaci informują o przypadkach niszczenia, czy zasłaniania plakatów wyborczych.
dzisiaj, 11:16 Biłgoraj
Oszukany przy zakupie pelletu
14 września 2023 Biłgoraj
"Wydrapał" 200 tys. zł
w piątek, godzina 22:40 Biłgoraj
To już 35 lat. Rozpoczęły się tegoroczne SzPŚiPA
W piątek 22 września ruszyły kolejne, 35. już Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorska. Sala widowiskowa Biłgorajskiego Centrum Kultury wypełniona była po brzegi. Na kolejny koncert zapraszamy już jutro.
dzisiaj, 09:03 Powiat
Powstaną chodniki, ciągi piesze i ścieżki rowerowe
we wtorek, godzina 11:57 Biłgoraj
Areszt dla 21-latka za posiadanie znacznych ilości narkotyków
dzisiaj, 11:12 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
W najbliższych dniach na mieszkańców powiatu biłgorajskiego czeka wiele wydarzeń. Od konferencji poświęconej wsparciu dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym, przez piknik historyczny w Brodziakach, po mobilne koncerty Orkiestry Dętej z Goraja wraz uczniami. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami.
w środę, godzina 14:29 Biłgoraj
Obraz Knappa zawisł na ścianie Urzędu Miasta
w środę, godzina 16:03 Biłgoraj
W muzeum można oglądać wystawę poświęconą słynnemu artyście z Biłgoraja
w środę, godzina 08:17 Region
Ta droga po przebudowie odciąży DW nr 835
We wtorek 26 września podpisano umowę na przebudowę drogi krajowej nr 74 na odcinku między Gorajcem a Szczebrzeszynem. Remont blisko 9 km drogi pochłonie 119 mln zł. Przebudowa tego odcinka, wraz z planowaną budową obwodnicy Gorajca, pozwoli odciążyć drogę wojewódzką nr 835 na odcinku między Frampolem a Biłgorajem.
dzisiaj, 08:16 Dereźnia Solska
Remiza zamieniła się w salę teatralną
w poniedziałek, godzina 12:13 Biłgoraj
Konkurs na dyrektora OIK rozstrzygnięty
dzisiaj, 10:04 Biłgoraj
Są wyniki naboru wniosków w ramach programu "Inwestycje w oświacie". Kto i ile dostał?
Ministerstwo Edukacji Narodowej właśnie ogłosiło wyniki naboru wniosków w ramach programu "Inwestycje w oświacie". Dotacje zostaną udzielone na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji związanych z: budową obiektu, dostosowaniem obiektu lub zakupem wyposażenia. Pieniądze trafią też do Biłgoraja.
we wtorek, godzina 11:58 Biłgoraj
Będą utrudnienia na ulicach Biłgoraja
w sobotę, godzina 17:20 Dereźnia
Kartoflaki u Dereźnianek
w środę, godzina 15:23 Biłgoraj
Pilne! Sanepid przekazał informacje o jakości wody
Sanepid wydał komunikat dotyczący przydatności wody do spożycia pochodzącej z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Okrągłe - Korczów (gmina Biłgoraj). Wykryto w niej bakterie z grupy coli.
w środę, godzina 07:54 Biłgoraj
1,3 mln zł na przebudowę zabytkowego mostu w Biłgoraju
we wtorek, godzina 08:08 Biłgoraj
Wiemy, kto będzie liczyć głosy
w piątek, godzina 14:29 Biłgoraj
Poszukiwania 31-latka zakończone
Komenda Powiatowa Policji w Biłgoraju prowadziła poszukiwania zaginionego mieszkańca Biłgoraja. Osoby mogące posiadać informacje na temat miejsca pobytu mężczyzny proszone są o powiadomienie Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju osobiście lub pod numerem telefonu 47 815 20 10. Informacje można przekazać dzwoniąc na numer alarmowy 997/112 lub kontaktując się z najbliższą jednostką policji, także anonimowo.
w niedzielę, godzina 10:23 Biłgoraj
W rezerwacie Obary powstanie punkt widokowy?
we wtorek, godzina 09:04 Biłgoraj
Uwaga mieszkańcy bloków! To próba oszustwa
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika