REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2021.12.29 08:39 | aktualizacja: 2021.12.29 08:42

BPEC podniosło ceny o ponad 50%

Mieszkańcy Biłgoraja, mieszkający w budynkach zasilanych z kotłowni gazowych BPEC, już w najbliższym czasie zapłacą znacznie więcej za ogrzewanie. Przedsiębiorstwo wystąpiło o zgodę na podwyżki rzędu 56%. Urząd Regulacji Energetyki nowe stawki zatwierdził.
BPEC podniosło ceny o ponad 50%

Od stycznia podwyżki cen będą dotyczyć wszystkich.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w drugiej połowie grudnia zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż energii czterech tzw. sprzedawców z urzędu, ale także dla pięciu największych spółek dystrybucyjnych. Zmiana cen dotyczyć będzie jednak wszystkich sprzedawców prądu.

Stawki wzrosną średnio o 37%, jednak wg statystyk URE łączny wzrost kosztów powinien oscylować w okolicach 24% (realnie zapłacimy kilkadziesiąt zł więcej). W pierwszym kwartale przyszłego roku podwyżki będą mniej dotkliwe ze względu na wprowadzenie rekompensat w ramach tarczy antyinflacyjnej.

Jeszcze większe podwyżki będą w przypadku cen gazu. Po zatwierdzeniu przez URE stawka za paliwo gazowe wzrośnie o ok. 83%, stawki netto dla gospodarstw domowych wzrosną o 53%.

W Biłgoraju będzie podobnie, sporo więcej zapłacą mieszkańcy miasta z budynków zasilanych z kotłowni gazowych Biłgorajskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Jeszcze pod koniec listopada BPEC wystąpiło do URE o zatwierdzenie nowej taryfy dla ciepła (wcześniejsza obowiązywała ta z 1 sierpnia 2021 i miała być przez rok).

- W okresie stosowania taryfy nastąpił wzrost kosztów zakupu gazu ziemnego oraz cen energii elektrycznej, co ma istotny wpływ na zmianę warunków wykonywania działalności gospodarczej - uzasadniało Biłgorajskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

- Wzrost kosztów uzasadnionych ponoszonych przez przedsiębiorstwo sprawia, że zasadna jest zmiana cen i stawek opłat, a co za tym idzie zmiana zatwierdzonej taryfy dla ciepła. Ocena wniosku pozwoliła na uwzględnienie żądania. Za zmianą decyzji przemawia słuszny interes społeczny, wyrażający się w konieczności dostosowania sposobu prowadzenia koncesjonowanej działalności gospodarczej do zmieniających się warunków ekonomicznych - napisała Agnieszka Szypulska, dyrektor Wschodniego Oddziału Terenowego URE w Lublinie.

Większość odbiorców ciepła z BCEC stanowią mieszkańcy bloków administrowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Łada". Dla nich wzrost kosztów dostawy ciepła przez przedsiębiorstwo (z kotłowni gazowej) wyniesie średnio 43% od ostatniej zmiany cen zaliczkowych (wzrost o ok. 56% od ostatniej zmiany taryfy BPEC).

Jak informuje prezes SM "Łada" Aleksander Bełżek zarząd postanowił o wystosowaniu do URE petycji w tej sprawie.

- Składamy petycję w interesie publicznym członków spółdzielni i innych mieszkańców zasobów miasta, wnosząc o przeanalizowanie i zmianę treści decyzji zatwierdzającej zmianę taryfy dla ciepła w części dotyczącej stawek opłat dla źródeł ciepła dla kotłowni gazowych BPEC - napisał zarząd SM "Łada" i dodał: - Zauważamy niezgodność zatwierdzonej taryfy z chronionymi wartościami. Nie chcemy, by w XXI wieku kaloryfer kojarzył się mieszkańcom z dużym wydatkiem, w efekcie czego może stać się ponurym elementem ozdobnym mieszkania.

Podwyżka cen zaliczkowych w budynkach zasilanych z kotłowni gazowych z BPEC wyniesie 20,17%. Trzeba zauważyć, że po pierwszym kwartale kwoty mogą ulec zmianie, gdyż ma wzrosnąć (obniżona jedynie na trzy miesiące) stawka podatku VAT.

Ponadto wzrosły także stawki opłaty za ciepło w budynkach zasilanych z kotłowni węglowych BPEC, podwyżka stawek nastąpi po okresie obowiązywania obniżonego VATu.

red.
red. dodany 29 grudnia 2021
 
Odsłon: 8134

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (8)

Najwyżej oceniane komentarze
JKlemens
Oceniano 41 razy  +25
Dzięki PiS-lamistom mamy takie podwyżki. Dzięki ci Kaczorze, że o nas pamiętasz. Ja miałem wyrzuty sumienia, że tak mało płacę za ogrzewanie mieszkania. Teraz to ja będę się czuł dużo lepiej, szczególnie jak przyjdzie nowa faktura. Z tej radości to ja odkorkuję flaszkę i się napiję, oczywiście wzniosę toast za tych co rządzą. Alleluja i do przodu jak mówi oszust toruński. Alleluja....
Wszystkie komentarze
blondyn
Oceniano 2 razy  -2
A o tym, że to dzięki merkelowych układach z Putinem /NS2/ i że w tym czasie szefem jej partii oraz "wielkim oddanym"/a może POddanym/ był "krUl ojropy"czyli Tusk nie pamiętasz??? A może pamietasz czy cokolwiek zrobił przeciwko NS2, choć raz sprzeciwił się ukłądom Merkel z Putinem?????
blondyn
Oceniano 3 razy  +1
Grzegorzu przypominam ci, że dobro zawsze wraca ZŁO również i jeszcze jedno "nie życz nikomu tego co tobie niemiłe... A więc czekaj na sprawiedliwy odwet w br i latach następnych...
Drakkar
Oceniano 1 raz  -1
Grzegorz z Chetyna
Oceniano 19 razy  +9
Z okazji zbliżającego się Nowego Roku, życzę "Wielkiemu Kurduplowi" i jego świcie wszystkiego najgorszego. Nie muszę wymieniać za co, bo i tak wszyscy wiedzą. A jeśli nie wiedzą, to się dowiedzą płacąc za gaz i prąd... :(
Drakkar
Oceniano 7 razy  -5
LBLANIN
Oceniano 19 razy  +5
Jest to nic innego jak pokłosie fatalnej polityki 15, choć szczególnie 6 ostatnich lat. To był ten czas żeby przestawiać się na źródła odnawialne, zbudować kilka elektrowni jądrowych i mieć tani, niezależny od Putina i wolny od opłat od emisji środek ogrzewania i energii . O ile zwykli ludzie są mądrzy i na prawdę duża ilość domów ma solary i fotowoltaikę a najbogatsi inwestują miliardy w farmy wiatrowe na morzu i wielkie farmy foto, to ostatnie rządy przespały sprawę i budzą się gdy jest już za późno przy okazji zmieniając przepisy o fotowoltaice defacto sprawiając że stanie się nieopłacalna.
Drakkar
Oceniano 8 razy  -2
Naczelnikowi jego świcie i wyborcom marzy się PRL-bis.
Wdrażają już nawet narodowe rozwiązania na wypadek podwyżek.
Od 23.37

JKlemens
Oceniano 41 razy  +25
Dzięki PiS-lamistom mamy takie podwyżki. Dzięki ci Kaczorze, że o nas pamiętasz. Ja miałem wyrzuty sumienia, że tak mało płacę za ogrzewanie mieszkania. Teraz to ja będę się czuł dużo lepiej, szczególnie jak przyjdzie nowa faktura. Z tej radości to ja odkorkuję flaszkę i się napiję, oczywiście wzniosę toast za tych co rządzą. Alleluja i do przodu jak mówi oszust toruński. Alleluja....
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
21 września 2023 Biłgoraj
Niszczenie i zasłanianie plakatów wyborczych. Wszystkie chwyty dozwolone?
Wybory parlamentarne odbędą się dokładnie za 23 dni. To ostatni chwile na przekonanie do siebie wyborców. A kandydaci robią to na różne sposoby. Niestety dochodzi też do sytuacji, które wykraczają poza dobre obyczaje, ale i przepisy prawa. Sami kandydaci informują o przypadkach niszczenia, czy zasłaniania plakatów wyborczych.
w poniedziałek, godzina 17:08 Korchów Pierwszy
Pomóżmy sprowadzić ciało Marka do domu
dzisiaj, 07:49 Babice
OSP Babice ma nowy wóz
22 września 2023 Biłgoraj
To już 35 lat. Rozpoczęły się tegoroczne SzPŚiPA
W piątek 22 września ruszyły kolejne, 35. już Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorska. Sala widowiskowa Biłgorajskiego Centrum Kultury wypełniona była po brzegi. Na kolejny koncert zapraszamy już jutro.
dzisiaj, 07:40 Biłgoraj
Plener malarski w Nadrzeczu
w poniedziałek, godzina 08:45 Biłgoraj
Inwestycja za ponad 10 mln zł gotowa
w niedzielę, godzina 18:25 Brodziaki
Co się wydarzyło w Brodziakach? [NOWE ZDJĘCIA]
Rekonstrukcja historyczna, przedstawiająca wysiedlenie Brodziaków i rozbicie posterunku w Łukowej to tylko część atrakcji, które przygotowano dla uczestników tegorocznej edycji Pikniku Historycznego. Wydarzenie odbyło się w niedzielę 1 października w Brodziakach.
w niedzielę, godzina 08:29 Biłgoraj
Ruch w sprawie przebudowy trasy wojewódzkiej nr 858
w niedzielę, godzina 19:12 Gródki Pierwsze
W stawie znaleziono zwłoki mężczyzny
dzisiaj, 08:13 Tarnogród
Minister rolnictwa w Tarnogrodzie
- Musimy pójść w kierunku systemu holenderskiego. Tam rolnik ma udział w produkcji, przetwórstwie i handlu, ale najtrudniej zmienić mentalność - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas spotkania z rolnikami w Tarnogrodzie w województwie lubelskim.
w poniedziałek, godzina 15:23 Biłgoraj
Leśnicy rozdają sadzonki
dzisiaj, 08:11 Markowicze
Inwestycja w bezpieczeństwo pieszych
w piątek, godzina 10:46 Biłgoraj
Akcja w lasach
Nadleśnictwo Biłgoraj poinformowało, że na terenie całego kraju jest prowadzona akcja, mająca charakter kontrolno - prewencyjny. Będzie ona trwać do 3 października.
w niedzielę, godzina 14:10 Goraj
Muzyczna podróż ulicami Goraja i okolicznych miejscowości
w niedzielę, godzina 09:21 Biłgoraj
Wywiadówka w sukniach ślubnych
dzisiaj, 08:10 Biłgoraj
Trzy medale dla karateków z Biłgoraja
Pod koniec września w Hali Sportowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbył się II Open Traditional Karate - Do World Cup. Wzięli w nim udział karatecy z Biłgoraja.
w poniedziałek, godzina 08:20 Goraj
23 pary świętowały Złote Gody
w piątek, godzina 14:12 Biłgoraj
Wkrótce otwarcie pierwszej jadłodzielni w Biłgoraju
w niedzielę, godzina 14:06 Biłgoraj
Biegiem do Nadrzecza [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę 1 października Ośrodek Sportu i Rekreacji w Biłgoraju i LKS zaprosili na kolejną edycję imprezy biegowej, czyli XXXV Biegu Ulicznego 10. Po Ziemi Biłgorajskiej. W wydarzeniu znów wzięło udział kilkuset uczestników. Bieg główny odbył się na trasie Biłgoraj - Nadrzecze.
w piątek, godzina 12:18 Biłgoraj
Będzie kolejna inwestycja drogowa w Biłgoraju
22 września 2023 Biłgoraj
Poszukiwania 31-latka zakończone
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika