REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2021.12.29 08:39 | aktualizacja: 2021.12.29 08:42

BPEC podniosło ceny o ponad 50%

Mieszkańcy Biłgoraja, mieszkający w budynkach zasilanych z kotłowni gazowych BPEC, już w najbliższym czasie zapłacą znacznie więcej za ogrzewanie. Przedsiębiorstwo wystąpiło o zgodę na podwyżki rzędu 56%. Urząd Regulacji Energetyki nowe stawki zatwierdził.
BPEC podniosło ceny o ponad 50%

Od stycznia podwyżki cen będą dotyczyć wszystkich.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w drugiej połowie grudnia zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż energii czterech tzw. sprzedawców z urzędu, ale także dla pięciu największych spółek dystrybucyjnych. Zmiana cen dotyczyć będzie jednak wszystkich sprzedawców prądu.

Stawki wzrosną średnio o 37%, jednak wg statystyk URE łączny wzrost kosztów powinien oscylować w okolicach 24% (realnie zapłacimy kilkadziesiąt zł więcej). W pierwszym kwartale przyszłego roku podwyżki będą mniej dotkliwe ze względu na wprowadzenie rekompensat w ramach tarczy antyinflacyjnej.

Jeszcze większe podwyżki będą w przypadku cen gazu. Po zatwierdzeniu przez URE stawka za paliwo gazowe wzrośnie o ok. 83%, stawki netto dla gospodarstw domowych wzrosną o 53%.

W Biłgoraju będzie podobnie, sporo więcej zapłacą mieszkańcy miasta z budynków zasilanych z kotłowni gazowych Biłgorajskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Jeszcze pod koniec listopada BPEC wystąpiło do URE o zatwierdzenie nowej taryfy dla ciepła (wcześniejsza obowiązywała ta z 1 sierpnia 2021 i miała być przez rok).

- W okresie stosowania taryfy nastąpił wzrost kosztów zakupu gazu ziemnego oraz cen energii elektrycznej, co ma istotny wpływ na zmianę warunków wykonywania działalności gospodarczej - uzasadniało Biłgorajskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

- Wzrost kosztów uzasadnionych ponoszonych przez przedsiębiorstwo sprawia, że zasadna jest zmiana cen i stawek opłat, a co za tym idzie zmiana zatwierdzonej taryfy dla ciepła. Ocena wniosku pozwoliła na uwzględnienie żądania. Za zmianą decyzji przemawia słuszny interes społeczny, wyrażający się w konieczności dostosowania sposobu prowadzenia koncesjonowanej działalności gospodarczej do zmieniających się warunków ekonomicznych - napisała Agnieszka Szypulska, dyrektor Wschodniego Oddziału Terenowego URE w Lublinie.

Większość odbiorców ciepła z BCEC stanowią mieszkańcy bloków administrowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Łada". Dla nich wzrost kosztów dostawy ciepła przez przedsiębiorstwo (z kotłowni gazowej) wyniesie średnio 43% od ostatniej zmiany cen zaliczkowych (wzrost o ok. 56% od ostatniej zmiany taryfy BPEC).

Jak informuje prezes SM "Łada" Aleksander Bełżek zarząd postanowił o wystosowaniu do URE petycji w tej sprawie.

- Składamy petycję w interesie publicznym członków spółdzielni i innych mieszkańców zasobów miasta, wnosząc o przeanalizowanie i zmianę treści decyzji zatwierdzającej zmianę taryfy dla ciepła w części dotyczącej stawek opłat dla źródeł ciepła dla kotłowni gazowych BPEC - napisał zarząd SM "Łada" i dodał: - Zauważamy niezgodność zatwierdzonej taryfy z chronionymi wartościami. Nie chcemy, by w XXI wieku kaloryfer kojarzył się mieszkańcom z dużym wydatkiem, w efekcie czego może stać się ponurym elementem ozdobnym mieszkania.

Podwyżka cen zaliczkowych w budynkach zasilanych z kotłowni gazowych z BPEC wyniesie 20,17%. Trzeba zauważyć, że po pierwszym kwartale kwoty mogą ulec zmianie, gdyż ma wzrosnąć (obniżona jedynie na trzy miesiące) stawka podatku VAT.

Ponadto wzrosły także stawki opłaty za ciepło w budynkach zasilanych z kotłowni węglowych BPEC, podwyżka stawek nastąpi po okresie obowiązywania obniżonego VATu.

red.
red. dodany 29 grudnia 2021
 
Odsłon: 7864

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (8)

Najwyżej oceniane komentarze
JKlemens
Oceniano 41 razy  +25
Dzięki PiS-lamistom mamy takie podwyżki. Dzięki ci Kaczorze, że o nas pamiętasz. Ja miałem wyrzuty sumienia, że tak mało płacę za ogrzewanie mieszkania. Teraz to ja będę się czuł dużo lepiej, szczególnie jak przyjdzie nowa faktura. Z tej radości to ja odkorkuję flaszkę i się napiję, oczywiście wzniosę toast za tych co rządzą. Alleluja i do przodu jak mówi oszust toruński. Alleluja....
Wszystkie komentarze
blondyn
Oceniano 2 razy  -2
A o tym, że to dzięki merkelowych układach z Putinem /NS2/ i że w tym czasie szefem jej partii oraz "wielkim oddanym"/a może POddanym/ był "krUl ojropy"czyli Tusk nie pamiętasz??? A może pamietasz czy cokolwiek zrobił przeciwko NS2, choć raz sprzeciwił się ukłądom Merkel z Putinem?????
blondyn
Oceniano 3 razy  +1
Grzegorzu przypominam ci, że dobro zawsze wraca ZŁO również i jeszcze jedno "nie życz nikomu tego co tobie niemiłe... A więc czekaj na sprawiedliwy odwet w br i latach następnych...
Drakkar
Oceniano 1 raz  -1
Grzegorz z Chetyna
Oceniano 19 razy  +9
Z okazji zbliżającego się Nowego Roku, życzę "Wielkiemu Kurduplowi" i jego świcie wszystkiego najgorszego. Nie muszę wymieniać za co, bo i tak wszyscy wiedzą. A jeśli nie wiedzą, to się dowiedzą płacąc za gaz i prąd... :(
Drakkar
Oceniano 7 razy  -5
LBLANIN
Oceniano 19 razy  +5
Jest to nic innego jak pokłosie fatalnej polityki 15, choć szczególnie 6 ostatnich lat. To był ten czas żeby przestawiać się na źródła odnawialne, zbudować kilka elektrowni jądrowych i mieć tani, niezależny od Putina i wolny od opłat od emisji środek ogrzewania i energii . O ile zwykli ludzie są mądrzy i na prawdę duża ilość domów ma solary i fotowoltaikę a najbogatsi inwestują miliardy w farmy wiatrowe na morzu i wielkie farmy foto, to ostatnie rządy przespały sprawę i budzą się gdy jest już za późno przy okazji zmieniając przepisy o fotowoltaice defacto sprawiając że stanie się nieopłacalna.
Drakkar
Oceniano 8 razy  -2
Naczelnikowi jego świcie i wyborcom marzy się PRL-bis.
Wdrażają już nawet narodowe rozwiązania na wypadek podwyżek.
Od 23.37

JKlemens
Oceniano 41 razy  +25
Dzięki PiS-lamistom mamy takie podwyżki. Dzięki ci Kaczorze, że o nas pamiętasz. Ja miałem wyrzuty sumienia, że tak mało płacę za ogrzewanie mieszkania. Teraz to ja będę się czuł dużo lepiej, szczególnie jak przyjdzie nowa faktura. Z tej radości to ja odkorkuję flaszkę i się napiję, oczywiście wzniosę toast za tych co rządzą. Alleluja i do przodu jak mówi oszust toruński. Alleluja....
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
15 marca 2023 Biłgoraj
Powiat ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów RCEZ i ZSBiO
Zarząd Powiatu podjął uchwały w sprawie ogłoszenia konkursów na stanowiska dyrektorów dwóch szkół ponadpodstawowych. Kandydaci mogą składać dokumenty do 29 marca, do godz. 9.
w piątek, godzina 07:29 Biłgoraj
Nowa prezes UTW w Biłgoraju
w piątek, godzina 16:51 Biłgoraj
Apel o zamknięcie czworonogów
14 marca 2023 Osuchy
Podpisano umowę na budowę Muzeum Partyzantów Polskich
Wkrótce rozpoczną się prace przy przebudowie budynku dawnej szkoły w Osuchach, gdzie ma powstać muzeum poświęcone partyzantom i żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego. Inwestycja kosztować będzie ponad 12 mln zł. Umowa z wykonawcą została podpisana we wtorek 14 marca.
w środę, godzina 12:09 Biłgoraj
Policja poszukuje zaginionego 14-latka
w czwartek, godzina 10:04 Ciosmy
Śmiertelny wypadek podczas wycinki drzew
w czwartek, godzina 19:30 Biłgoraj
Dyskutowali o przebudowie trasy nr 858
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w konsultacjach dotyczących planowanej przebudowy trasy wojewódzkiej nr 858, od granicy województwa do al. Jana Pawła II w Biłgoraju. Spotkanie odbyło się w czwartkowe popołudnie 23 marca, w siedzibie Starostwa Powiatowego.
w piątek, godzina 10:55 Biłgoraj
Część Biłgoraja bez prądu
w środę, godzina 10:38 Wola Obszańska
Włamanie i kradzież w gminie Obsza
13 marca 2023 Biłgoraj
Radni przyjęli uchwałę w obronie św. Jana Pawła II
W poniedziałkowe popołudnie 13 marca odbyła się sesja Rady Powiatu. Podczas obrad radni przez aklamację przyjęli uchwałę, w której wyrazili swoje stanowisko w sprawie ataków na św. Jana Pawła II.
w środę, godzina 14:53 Biłgoraj
Nowe kierownictwo Nadleśnictwa Biłgoraj
we wtorek, godzina 12:18 Biłgoraj
Zawodowy strzał w 10!
w piątek, godzina 21:04 Biłgoraj
Całonocna wędrówka w poszukiwaniu nadziei
W piątkowy wieczór 24 marca, po raz kolejny wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa. Tym razem wydarzenie zorganizowano pod hasłem "Idę, bo szukam nadziei". EDK wystartowała także z biłgorajskiego sanktuarium pw. św. Marii Magdaleny
we wtorek, godzina 10:27 Biłgoraj
Andrzej Borowiec nowym szefem lubelskich lasów
w środę, godzina 11:30 Potok Górny
Kompletnie pijany 62-latek za kierownicą jeepa
17 marca 2023 Potok Górny
Tragiczny finał poszukiwań
W czwartek 16 marca policja otrzymała zgłoszenie dotyczące zaginięcia 68-letniego mężczyzny. Zdarzenie miało miejsce na terenie gminy Potok Górny. Poszukiwania zakończyły się po godzinie, odnaleziono ciało mężczyzny.
w czwartek, godzina 14:27 Leśnictwo Bojary
"Łączą nas drzewa"
w piątek, godzina 11:19 Gmina Biłgoraj
Chciał pomóc znajomej, stracił pieniądze
11 marca 2023 Biłgoraj
Sportowy Dzień Kobiet [NOWE ZDJĘCIA]
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Biłgoraju zaprosił wszystkie panie do wspólnego świętowania Dnia Kobiet. Były wspólne ćwiczenia, ale też konkursy z nagrodami. Gościem specjalnym wydarzenia była Małgorzata Mączyńska.
w czwartek, godzina 19:27 Biłgoraj
Koncert na powitanie wiosny [NOWE ZDJĘCIA]
10 marca 2023 Biłgoraj
Ten budynek zniknie?
13 marca 2023 Biłgoraj
Awantura o szlaban
W połowie ubiegłego roku pojawił się pomysł, by przy wjeździe od strony ul. Aptecznej ustawić szlaban, który miałby ograniczyć przejazd drogą wewnętrzną. Wnioskujący o takie rozwiązanie mieszkańcy dwóch bloków uzasadniali to dużym natężeniem ruchu. Awantura dotycząca tego szlabanu wybuchła podczas zebrania rady osiedla. Przetarg już rozstrzygnięto, ale rada osiedla będzie składać wniosek o to, by rogatki nie ustawiać.
w piątek, godzina 08:03 Kraj
Kiedy "trzynastki" trafią do emerytów?
w środę, godzina 08:06 Biłgoraj
Uczniowie LO im. ONZ gościli ósmoklasistów
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika