REKLAMA
Pełna wersja
KRAJ Artykuł sponsorowany
2020.06.03 18:25 | aktualizacja: 2020.06.03 18:25

Jak wybrać sprzęt do nawodnienia ogrodu?

Czasami jest przy samym domu, a innym razem trzeba do niego dojechać. Zawsze jednak sprawia nam dużą radość, szczególnie gdy kwitną kwiaty, a soczyste owoce i warzywa wiszą na drzewach i krzewach. Dla wielu magiczne miejsce - ogród.
Jak wybrać sprzęt do nawodnienia ogrodu?

Utrzymanie, czasami nawet sporego kawałka ogrodu wymaga wielu godzin pracy. Jest wiele czynności, które sprawiają nam przyjemność, ale są też takie, od których stronimy. Dobre zorganizowanie przestrzeni pozwala na wydzielenie stref rekreacyjnych, jak i tych, gdzie rosną kwiaty, krzewy i drzewa, z których mamy pożytek. Na każdej tego typu działce nie może zabraknąć życiodajnej wody. Dzięki niej flora rozwija się, dając wspaniałe owoce. Czasami będą to piękne kwiaty, a innym razem smaczne jabłka lub świeże pomidory. Warto więc zadbać o odpowiednie nawodnienie, ale jak to zrobić?

Podstawowy sprzęt

Najbardziej powszechnym wyposażeniem każdego działkowca jest konewka. Jest to najprostsze narzędzie, które umożliwia nam dostarczenie określonej ilości wody na grządki. Zdecydowanym plusem jest możliwość dotarcia bezpośrednio do roślin, które chcemy nawodnić i wykorzystanie tzw. deszczówki. Minusem jest to, że często musimy dostarczyć duże ilości życiodajnej substancji na sporym obszarze, co jest zajęciem monotonnym i często męczącym. Dlatego drugim najważniejszym narzędziem do podlewania jest wąż ogrodowy. Podłączamy go do źródła wody i swobodnie możemy dotrzeć w najdalsze zakamarki działki, o ile odpowiednio dostosujemy jego długość.

Węże poza długością różnią się tworzywem, z którego zostały wykonane, co przekłada się na ich wytrzymałość. Obecnie wersje ogrodowe odporne są na ciśnienie wody i odkształcanie. Ważne jest, aby taki produkt nie zawierał metali ciężkich, ani toksycznych ftalanów, które wraz z wodą mogłyby dostać się do owoców lub warzyw. Istotne jest także to, że współczesne wersje odporne są na promieniowanie UV. Dzięki temu nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji i nie odkształcają się. Węże są na tyle uniwersalne, że wytrzymują szeroki zakres temperatur. Oznacza to, że przetrzymają przymrozek, jeśli zostawimy je gdzieś przypadkiem na zewnątrz, podobnie, jak popołudniowy upał. Warto jednak je odpowiednio przechowywać.

Funkcjonalne dodatki

Na dobrą sprawę węża można wpiąć bezpośrednio do kranu, odkręcić wodę i zacząć podlewanie. Jednak w takiej sytuacji żywotność naszego narzędzia drastycznie spada. Dlatego warto stosować odpowiednio dopasowane złączki. Wówczas instalacja na kran będzie odbywała się bezproblemowo i szybko. Z kolei zakończenie węża, którym kierujemy wodę na rośliny, warto zakończyć pistoletem. Dają one wiele możliwości regulacji siłą i skupieniem strumienia wody. Dzięki temu możemy stworzyć warunki przypominające deszcz o różnym stopniu intensywności. Ponadto po odpuszczeniu rączki woda przestaje lecieć i nie rozlewa się na ścieżkę lub grządkę.

W celu prawidłowego przechowywania węża stosuje się wózki albo wieszaki ścienne. Pierwsze z wymienionych mogą być wyposażone w stojak lub w kółka z podpórką, która ułatwia transport. Takie rozwiązanie docenią osoby, które muszą każdorazowo z kantorka wyciągać sprzęt, a następnie przenosić go do kranu przez spory dystans. Wygodne korbki pozwalają nawinąć w prosty sposób wąż, a to sprawia, że nasza odzież pozostanie czysta. Nawijanie na łokieć możemy sobie darować również przy wieszakach ściennych, które ułatwiają przechowywanie węża, utrzymując kolisty kształt co niweluje zagięcia. Dla działek, gdzie przyłącze ociera się o ostre kąty ścian czy krawężników warto zastosować bębny naścienne. Przeciągnięty przez nie wąż nie będzie narażony na przetarcie.

Zaawansowane rozwiązania

Dla perfekcjonistów, którzy dbają o każdy detal w ogrodzie, w tym odpowiednie nawodnienie dobrą opcją są automatyczne systemy nawadniania. Sterowane komputerowo analizują różne parametry, jak np. wilgotność i poprzez system węży, złączek, pomp i zraszaczy włączają się, gdy zajdzie taka potrzeba. Istnieje możliwość wielowymiarowej konfiguracji dostosowanej do potrzeb ogrodnika. Sprzęt może włączać się np. o określonych porach dnia, przez co nie musimy pamiętać o podlewaniu. Rozwiązania tego typu sprawdzą się w dużych ogrodach lub przestrzeniach, gdzie dominuje podłoże trawiaste. Nie musimy już pamiętać o podlewaniu, ale warto zwrócić uwagę na ilość i częstotliwość podawanej wody w różnych okresach kwitnienia roślin. Na każdym etapie życia może się ona różnić. Wiele praktycznych rozwiązań dotyczących nawadniania, od podstawowych narzędzi do zaawansowanych, znaleźć można na https://www.sklepdaglezja.pl/category/nawadnianie.

Wybór sprzętu nawadniającego przekłada się tak naprawdę na ilość pracy, którą musimy wykonać, aby nasz ogród w pełni żył. Czasami wystarczy sama konewka, a innym razem przyda się wózek z wężem, który pomoże w transporcie. Dla pasjonatów, którzy chcą wiedzieć wszystko o odpowiednim podlewaniu, przygotowuje się systemy nawadniania sterowane komputerowo. Każde rozwiązanie ma jednak jeden cel. Musi zadbać, aby rośliny otrzymały systematycznie optymalną ilość wody. W ten sposób będziemy cieszyć się pięknem otaczającej nas natury.

Red.
Red. dodany 3 czerwca 2020
 
Odsłon: 1615

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (0)

Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w niedzielę, godzina 23:23 Rakówka
Poetka pochodząca z powiatu biłgorajskiego uhonorowana Literacką Nagrodą Nike 2024
Urszula Kozioł, poetka pochodząca z Rakówki w powiecie biłgorajskim, została uhonorowana Literacką Nagrodą Nike 2024 za tom poetycki "Raptularz". To jedno z najważniejszych wyróżnień w polskiej literaturze.
dzisiaj, 13:02 Biłgoraj
Podejrzany o zabójstwo uciekł ze szpitala psychiatrycznego
dzisiaj, 09:05 Gmina Goraj
Narkotyki na posesji w gminie Goraj. Sześć osób zatrzymanych
w sobotę, godzina 11:26 Biłgoraj
"Leśnik" świętuje 60-lecie [NOWE ZDJĘCIA]
Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju świętuje 60-lecie swojego istnienia. Uroczystości rocznicowe zorganizowano w sobotę 5 października. Wydarzenie zgromadziło wielu gości, w tym absolwentów, którzy mieli okazję powrócić do miejsc, gdzie zdobywali wiedzę i umiejętności związane z gospodarką leśną.
dzisiaj, 09:14 Biłgoraj
Pijany pieszy wpadł pod samochód
30 września 2024 Biłgoraj
Nabór na stanowisko nadleśniczego
w niedzielę, godzina 13:53 Biłgoraj
Biegiem po Ziemi Biłorajskiej [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę 6 października, ulice Biłgoraja i okolic wypełniły się biegaczami, którzy mimo padającego deszczu, postanowili zmierzyć się z wymagającą trasą biegu "Dziesiątka po Ziemi Biłgorajskiej". Sportowa rywalizacja połączyła zarówno doświadczonych zawodników, jak i amatorów biegania.
dzisiaj, 10:16 Ciosmy
Inwestycja drogowa w gminie Biłgoraj
w niedzielę, godzina 18:13 Goraj
Tradycyjna potańcówka
28 września 2024 Biłgoraj
Jubileusz biłgorajskiego liceum
W sobotę 28 września społeczność Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju uroczyście obchodziła jubileusz 25-lecia istnienia szkoły. Był to wyjątkowy dzień pełen refleksji, wspomnień i spotkań, który zgromadził społeczność szkolną, absolwentów oraz przyjaciół placówki.
w piątek, godzina 17:23 Biłgoraj
Zdarzenie drogowe w Biłgoraju. Jedna osoba trafiła do szpitala [AKTUALIZACJA]
25 września 2024 Brodziaki
Największy piknik historyczny w regionie już w tę niedzielę
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Audyty Energetyczne | Kalkulator mocy pompy ciepła | Fotowoltaika - montaż i wycena | Porównywarka Fotowoltaiki | Kalkulator mocy instalacji fotowoltaicznej