Bitwa pod Osuchami to największa partyzancka bitwa w Polsce, która miała miejsce podczas II wojny światowej. Bitwa ta stała się punktem kulminacyjnym niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej Sturmwind II. Ponad tysiąc żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich stawiło opór znacznie liczniejszym, bo 30-tysięcznym oddziałom niemieckim. W niedzielę, 28 czerwca na cmentarzu poległych partyzantów w Osuchach zorganizowano patriotyczno - religijne wspomnienie rocznicowe. Uroczystości ze względu na wciąż obowiązujący stan epidemii i związane z nim obostrzenia miały skromniejszy charakter.
Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą za poległych w bitwie pod Osuchami. Wszystkich uczestników uroczystości, wśród których znaleźli się m.in. żyjący uczestnik bitwy, żołnierz oddziału BCh "Rysia" Włodzimierz Łój, mieszkańcy Ziemi Biłgorajskiej, poczty sztandarowe, środowiska kombatanckie oraz delegacje władz rządowych i samorządowych witał wójt gminy Łukowa Stanisław Kozyra. - Zgromadziliśmy się w tym miejscu, aby oddać hołd członkom Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, którzy walczyli w tym miejscu przed 76 laty. Ale też i po to pokazać żyjącym, że pamiętamy i pamiętać będziemy, o tym co tu się wydarzyło przed 76 laty - mówił wójt Kozyra i przypomniał tragiczne wydarzenia sprzed lat. - W nocy z 24 na 25 czerwca 1944 roku 1200 partyzantów zostało okrążonych na terenie Puszczy Solskiej przez 30 000 armię Wehrmachtu uzbrojoną w broń pancerną, wspieraną lotnictwem - mówił Stanisław Kozyra i dodał, że według oceny Konrada Bartoszewskiego w czasie tej bitwy zginęło lub zostało pojmanych, a później rozstrzelanych około 400 partyzantów. - Ostatni akt dramatu miał miejsce 4 lipca w lesie Rapy pod Biłgorajem, gdzie Niemcy po okrutnych torturach rozstrzelali 63 partyzantów, pojmanych w obu operacjach Wicher - przypomniał wójt i dodał: - Nasza obecność świadczy o tym, że czujemy i widzimy potrzebę jednoczenia się. Pochylamy się nad mogiłami poległych i tutaj pochowanych, aby przekazać historię kolejnym pokoleniom.
Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem poświęconym poległym partyzantom złożono wieńce i zapalono znicze. Jak co roku podczas wydarzenia podsumowano Powiatowy Konkurs o AK i BCh na Ziemi Biłgorajskiej, którym tym razem ze względu na obostrzenia odbył się online. Do zwiedzenia przygotowano zrekonstruowany w lesie obóz partyzancki oraz wystawę militarną w Domu Pamięci.