To najbezpieczniejsze, najbardziej zachowawcze, a jednocześnie bardzo często pojawiające się barwy w stylu klasycznym. Kontrastują z ciemniejszym kolorem mebli, nawiązującego do orzecha amerykańskiego i rustykalnego dębu. Bardzo dobrze w takim towarzystwie prezentują się płytki typu metro, które swoje korzenie mają w XX wieku. Można je połączyć zarówno z drewnianymi meblami, jak również bielą frontów, tworząc elegancją, nieco bardziej nawiązująca do nowoczesności stylizację. Beżowe płytki ceramiczne będą dobrze wyglądały na podłodze, szczególnie jeżeli na ścianach planujemy ciemniejsze barwy.
Drewno jest materiałem, którego nie powinno zabraknąć w żadnej klasycznej kuchni. Może być obecne na frontach szafek w kolorze uniwersalnego dębu lub w białej wersji. Świetnie sprawdza się również na podłodze, nawiązując do podstawowych standardów klasyki. Zamiast naturalnego drewna o dużej wrażliwości na ciepło i wilgoć, wybierz drewnopodobne płytki. Są przystosowane do specyficznych warunków panujących w kuchni, gdzie powierzchnie narażone są nieustannie na kontakt z wodą, wysoką temperaturą i wilgocią. Chcąc skontrastować ścianę pomiędzy blatem i wiszącą zabudową z meblami kuchennymi w białym kolorze, ją również pokryj płytkami drewnopodobnymi.
Płytki w kuchni klasycznej nie muszą być tylko w wersji jednolitej i w stonowanych kolorach. W klasyce pojawiają się również mocniejsze akcenty, ożywiające stylizację. Do trendów wnętrzarskich powraca wcześniej niedoceniane lastryko. Płytki o takim wzorze będą wspaniale prezentować się na podłodze w zestawieniu z białymi meblami. Można nimi uzupełnić ściany, łącząc je z drewnianymi powierzchniami. Lastryko kojarzy się z czasami PRL-u, gdzie pojawiało się w szarym kolorze na podłogach, schodach i parapetach w budynkach użytku publicznego. Obecnie można wybierać spośród zdecydowanie szerszej palety kolorów. Równie dobrze w stylu klasycznym na ścianie wyglądać będą płytki ceramiczne inspirowane patchworkiem. To motyw często występujący na tkaninach, cechujący się oryginalnością wzorów i kompozycji. Całość wygląda jak połączenie ze sobą skrawków materiałów o podobnych geometrycznych kształtach.
Płytki w kuchni klasycznej mogą być zarówno tłem dla szlachetnego drewna i dekoracyjnych frezów, jak również wyrazistym akcentem kolorystycznym, kontrastującym z jasnymi i stonowanymi barwami na meblach, blatach i dodatkach.