Sufitowe - to prawdziwa kopalnia możliwości. Lampy wiszące sufitowe to zarówno te o klasycznym kształcie żyrandola z kilkoma żarówkami w oprawie abażuru, jak i bardzo oryginalne, awangardowe kształty, w których źródłem światła jest wymienna żarówka lub wbudowany moduł LED. To także podsufitowe plafony oraz montowane na suficie listwy z reflektorkami, dającymi oświetlenie punktowe. Można też wieszać reflektorki pojedynczo, na przykład w narożnikach.
Ścienne - czyli różnorakie kinkiety oraz reflektorki. Pełnią one nieco inną funkcję niż oświetlenie sufitowe. Oczywiście mają oświetlać wnętrze lub jego część, ale wykorzystuje się je przede wszystkim do wyczarowania nastrojowej atmosfery lub oryginalnej dekoracji świetlnej. Bardzo modne jest podświetlanie obrazów na ścianach (lub samych ścian) reflektorkami od dołu.
Podłogowe - wysokie na metr i więcej, lampy stojące na podłodze, oświetlają kilka metrów pomieszczenia dookoła siebie. Dobrze nadają się do stworzenia kameralnej atmosfery, na przykład przy wieczornej lampce wina, oglądaniu telewizji itp. Produkowane są zarówno w klasycznych, jak i bardzo nowoczesnych kształtach.
Stołowe - to miniaturowe wersje lamp stojących. Ze względu na wielkość i zasięg ustawia się je na stolikach, komodach, konsolach. Służą do oświetlenia niedużego fragmentu pomieszczenia. Można też potraktować je jako dekorację. Lampy do salonu z ciemnymi, kolorowymi abażurami lub kloszami mogą być ciekawym dodatkiem do wnętrza. Są jego ozdobą także wówczas, gdy odłączymy zasilanie.
Wygląd salonu - to styl wnętrza decyduje o tym, jakie lampy do niego dobierzemy. We wnętrzach klasycznych lepiej trzymać się tradycyjnych rozwiązań - lampy z abażurem, żyrandole z wieloma żarówkami. W nowoczesnych można sięgnąć po oryginalne lampy w awangardowych, niesymetrycznych kształtach. Do wnętrz w stylu glamour pasują lampy wiszące i stojące z kryształkami lub szklanymi kloszami.
Wielkość salonu - tu rządzi zasada proporcji. Im większe wnętrze, tym większe lampy możemy wieszać lub ustawiać. W małych salonach lub sypialniach duże lampy zrobią przytłaczające wrażenie. W dużych mogą wydać się nieproporcjonalnie małe.
Wysokość salonu - przy doborze lamp wiszących trzeba pamiętać, że optymalna odległość lampy od podłogi to dwa metry. A więc im większe pomieszczenie tym wyższa może być lampa. W bardzo niskich wnętrzach najlepiej sprawdzają się plafony.
Na wybór lamp stojących i biurkowych wysokość salonu nie ma wpływu.
Materiał - z którego została wykonana lampa, wpływa nie tylko na jej wygląd, ale i trwałość. Najtrwalsze są lampy metalowe, pozostaną z nami przez lata. Nieco mniej trwałe są lampy ze szklanymi lub tkaninowymi kloszami. Istnieją też lampy z papierowymi kloszami. Można się na takową zdecydować, ale trzeba pamiętać, że to bardzo delikatny wyrób i raczej nie posłuży tak długo jak lampy metalowe bądź ze szklanymi i tkaninowymi kloszami.